FacebookYoutubeInstagram

Novela zákona o střetu zájmů umožní neomezené šmírování

Slovácko Zprávy 27. 11. 2017
Novela zákona o střetu zájmů umožní neomezené šmírování

K tomu, abyste zjistili vše o finanční situaci vašeho starosty, místostarosty a všech radních má stačit neskutečně málo. Jen počítač a připojení k internetu.

Foto: ilustr. web

Senátoři chystají ústavní stížnost na úpravu zákona
o střetu zájmů

Komunální politici na Slovácku táhnou za jeden provaz v boji proti novele zákona o střetu zájmů, která nařizuje podávat majetková přiznání nejen vrcholným politikům, ale i starostům, místostarostům a radním. I když má novinka vstoupit v platnost 1. prosince, její realizaci v praxi nejspíš odloží ústavní stížnost senátorů.

„Protiústavní je odhalování veškerých účtů a často velmi osobních informací, zákon navíc zasahuje i do práv nepovinných osob, manželů, dětí a společníků v obchodních společnostech,“ prohlásila advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Jestli novela zákona skutečně ožije, radní, místostarostové i starostové se úplně majetkově obnaží. „Majetková přiznání podáváme už čtyři pět let, informace jsou na webu, které spravuje ministerstvo spravedlnosti. Kdo chtěl do registru nahlédnout, odtajnil svou identitu i cíl zájmu a získal časově omezený přístup. Nikdo jiný. S tím jako starosta nemám až takový problém. Ale ani trošku se mi nelíbí, aby veškeré informace byly přístupné anonymně,“ prohlásil Petr Kukla, starosta Březolup, který rovněž nesouhlasí s „obnažováním“ neuvolněných komunálních politiků. „To je přece nesmysl. V obci naší velikosti berou radní tisícovku měsíčně, mají svou práci nebo podnikají. Po jejich majetku, půjčkách nebo penězích na účtu nikomu nic není. Jestli se zákon nezmění, jsem zvědavý, kdo bude na podzim kandidovat. Místostarosta mi rovnou řekl, že raději rezignuje…,“ kroutí hlavou Kukla.

Černé mraky stahující se nad komunální politickou scénou se snaží zahnat senátoři, kteří v posledních listopadových dnech podají ústavní stížnost. „Je naprosto nepřijatelné, aby se každý starosta, místostarosta i radní kompletně majetkově obnažoval před veřejností! A je přitom úplně jedno, jestli je pro výkon funkce uvolněn, nebo ji dělá dobrovolně a de facto zadarmo,“ je přesvědčený senátor Ivo Valenta, který se stejně jako řada dalších jeho kolegů v Senátu obává odlivu kvalitních lidí ze samospráv a hrozícího rizika zneužití informací k možnému vydírání lokálních politiků. „Věřím, že naše argumenty Ústavní soud přesvědčí, aby zákon shodil ze stolu,“ doufá Valenta. Senátory totiž podporuje i Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolek pro obnovu venkova a Akademie samospráv.

Ústavní stížnost senátoři podají do 30. listopadu. „Stopneme tak případné sankce pro politiky, kteří přiznání nepodají a nepodvolí se v rámci jakési občanské neposlušnosti. A uvidíme, jak Ústavní soud rozhodne,“ dodala právnička Zwyrtek Hamplová.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Dalibor Šimon: Syn není žádný vrah! Jednou se pravda ukáže

Uherské Hradiště

Dalibor Šimon: Syn není žádný vrah! Jednou se pravda ukáže

I když už je čtyři roky za mřížemi, stále bojuje za očištění svého jména. Pětadvacetiletý David Šimon...

27. 11. 2017
Výpadky proudu ničily spotřebiče. Poškození mohou žádat náhradu!

Uherské Hradiště

Výpadky proudu ničily spotřebiče. Poškození mohou žádat náhradu!

Obyvatelé Uherského Hradiště, ale i Kněžpole nebo Mistřic chrlí hromy, blesky. Do běla je vytáčejí opakované krátkodobé...

26. 11. 2017
Hospoda je opět zavřená, zájemci chybí

Staré Hutě

Hospoda je opět zavřená, zájemci chybí

Obyvatelé Starých Hutí jsou po šesti měsících opět bez obecní hospody! Její provoz ukončila i nespokojenost štamgastů...

24. 11. 2017
V mlze proti sobě vyjely dva vlaky. Srážku nepřežilo pět lidí

Hradčovice

V mlze proti sobě vyjely dva vlaky. Srážku nepřežilo pět lidí

Je časné ráno, 11. listopad 1977. Na trati zvané Vlárská dráha jedou proti sobě dva vlaky....

23. 11. 2017

Související

TOPlist