FacebookYoutubeInstagram

Obrat: Hradiště podpoří soud

Uherské Hradiště Zprávy 28. 6. 2011
Obrat: Hradiště podpoří soud
Foto: il.

Město Uherské Hradiště už o bývalou věznici nestojí, sedmiletý boj o převod objektu je definitivně u konce. Další snaha je podle zastupitelů už zbytečná. Okresní soud, který chce areál pro své potřeby, je totiž nepřemožitelným soupeřem. Radnice tudíž změnila taktiku a podpoří soudce ve snaze o rychlou proměnu zdevastované památky na justiční palác.

„Už jsme vyčerpali veškeré možnosti, jak bývalou věznici získat do majetku. Jednání pokaždé ztroskotala na přístupu okresního soudu, který s budovou hospodaří a opakovaně prokazuje, že ji nutně potřebuje,“ potvrdil Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště, které se snažilo o převod věznice už od roku 2004. Ministerstvo spravedlnosti totiž jasně vyjádřilo nezájem o nechvalně proslulou věznici. Za ministryně Daniely Kovářové už byla „ruka v rukávě“, výsledkem oboustranných jednání měl být úplatný převod za 16,5 milionu korun v pětiletých splátkách. Jenže další personální rošáda na ministerstvu plány zhatila.

Zastupitelé proto před týdnem zrušili souhlas s odkupem za 16,5 milionu a přešli na stranu okresního soudu. „Chceme vytvořit tlak na kompetentní orgány státu a kraje, aby podpořily jeho záměr a konečně uvolnily finanční prostředky na rekonstrukci dominantní památky,“ objasnil změnu postoje Tichavský. Město však i nadále důsledně trvá na zřízení pietního místa, připomínajícího totalitní zvůli. „Máme příslib okresního soudu i ministerstva spravedlnosti, že nejvíce autentickou část ponechají vzpomínce na oběti komunistického režimu,“ říká starosta.

„Muzeu totality jsme nakloněni, nikdy jsme podobné myšlence nekladli překážky, ani není jediný důvod,“ potvrdila i Hana Kurfiřtová, předsedkyně uherskohradišťského soudu, který však zatím marně usiluje o finanční prostředky na rekonstrukci. „Na ministerstvu spravedlnosti bohužel není vůle, už dvanáct let. A příčinu neznám, přitom se za tu dobu zrekonstruovala řada soudů a postavilo několik nových justičních paláců... Jen mě udivuje, že nám nikdo nedokáže do očí říct, jestli Uherské Hradiště vůbec je na pořadu dne, jestli se s námi počítá,“ krčí rameny Kurfiřtová. Jelikož soudci pracují v kapacitně, staticky i bezpečnostně nevyhovujících podmínkách, předložila ministerstvu tři varianty řešení stávající situace ("zelená louka", rekonstrukce stávající budovy, nebo věznice). „Šlo zatím jen o záměr, na který měla navázat projektová studie vybrané varianty. Jenže ani na ni ministerstvo peníze prostě neuvolní,“ posteskla si předsedkyně soudu.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Náměstí Hrdinů je otevřeno

Staré Město

Náměstí Hrdinů je otevřeno

Severní strana náměstí Hrdinů ve Starém Městě má nový kabát, za jeho „ušití“ město zaplatilo 8,5 milionů...

28. 6. 2011
Posilovací stroje pohlídá kamera

Babice

Posilovací stroje pohlídá kamera

Lanová pyramida, hřiště s umělou trávou, horolezecká stěna a venkovní posilovací stroje, to jsou největší hity nově...

28. 6. 2011
Veselí zůstane bez lékařské pohotovosti. Pacienti musí do Hradiště nebo Hodonína

Veselí nad Moravou

Veselí zůstane bez lékařské pohotovosti. Pacienti musí do Hradiště nebo Hodonína

Několik měsíců dlouhé vyjednávání veselské radnice s jihomoravským hejtmanstvím o zachování služby první pomoci skončilo zmarem. Lékaři...

28. 6. 2011
Hospodští: Záměr radnice v Brodě je protiústavní

Uherský Brod

Hospodští: Záměr radnice v Brodě je protiústavní

Desítky brodských barů, restaurací, ale i diskoték jsou v šoku. Radnice jim totiž chtěla místní vyhláškou radikálně...

27. 6. 2011
TOPlist