FacebookYoutubeInstagram

Nájemnici zatéká do bytu. Na opravu nemá nárok?

Uherský Brod Zprávy 30. 8. 2018
Nájemnici zatéká do bytu. Na opravu nemá nárok?

Mokrá skvrna na stěně, to údajně není důvod k opravě bytu ani balkonu, ze kterého do bytu zatéká...

Foto: ilustr. web

Představte si, že bydlíte v městském bytě jen pár kroků od centra a radnice vám jej nabízí k prodeji za velmi přijatelných 150 tisíc korun. Jenomže necelý rok před ukončením nájemní smlouvy a chystaným odkupem se na stěně obývacího pokoje objeví skvrna velikosti menšího obrazu. A nemizí ani v těch nejparnějších dnech. Co s tím, když město už do oprav nemíní investovat ani korunu?

Přesně tento případ řeší od začátku loňského listopadu Eva Vincenecová z Uherského Brodu, nájemnice bytu 2+KK v Neradicích 2312. Smlouva jí končí k poslednímu říjnu letošního roku a podle všeho se jí kupní cena prodraží zhruba o 30 tisíc korun. Právě tato částka představuje odhadované náklady na opravu. „Možná vám to připadá vzhledem k ceně bytu jako maličkost, ale proč bych měla platit za něco, co jsem nezpůsobila a včas požádala o nápravu?“ ptá se Eva Vincenecová.

Pikantní je, že radnice začala její žádost o odstranění závady ze 29. listopadu 2017 řešit až v polovině letošního roku. Navíc poté, co se na poradě vedení města rozhodlo, že se do ukončení prodejů nebudou provádět žádné větší opravy jak v jednotlivých bytech, tak i na společných částech neradických domů s čísly 2307-2312. „Rozhodli jsme, že s ohledem na skutečnost, že se jednotlivé bytové domy prodávají do vlastnictví nájemcům za velmi výhodné ceny, nebudou se již do ukončení povinného prodeje provádět žádné větší opravy,“ uvedl místostarosta Petr Vrána.

„Podle stavebního odborníka se nejedná o žádný tepelný most, ale o zatečení buď jako následek chybně provedených úprav na okapech nebo v důsledku úbytku materiálu na balkóně nad námi vlivem povětrnostních podmínek. Což dokazuje venkovní omítka, která je plná vysrážené soli,“ cituje Eva Vincenecová ze své první listopadové stížnosti. „Skvrna nemizí a neztratila se, i když jsem se ji snažila více jak týden vysušovat přímotopem, spíše se zvětšuje a je mokřejší vlivem vlhkého počasí,“ popsala nájemnice situaci z loňské zimy.

Že je nájemnice „v právu“, to potvrdili při obhlídce bytu pracovník společnosti REGIO UB (správce městských bytů) a zástupce přizvané odborné firmy. Zjistili a potvrdili, že existuje příčinná souvislost mezi skvrnou v rohu obývacího pokoje a stavem hydroizolace balkonu o patro výš. „Podle ústní dohody se měla oprava provést letos na jaře, protože v zimě to kvůli mrazům nebylo možné. Oprava by se totiž mohla uskutečnit pouze tehdy, kdy by alespoň dva týdny v kuse nemrzlo…,“ podotkla Eva Vincenecová.

Jenomže k opravě nedošlo. Radnice nakonec případ „vyřešila“ zkraje července sdělením, ve kterém přiznala chybu. To všechno poté, co vedení města rozhodlo, že už do domů v Neradicích investovat nebude. „Bylo zjištěno, že na Vaši žádost ze dne 29. 11. 2017 jsme Vám nezaslali písemnou odpověď, dostala jste pouze informace od správce, za což se Vám dodatečně omlouváme,“ uvedla v písemnosti Adriana Kalinová, zástupkyně vedoucího majetkoprávního odboru brodské radnice.

Autor: JAROSLAV CHUDARA
Inzerce

Vaše názory

Obrat v Kauze Lopeník. Žaloba se už valí i na organizátory tragické rally

Lopeník

Obrat v Kauze Lopeník. Žaloba se už valí i na organizátory tragické rally

I když od tragické smrti čtyř dívek při rally v Lopeníku brzy uplyne už šest let, viník...

30. 8. 2018
To ale trvalo. Školka v Sadech po 40 letech konečně prokoukne

Uherské Hradiště - Sady

To ale trvalo. Školka v Sadech po 40 letech konečně prokoukne

Mateřskou školu v Sadech zasáhne „zemětřesení“, které prakticky nenechá kámen na kameni... Stavební dělníci dnes rozjíždějí rekonstrukci,...

30. 8. 2018
Otce, který ubodal tříletou dceru, čeká v pondělí soud

Staré Město

Otce, který ubodal tříletou dceru, čeká v pondělí soud

Tragédie, která před rokem otřásla Starým Městem, míří před zlínský krajský soud! Na lavici obžalovaných usedne devětadvacetiletý...

29. 8. 2018
Broďany probudily výbuchy, stolárna skončila v plamenech

Uherský Brod

Broďany probudily výbuchy, stolárna skončila v plamenech

Série výbuchů v areálu Slováckých strojíren vystrašila včera po osmé hodině večerní obyvatele Uherského Brodu! Významnou průmyslovou...

29. 8. 2018
TOPlist