FacebookYoutubeInstagram

Nový hit muzea: historický byt a třída

Bojkovice Zprávy 5. 6. 2012
Nový hit muzea: historický byt a třída

„Tak co si uvaříme?“ - Ředitel Muzea Bojkovska Tomáš Hamrlík žertuje u dobové „kuchyňské linky“. „Veškeré vybavení je stále funkční, na tom si zakládáme,“ říká.

Foto: ara

Jako ve filmových nebo televizních kulisách se můžete cítit při návštěvě nové expozice Muzea Bojkovska. V pátek otevřená výstava historického bytu a školní třídy vás vrací do padesátých let minulého století. Stálá expozice je dílem historika, průvodce, správce a ředitele muzea v jedné osobě Tomáše Hamrlíka.

„K vidění je obývák, ložnice a kuchyň. Z padesátých let vybočuje jen lednice, která pochází dokonce ze dvacátých let. Všechny spotřebiče jsou přitom funkční, na tom si zakládáme,“ říká Hamrlík. „Veškeré vybavení jsme pořídili z darů místních obyvatel. Když se lidé chodili podívat, co v muzeu vzniká, vůbec neváhali a sami začali nosit další a další věci. Třeba leštěný sekretář se podařilo získat na poslední chvíli. Zbyl v domě, který je dnes už zbořený.“

Sekretář je výjimečný tým, že byl vyroben přímo v Bojkovicích a nejspíš na zakázku. V obývacím pokoji pouští gramofon dobovou hudbu z vinylových desek. Raritou je „dřevěný“ přijímač televizního i rozhlasového signálu. „Můžete si vybrat, jestli se chcete dívat na černobílý obraz nebo poslouchat hudbu. Pod příjímač jsme dali klasickou vyšívanou dečku. Iluze starého bytu je tak dokonalá,“ umívá se Tomáš Hamrlík.

Jeho cíl - expozice nemá navodit atmosféru tichého muzea, ale přivést vás zpět do zašlých časů - se splnil. „Připadám si jako v babiččině bytě. Ta si taky četla Lidovou demokracii, noviny uložené pod stolem,“ podotkla Jana Mojžíšová, jedna z návštěvnic.

Ve školní třídě jsou dvě řady klasických dřevěných lavic se sklopnými sedátky. Třídu vyzdobily obrazy Ladislavy Kotačkové, shodou okolností matky Tomáše Hamrlíka.

„Třídu jsme primárně plánovali jako místnost pro pravidelné výstavy obrazů a přednáškovou místnost. Proto je pod stropem umístěn dataprojektor. Tím jsme vyřešili problém kde pořádat debatní setkání a přednášky,“ řekl Hamrlík.

Muzeum Bojkovska, které otevřeli teprve před rokem, konkrétně 27. května, získalo letos druhé místo v národní soutěži Gloria Musaealis v kategorii Počin roku.

Autor: ara

Vaše názory

Cestu lemoval odpad z asijských tržnic

Ostrožská Lhota

Cestu lemoval odpad z asijských tržnic

Přípravy na hlavní pouť ke cti svatého Antonína na stejnojmenném kopci, letos se uskuteční v neděli 17....

5. 6. 2012
Švardala vystřelil starostům evropský titul

Uherskobrodsko

Švardala vystřelil starostům evropský titul

Jeli to jenom zkusit a vrátili se jako evropští šampioni. Fotbalová reprezentace starostů překonala ve finále "starostovského...

5. 6. 2012
Cena Climate Star zamířila do Hostětína

Hostětín

Cena Climate Star zamířila do Hostětína

Švýcarský Curych, německé Lipsko, španělská provincie Andalusie. A nyní Hostětín. Všechna tato místa spojuje ocenění Climate Star...

5. 6. 2012
Dotace s podmínkou: 30 procent si doplatíte

Dotace s podmínkou: 30 procent si doplatíte

Vylepšení vozového parku i zásahové techniky za milion a padesát tisíc korun k tomu. Taková je podpora...

5. 6. 2012
TOPlist