FacebookYoutubeInstagram

Obecní insignie zůstanou zatím na papíře

Ořechov Zprávy 31. 8. 2012
Obecní insignie zůstanou zatím na papíře
Foto: ilustr.

Ořech, kosíř a hradby, to jsou hlavní symboly budoucího znaku a praporu Ořechova, jehož konečnou podobu vybrali v anketě samotní obyvatelé. Obecní insignie se však zatím objeví jen v korespondenci a na webových stránkách, s jejich výrobou letos rozpočet nepočítá.

Ořechov je jednou z mála posledních obcí na Uherskohradišťsku, které znak a prapor nemají. „Odnepaměti obec charakterizují a reprezentují, vždyť i ve středověkých bitvách měla každá strana svou zástavu,“ říká Jarmila Jilgová, starostka Ořechova. Zastupitelé měli od heraldika Miroslava Pavlů na stole 12 návrhů, vybrali dva, které podrobili anketě mezi obyvateli. „Jejich volba byla vcelku jednoznačná, poměrem 141:86 se přiklonili k návrhu, na kterém jsou i hradby připomínající starou tvrz, na jejímž místě byl ve druhé polovině 16. století postaven rytíři z Bělkovic renesanční zámek,“ prozradila Jilgová.

Na hradbách je dále vyobrazený kosíř - symbol zemědělství a vinohradnictví a zpoza hradeb vyrůstá na zeleném podkladu ořech. Na praporu však kosíř není. „Lidé chtěli, aby se znak více podobal obecní pečeti z roku 1746, na které je však pouze koruna stromu, ze které není zcela patrné, že jde o ořech. A proto jsme na znak dali kmen i nezaměnitelné ořechové listy,“ doplnila starostka.

Obecní insignie už musí posvětit jen heraldická komise Poslanecké sněmovny, což se stane na podzim. „S jejich výrobou počítáme až v příštím roce, letos je budeme používat jen v korespondenci a při prezentaci na webu,“ podotkla Jilgová.

Autor: ceh

Vaše názory

Finanční úřad je neoblomný, obec pochybila!

Podolí

Finanční úřad je neoblomný, obec pochybila!

Starosta Podolí Miroslav Křižka stále odmítá skousnout ortel Finančního úřadu Zlín, podle kterého obecní pokladna zchudne o...

31. 8. 2012
Silničáři opraví křižovatku u Mistřic

Mistřice

Silničáři opraví křižovatku u Mistřic

Tři miliony korun spolkne oprava křižovatky u Bílovic, bezpečnost dopravy silničáři zvýší ještě do konce srpna. Novinkou...

31. 8. 2012
Obavy v Bzenci. Z kasáren byty pro Romy?

Bzenec

Obavy v Bzenci. Z kasáren byty pro Romy?

O příjezdu a ubytování desítek Romů do bývalé vojenské jídelny v Bzenci chybí jediný důkaz, ve městě...

30. 8. 2012
Přestupků přibývá, v pokladně to není vidět

Uherské Hradiště

Přestupků přibývá, v pokladně to není vidět

I když počet přestupků spáchaných v Uherském Hradišti byl loni nejvyšší za poslední tři roky, městská pokladna...

30. 8. 2012
TOPlist