FacebookYoutubeInstagram

O hradišťské byty se postará Eduha s exstarostou Karáskem

Uherské Hradiště Zprávy 3. 7. 2019
O hradišťské byty se postará Eduha s exstarostou Karáskem
Foto: Ilustrační foto

R.K. Servis nečekaně končí v roli správce bytového fondu města Uherského Hradiště! Firma, která se sedmadvacet let starala o městské byty, předá pomyslnou štafetu společnosti EDUHA, zajišťující doposud pouze ubytování pro studenty na vysokoškolských kolejích uherskohradišťské fakulty Univerzity Tomáše Bati. Radnice si od změny slibuje zkvalitnění služeb.

Mandátní smlouva společnosti R.K. Servis vyprší koncem roku a agendu si převezme EDUHA, jejímž vlastníkem je město Uherské Hradiště a jednatelem bývalý starosta Libor Karásek. „Jeho osoba nehraje v ukončení smlouvy žádnou roli, Karásek uspěl v listopadovém výběrovém řízení,“ odmítl spekulace Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

„Město je pro nás významným, prestižním klientem, se kterým jsme vždy měli seriózní vztahy. Rozhodnutí volených orgánů o změně správce bytového fondu respektujeme, už předem jsme však měli signály, že je tendence předat agendu městské společnosti,“ reagoval pro DOBRÝ DEN Pavel Bíla, majitel firmy, která měla správu a údržbu městských bytů pod křídly od roku 1992. „I když jsme zvažovali i nové výběrové řízení, vzhledem k možným rizikům rada nakonec rozhodla o převzetí správy městských bytů a nebytových prostor společností EDUHA,“ vysvětlil starosta.

Bílu každopádně mrzí, že se o krocích města dozvěděl nejdříve z druhé ruky… „Lidé, kteří tady pracují, si zasloužili, aby to zjistili oficiální cestou a jako první,“ soudí. „Kde, kdy a co se majitel společnosti dozvěděl, můžeme jen spekulovat,“ reagoval Blaha.

Společnost R.K. Servis zpočátku spravovala na 2 400 městských bytů, aktuálně jich je už pouze 687 a navíc ještě více než 22 tisíc metrů čtverečních nebytových prostor. „Jde o specifickou agendu, náročnou na papírování - nájemní smlouvy, dodatky, platební kalendáře, evidenční listy. O opravách ani nemluvě. I proto se snažíme vést jednání s městem o „přestupu“ pěti lidí, včetně výpočetní techniky a softwaru. Po bezmála třiceti letech praxe jsem totiž přesvědčený, že bez nich to minimálně při rozjezdu nepůjde,“ zdůraznil Bíla, který logicky počítá i s menšími příjmy společnosti. Za loňský rok městu účtovala 5 milionů, o rok dříve více než 4,8 milionu korun. „Jde však o celkový obrat z činnosti pro město, nikoliv zisk,“ poznamenal.

Radnice je nicméně přesvědčená, že společnost EDUHA nový úkol bez problémů zvládne. „Výhledově si od změny slibujeme zkvalitnění služeb v rámci celého portfolia nemovitého majetku města,“ prohlásil starosta Stanislav Blaha.

R.K. Servis zůstane podle majitele i bez příjmů z města plně ekonomicky soběstačný, má totiž dostatečné finanční rezervy a aktuálně opravuje svou nemovitost, kterou promění v nové sídlo společnosti. „A nadále se budeme naplno věnovat správě SVJ a malých bytových družstev (cca 2 300 bytů - pozn. autora), které tvoří jádro a naprostou většinu naší činnosti,“ dodal Bíla.

Rošáda se podle obou stran nájemníků městských bytů i nebytových prostor nijak nedotkne. Ani ji nepoznají.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Při setkání vozíčkářů opět pomáhají dobrovolníci Maltézské pomoci

Velehrad

Při setkání vozíčkářů opět pomáhají dobrovolníci Maltézské pomoci

Ve dnech 4. - 5. července 2019 se uskuteční dvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle, které se...

3. 7. 2019
Pátrání po seniorovi skončilo. Utonul v Moravě

Slovácko

Pátrání po seniorovi skončilo. Utonul v Moravě

Pátrání po dvaasedmdesátiletém muži z Napajedel, kterého jeho příbuzní viděli naposled v neděli, skončilo. „Policisté pátrali po...

3. 7. 2019
Rodina obrací po demolici každou korunu, ale sbírku odmítá

Kostelany nad Moravou

Rodina obrací po demolici každou korunu, ale sbírku odmítá

Život manželů Čepových z Kostelan nad Moravou se ani dva roky po požáru sousedního rodinného domu nevrátil...

3. 7. 2019
Obec vyděsila žena nakažená virem MERS!

Kostelany nad Moravou

Obec vyděsila žena nakažená virem MERS!

Kostelany nad Moravou byly na nohou! Pacienty v ordinaci vyděsila mladá žena, která se vrátila domů z...

2. 7. 2019
TOPlist