FacebookYoutubeInstagram

Náves, které chybí chodníky, čeká proměna

Ořechov Zprávy 2. 1. 2014
Náves, které chybí chodníky, čeká proměna
Foto: ilustr., web

Náves v Ořechově přijde o cejch „nebezpečná“. Obec totiž získala dotaci na její rekonstrukci, která zatočí s nepřehlednou dopravní situací, jež byla i terčem kritiky obyvatel. K obecnímu úřadu se navíc po bezmála 40 letech vrátí socha sv. Jana Nepomuckého, kulturní památka z roku 1747.

Největším problémem ořechovské návsi, jejíž podoba je ze 70. let minulého století, je absence chodníků podél obecního úřadu a autobusové zastávky. „Silnice, kterou náves protíná, má šířkové rozměry čtyřproudové vozovky, jejíž součástí je i autobusová zastávka. A bez vyznačených  jízdních pruhů auta jezdí různě. Často zajedou i přes autobusový prostor a ohrozí chodce, kteří vycházejí zpoza obecního úřadu,“ poukazuje na kolizní místo Jarmila Jilgová, starostka Ořechova.

Největší díl z rozpočtového koláče tak logicky ukrojí vyřešení dopravní situace, včetně nové moderní skleněné autobusové zastávky. „Nebezpečnou situaci vyřeší autobusový zálivek, který od silnice oddělí zelený ostrůvek, aby nedocházelo ke kolizím. Samozřejmostí je prodloužení stávajícího a vybudování nového chodníku přes celou náves,“ dodala Jilgová. Projekt počítá i s nafouknutím parkovacích ploch, zpevněním uličky za obecním úřadem, zelení a dřevěným altánkem před základní školou, který poslouží i pro výuku. „A když se nám do budoucna podaří proměnit školu v Dům pokojného stáří, využijí jej senioři,“ má jasno starostka.

Revitalizace návsi zajistí i navrácení památkově chráněné sochy sv. Jana Nepomuckého před budovu obecního úřadu. „Aktuálně je v kapli sv. Václava, ale v příštím roce plánujeme její restaurování. Vrátí se na původní místo, kde ještě instalujeme lavičku, uděláme živý plot a sochu osvětlíme,“ prozradila Jilgová.

Náves podle projektu „spolkne“ 2,8 milionu korun, od Evropské unie obec dostane bezmála 2,3 milionu. Stavební práce se rozběhnou v létě a skončí do roka.

Autor: ceh

Vaše názory

Selské trhy zhodnotí anketa

Uherské Hradiště

Selské trhy zhodnotí anketa

Obnovením tradice selských trhů, jejichž dějištěm bylo Mariánské náměstí, se uherskohradišťská radnice trefila do černého. Trhy jsou...

2. 1. 2014
Záchytka zlevňuje. Kraj věří, že opilci už zaplatí

Slovácko

Záchytka zlevňuje. Kraj věří, že opilci už zaplatí

Opilci ušetří! Když popíjení přepísknou a skončí na noc v protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži, nečeká je...

2. 1. 2014
Stavební uzávěru ukončí kanalizace

Nedakonice

Stavební uzávěru ukončí kanalizace

V nedakonických Padělkách II. už nikdo nepostaví ani cihlu. Na lokalitu platí kvůli absenci kanalizace stavební uzávěra....

2. 1. 2014
Město pokřtilo první knihu z vlastní edice

Veselí nad Moravou

Město pokřtilo první knihu z vlastní edice

V polovině října uzavřeli smlouvu o vydávání publikací z historie nebo o zajímavostech Veselí, před Vánocemi už...

2. 1. 2014
TOPlist