FacebookYoutubeInstagram

Oběti holocaustu uctí dlažebními kostkami

Boršice Zprávy 16. 7. 2013
Oběti holocaustu uctí dlažebními kostkami

Gunter Demnig, autor mezinárodního projektu Stolpersteine

Foto: ilustr., www.ruhrnachrichten.de, - Lisa Seiler

Tři dlažební kostky v novém chodníku před zdravotním střediskem v Boršicích uctí místní oběti holocaustu. Obec zpod Buchlova se tak stane první ve Zlínském kraji, která vstoupí do projektu Stolpersteine - Kameny zmizelých. Do dlažby je ve čtvrtek vsadí německý umělec Gunter Demnig, tvůrce projektu.

„Uctíme tak památku boršických židů zavražděných za druhé světové války,“ říká Roman Jílek, starosta Boršic. Na kostkách s mosazným povrchem o rozměrech 10 x 10 centimetrů se objeví jména členů rodiny Seidlerovy, datum jejich narození i zavraždění, včetně místa úmrtí.

„V Boršicích vlastnili hostinec Herberk, pojmenovaný po kopci, který vede do Uherského Hradiště. Hostinec, ve kterém zároveň žili, stál na místě dnešního zdravotního střediska,“ dodává Jílek.

Josef (45 let), Matylda (54) a jejich šestnáctiletý syn Valter byli transportováni do koncentračního tábora v Terezíně 23. ledna 1943. O tři dny později se pak stali součástí transportu do vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. „Matylda, rozená Löwy, byla zdejší rodačkou. Její manžel Josef se do Boršic přiženil někde od Uherského Brodu,“ dodává Jitka Gottwaldová, matrikářka Boršic.

Mezinárodní projekt Stolpersteine - v doslovném překladu „kameny, o které se má zakopnout“- má za cíl, aby osud obětí holocaustu neskončil v zapomnění. Dlaždice se zapouštějí vždy v místě posledního doloženého bydliště oběti nacistů. V Česku se instalují od října 2008. „Malý kámen sice nemůže vyjádřit celý život člověka, ale třeba si někdo při pohledu na něj uvědomí, že to byla velká tragédie, která se nesmí opakovat,“ prohlásila duše projektu Gunter Demnig. Na Moravě jsou dosud jen v Brně a Olomouci.

Autor: ceh

Vaše názory

Izraelci natáčeli ve strážnické synagoze

Strážnice

Izraelci natáčeli ve strážnické synagoze

Strážnická synagoga si „zahraje“ jednu z rolí v dokumentu, který ve městě nedávno natáčela izraelská televize. „Synagoga...

16. 7. 2013
Obnova mostu? Odložili červen i červenec a slibují srpen

Moravský Písek, Veselí nad Moravou

Obnova mostu? Odložili červen i červenec a slibují srpen

Silniční most na silnici I/54 z Veselí nad Moravou do Moravského Písku se opravovat bude. To je...

15. 7. 2013
Brod informuje obyvatele e-maily

Uherský Brod

Brod informuje obyvatele e-maily

Na e-mailovou adresu vám může pravidelně psát také brodská radnice. Téma je na vás a za informační...

15. 7. 2013
Komňa má škody za miliony, dostala 50 tisíc

Bystřice pod Lopeníkem, Komňa

Komňa má škody za miliony, dostala 50 tisíc

Dozvuky bleskových povodní, které na počátku června pustošily Komňu a Bystřici pod Lopeníkem, jsou důkazem, v jak...

15. 7. 2013
TOPlist