FacebookYoutubeInstagram

Obec brzdí vykupování pozemků

Tupesy Zprávy 8. 8. 2008
Obec brzdí vykupování pozemků
Inzerce

Výstavba mokřadů se oddaluje, majitelé pozemků požadují po obci náhradu

Vykupování pozemků brzdí záměr výstavby mokřadů v Tupesích, které mají sloužit jako protierozní a protipovodňová ochrana obce, ale zároveň zlepšit vodní poměry v krajině a životní prostředí. Majitelé pozemků v zásadě nejsou proti, ale mnozí požadují náhradní pozemky, což je problém. Obec totiž žádné nevlastní.

„Už léta se potýkáme s velkými splachy orné půdy až na náves a samotné polnosti, kde s mokřady počítáme, jsou kvůli vysoké hladině spodní vody naprosto nepoužitelné. Vlastně znemožňují pěstování jakýchkoliv plodin. A krajina začíná být pomalu neobyvatelná pro volně žijící živočichy,“ vysvětluje vznik myšlenky mokřadů Oldřich Vávra, starosta Tupes.

Vodní plochy obec plánuje vybudovat v Soudných, při ústí takzvaného Chabaňského - Krátkého potůčku a v údolí pod farmou Agro. „Mokřad směrem k Chabaním by kopíroval původní koryto Zlechovského potoka, který byl v padesátých letech regulací napřímen. Krásné meandry vždy lákaly volně žijící ptáky a zajišťovaly přirozený rozliv vody, což je ale dnes minulost,“ posteskl si starosta. Potok byl totiž zkanalizován, čímž ztratil samočistící schopnost. O zadržení vody v krajině ani nemluvě. „Výsledkem je každoroční vylévání potoka z koryta,“ pokračuje Vávra. „Obnovením původních prvků se krajina opět stane vyhledávaným cílem ptáků a jiných živočichů,“ je přesvědčený starosta.

Jenže plány zastupitelů mají jeden háček. Do slepé uličky se dostává vykupování dotčených pozemků. Někteří jejich majitelé totiž odmítají prodat a skálopevně trvají na směně. „Nemám nic proti mokřadům, ale chci náhradní pozemek. Jinak se mnou nehnou ani párem volů,“ vzkazuje jeden z třiatřiceti majitelů, který si nepřál zveřejnit jméno. Obec tak musí rozlousknout složitý oříšek. „Požadavky na výměnu respektujeme a chápeme, jen musíme nejprve vykoupit jiný, abychom měli co ke směně nabídnout. Obec totiž téměř žádné vhodné pozemky nevlastní,“ vysvětlil Vávra. S mnohými se však už dohodl, za pozemky lidé inkasují cenu podle znaleckého posudku. „Kdo prodal, chtěl pomoci krajině a životnímu prostředí v obci,“ děkuje všem občanům tupeský starosta, který věří, že i s ostatními vlastníky pozemků nakonec nalezne společnou řeč.

Vykupování pozemků však není jedinou překážkou k výstavbě mokřadů. Ještě je nutná změna územního plánu obce, což je minimálně otázka jednoho roku. 

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Šel na kapry, ale chytil sumce obra

Hluk

Šel na kapry, ale chytil sumce obra

Kapitální úlovek, který mu závidí rybáři široko daleko, se povedl Zdeňku Štávovi z Uherského Brodu. Z hlucké...

6. 8. 2008
Zbytečně přichází o turisty

Lhotka

Zbytečně přichází o turisty

Oblíbeným cílem řady turistů jsou i místa s hezkým výhledem, když je pak na takovém místě ještě...

6. 8. 2008
Domek ukrývá sbírku raket

Veselí nad Moravou

Domek ukrývá sbírku raket

Sběratelství je velká vášeň. Lidé sbírají známky, staré pohledy, krabičky od zápalek, žvýkačky, propisky a celou řadu...

6. 8. 2008
Městské bydlení podraží

Uherské Hradiště

Městské bydlení podraží

Obyvatelé Uherského Hradiště, obývající městské byty, opět sáhnou hlouběji do peněženek. Stávající nájemné vydrží už jen pět...

6. 8. 2008
TOPlist