FacebookYoutubeInstagram

Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!

Uherské Hradiště Zprávy 13. 2. 2018
Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!
Foto: ilustr. web

Chráněno DNA. Samolepka s tímto nápisem odradí zloděje jízdních kol, ale třeba i invalidních vozíků. Městská policie v Uherském Hradišti začne bicykly značkovat supermoderním syntetickým „genetickým“ kódem na jaře. Novinka je zdarma, ale výhradně pro občany s trvalým pobytem ve městě.

Syntetická DNA je jedinečná stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou nebo speciálním digitálním mikroskopem. Zpeněžení ukradených bicyklů z ulic města tak bude pro zloděje opět složitější. „Jízdní kola zatím značkujeme samolepkou, která informuje, že jsou v registru městské policie. Když ji zloděj odlepí a vybrousí výrobní číslo, tak mu krádež jen velmi těžko dokážeme,“ komentoval aktuální bezpečnostní prvek Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské městské policie. Se samolepkou jezdí po městě více než tisíc kol, syntetická DNA podle něj vzbudí podstatně větší zájem. „Jelikož mám drahé horské kolo, určitě novinky využiju. Je to super,“ těší se nadšený cyklista Kamil Kopřiva.

„Kola označíme netoxickou, zdravotně nezávadnou látkou na bázi lepidla minimálně na deseti místech, a to nejen na rámu, ale i na dalším vybavení. Obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, podle kterého se dá registrované kolo dohledat,“ říká Jaroslav Ježo, preventista městské policie. „Syntetická DNA má při nanášení bílou konzistenci, po zaschnutí zůstává průhledný film, který je pouhým okem neviditelný. Běžným způsobem nejde odstranit,“ dodal Ježo.

„Genetický“ kód přečte pouze UV lampa, speciální digitální mikroskop a mobilní zařízení, které dostanou k ruce strážníci, ale i státní policie v Uherském Hradišti. „Každé označené kolo navíc zaevidujeme do národního registru forenzního identifikačního značení, což je silná zbraň pro jejich ochranu. Kolo je tedy možné snadno a rychle identifikovat kdekoliv po republice a vrátit majiteli,“ zdůraznil Ježo.

DNA může vést až k usvědčení z trestného činu. Zavedení novinky přijde na skoro 52 tisíc korun, radnice však zaplatí jen 7 620 korun. O zbytek se postará státní dotace.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Staré Město

Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Turisté mají smůlu, z vyhlídkové věže kostele svatého Ducha ve Starém Městě si vzpomínku v podobě pamětního...

13. 2. 2018
Naganský expres čeká na holomrazy

Kunovice

Naganský expres čeká na holomrazy

„Naganský expres“ čeká poslední let. Legendární vládní letoun TU-154, který před šestnácti měsíci absolvoval Velký přelet z...

12. 2. 2018
Bojovníci za dostavbu dálnic mají nové spojence! Nespokojenou veřejnost

Slovácko

Bojovníci za dostavbu dálnic mají nové spojence! Nespokojenou veřejnost

Bojovníci za vznik hned dvou dálnic, které mají protnout Zlínský kraj, získali významného spojence, nespokojenou veřejnost. Snaha...

12. 2. 2018
Obhájce vraha vytahuje trumfy. Pachové stopy nejsou důkaz!

Uherské Hradiště

Obhájce vraha vytahuje trumfy. Pachové stopy nejsou důkaz!

Už čtvrtým rokem si odpykává trest ve Valdicích, kde sedí za brutální vraždu seniora ve Slopném. Pětadvacetiletý...

11. 2. 2018
TOPlist