FacebookYoutubeInstagram

Nad Prakšicemi vzniká obří úložiště baterií

Prakšice Zprávy 26. 7. 2017
Nad Prakšicemi vzniká obří úložiště baterií

Když nastane blackout, regionu i celé zemi pomůže úložiště baterií u Prakšic.

Foto: Ilustrační foto

Prakšice budou mít už brzy republikový primát. V kopci nad obcí, ve směru na Uherský Brod, začne ještě do konce roku fungovat největší bateriové úložiště pro nadbytečnou energii z distribučních soustav. Za vznikem novinky stojí skupina Solar Global, čtvrtý největší výrobce solární energie v zemi. „Společnosti jsme dali souhlas ke stavbě bez výhrad,“ říká Josef Hefka, starosta Prakšic. „Úložiště totiž nebude mít žádný negativní vliv na život obce. Nedotkne se nás ani majetkově. Společnost sice staví na katastru Prakšic, ale na parcelách, které si odkoupila od místních soukromníků.“

Stavba úložiště s využitelným výkonem jednoho megawattu si vyžádá na 20 milionů korun. Investorem je nově vzniklá společnost Solar Global Storage. Bateriový systém v Prakšicích bude podle odborného serveru SolarniNovinky.cz dosahovat vysoké účinnosti se změnou střídavého proudu na stejnosměrný a naopak. Transformátor pak umožní přeměnu střídavého proudu z nízkého na vysoké napětí. Požadovaná doba životnosti bateriového systému je minimálně 5 000 cyklů.

„Nové úložiště se bude se skládat z lithium-iontových baterií,“ přibližuje Jan Fousek, ředitel Solar Global Energy. „Systém bude mít výkon jeden megawatt a elektrická energie, která v něm bude akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii.“

Jak dále uvádí server, akumulační systém bude sloužit především pro to, aby ve větším množství akumuloval elektrickou energii a de facto byl baterií, jež bude k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit, nebo v případě, kdy je síť nestabilní nebo jsou obrovské výkyvy. V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu sekund.

Akumulace elektrické energie má podle odborníků velký potenciál. V budoucnu by mohla sehrát zásadní roli v elektrizačních soustavách, v nichž budou převažovat obnovitelné zdroje elektřiny. 

Autor: JAROSLAV CHUDARA
Inzerce

Vaše názory

Přežili jsme zemětřesení!

Vlčnov

Přežili jsme zemětřesení!

„Hotel Ramira Beach. Katastrofa! Bylo tu zemětřesení o síle 6,8 a nikdo nic nechce řešit. Ležíme na...

26. 7. 2017
Blesková bouře zvedla splašky, otrávily 500 kilo ryb!

Uherský Brod

Blesková bouře zvedla splašky, otrávily 500 kilo ryb!

Vody teče v Olšavě dlouhodobě málo a když se rychle zvedne, může natropit obrovské škody nejen na...

25. 7. 2017
Klec spadla. Trio už garáže nevyloupí

Slovácko

Klec spadla. Trio už garáže nevyloupí

Záhada šestatřiceti garáží, ze kterých od loňského prosince postupně zmizely věci za více než půl milionu korun,...

25. 7. 2017
Kino pobuřovalo, u Kafé skončilo

Uherský Brod

Kino pobuřovalo, u "Kafé" skončilo

Letní kino v Uherském Brodě, které začalo v roce 2013 promítat u kavárny Ulité Kafé, se po...

25. 7. 2017
TOPlist