FacebookYoutubeInstagram

Obec zaplatí za orkán Emma

Kostelany nad Moravou Zprávy 13. 1. 2009
Obec zaplatí za orkán Emma

Spoušt na kostelanském hřbitově.

Foto: sek

Obyvatelé Kostelan, jimž orkán Emma v březnu poničil mramorové náhrobky jejich rodinných hrobů, se dočkali finančního odškodnění. Zastupitelé jim totiž „přiklepli“ částečnou náhradu škody. Sedmi poškozeným, kteří se domáhali odškodnění po obci, se zhruba z poloviny vrátí náklady spojené s opravami.

„Dohromady jsme lidem zaplatili asi šedesát tisíc korun,“ potvrdil Josef Bozděch, starosta Kostelan nad Moravou. Náhrobky lidem poničil orkán Emma, který se hřbitovem prohnal první březnový den.

Jelikož hřbitov nebyl pojištěný a lidé mají ve smlouvách o pronájmu hrobu klauzuli, že obec za škody způsobené třetí osobou (krádež, živelná pohroma atd.) neručí, zpočátku jejich vyhlídky na odškodnění nebyly růžové. Obec však získala zpětně dotaci 250 tisíc korun od ministerstva pro místní rozvoj na opravu poničené hřbitovní zdi, takže se peníze v rozpočtu našly.

Jen hromada sutin zbyla i z náhrobku rodiny Smělíkových, kteří patřili k nejpostiženějším. „Šest tisíc? Tak to je pěkný novoroční dárek,“ reagoval na zprávu o poloviční úhradě nákladů Milan Smělík, který si příliš šancí nedával. „Když jsem zaslechl, že náš hrob neponičila padající obecní zeď, ale pouze vítr, s odškodněním jsme moc nepočítali. Ale teď musím zastupitelům poděkovat,“ pravil Smělík. „Peníze jsme vyplatili koncem roku,“ podotkl Bozděch. 

Autor: ceh

Vaše názory

Sjízdnost silnic je na internetu

Slovácko

Sjízdnost silnic je na internetu

Řidiči, pozor! Dřív než usednete za volant, mrkněte na aktuální stav silnic na Uherskohradišťsku. Aktuální a přesný...

13. 1. 2009
Vaculík je doma!

Staré Město

Vaculík je doma!

Prožívá si asi nejkrušnější chvíle, zářijová nehoda před Starým Městem mu totálně převrátila život naruby. Už čtvrtý...

13. 1. 2009
Nudný silvestr

Uherskohradišťsko

Nudný silvestr

Silvestr na Uherskohradišťsku byl klidný. Policisté ani hasiči se příliš nezapotili, počet zásahů a výjezdů spočítali na...

13. 1. 2009
Hříchy zjistí na CzechPointu

Slovácko

Hříchy zjistí na CzechPointu

Už více než pět tisíc řidičů na Uherskohradišťsku má na kontě alespoň jeden trestný bod, ale jen...

13. 1. 2009
TOPlist