FacebookYoutubeInstagram

Nová krajská nemocnice? Rozhodnutí nakonec padne až v červnu

Zlínský kraj Zprávy 8. 4. 2019
Nová krajská nemocnice? Rozhodnutí nakonec padne až v červnu
Foto: vizualizace - Zlínský kraj

Krajští zastupitelé nerozhodli o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, po osmihodinové pondělní debatě nakonec odložili problém až na další jednání, které se uskuteční 17. června. Důvodem je rozkol krajské koalice ve složení KDU-ČSL, STAN, ANO a ODS. Zatímco lidovci a „starostové“ jsou pro, zástupci ANO a ODS dali najevo, že pro novou nemocnici za 8 miliard korun hlasovat nebudou. „Abychom nepřerušili práce a nezarazili přípravu, krajská rada bude dál pokračovat na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Pokud zastupitelstvo projekt na dalším jednání neschválí, práce se zastaví," konstatoval hejtman Jiří Čunek.

Návrh pondělního usnesení, které hejtman předložil zastupitelům, byl navíc podle právních expertů v rozporu se zákonem o krajích.

Proč? „Jsem přesvědčen o tom, že není v žádném případě možné, abychom usnesením krajského zastupitelstva přenesli schválení a realizaci investičního záměru pouze na Radu Zlínského kraje. Zastupitelstvu kraje je ze zákona svěřena zodpovědnost a pravomoc za všechny majetkoprávní úkony nad 200 tisíc, a této své role se prostě nemůže vzdát. Navíc je zřejmé, že jediným důvodem, proč Rada Zlínského kraje předkládá takto formulovaný návrh usnesení, je fakt, že takto gigantickou investici nemá prostě rozpočtově pokrytu. Za mne je to pouze další důkaz toho, že financování a ekonomika této pohádky Jiřího Čunka plave na vodě,“ vysvětluje zastupitel Michal Dvouletý, krajský předseda Strany soukromníků a zastupitel Uherského Hradiště.

Názor Dvouletého potvrdila také advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, expertka na právo samospráv. „Návrh usnesení nepřihlíží k vyhrazené pravomoci zastupitelstva schvalovat rozpočet kraje. Nepřihlíží ani k finančnímu limitu majetkoprávních dispozic, který je v zákoně vyjádřen částkou ve výši 200 tisíc korun, a celá investiční akce se daným usnesením navrhuje dostat mimo kontrolu nejvyššího orgánu kraje, tedy mimo kontrolu jeho zastupitelstva,“ dodala advokátka.

Autor: nin

Vaše názory

Kraj ocenil následovníky Komenského

Slovácko

Kraj ocenil následovníky Komenského

Kraj ocenil čtyři učitele a jednoho ředitele základních škol na Uherskohradišťsku. Ocenění převzali u příležitosti Dne učitelů...

8. 4. 2019
Právní experti: Hejtman Čunek chce prosadit novou nemocnici pomocí usnesení, které je v rozporu se zákonem

Zlínský kraj

Právní experti: Hejtman Čunek chce prosadit novou nemocnici pomocí usnesení, které je v rozporu se zákonem

Zastupitelstvo Zlínského kraje bude dnes jednat o investičním záměru nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. Hejtman Jiří...

8. 4. 2019
Strýčková je dvojnásobnou Ámoskou

Kunovice

Strýčková je dvojnásobnou Ámoskou

Na trůn pro nejoblíbenějšího učitele v Česku sice neusedla, ale s prázdnou z republikového finále ankety Zlatý...

8. 4. 2019
Sbohem, Anno Honová

Uherský Brod

Sbohem, Anno Honová

V sobotu se stovky lidí přišly do farního kostela v Uherském Brodě rozloučit s Annou Honovou. Držitelka...

8. 4. 2019
TOPlist