FacebookYoutubeInstagram

Očkovat? Neočkovat?

Slovácko Zprávy 25. 1. 2017
Očkovat? Neočkovat?
Foto: ilustr. web - www.ordinace.cz

Kolem prevence před chřipkou v podobě očkování koluje řada mýtů. Možná jste už také slyšeli o tom, že očkování není údajně ničím jiným než dalším tahem farmaceutických firem jak vytáhnout z lidí peníze. Neboť prý dobře vědí, že chřipka díky proměnlivosti svých typů dokáže udeřit kdekoliv a na kohokoliv.

Hygienici však mají jasno, očkování je způsobem, jak se chřipce vyhnout. A mají pro to několik důvodů.

Podle Hany Tkadlecové, ředitelky sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, lze očkování proti chřipce doporučit každému, kdo chce udělat maximum pro to, aby se chřipce vyhnul a zůstal zdravý. „Pokud jde o nejohroženější skupiny z pohledu zdravotního, tak se očkování proti chřipce doporučuje chronicky nemocným. Tedy těm lidem, kteří trpí onemocněním oběhového a dýchacího systému, onemocněním ledvin, cukrovkou, onkologicky léčeným osobám a dalším s poruchou obranyschopnosti, malým dětem, těhotným ženám a seniorům,“ říká Hana Tkadlecová.

Očkování se doporučuje také všem, kteří přichází do kontaktu s velkým počtem lidí například v zaměstnání, případně by mohli svým onemocněním ohrožovat další a snadno infekci šířit dál. Očkovat by se proto měli zdravotníci, učitelé, zaměstnanci nákupních center a úředníci. „Nejsnadněji se onemocnění šíří od dětí, proto by očkování dětí mohlo významně omezit šíření chřipky,“ pokračuje Hana Tkadlecová. „Nakonec lze očkování doporučit všem, kdo chtějí snížit riziko, že onemocní chřipkou v době odjezdu třeba na zimní dovolenou, nebo v době chřipkové epidemie plánují významnou událost. Některé velké firmy nechávají očkovat své zaměstnance, aby předešly ekonomickým ztrátám v době chřipkové epidemie.“

Cena jedné vakcíny se pohybuje od 170 do 270 korun. Pojišťovny hradí očkování seniorům nad 65 let, osobám po odstranění sleziny, po transplantaci krvetvorných buněk a osobám, které trpí závažným chronickým, léky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a pojištěncům v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory nebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

A kdy je nejvyšší čas na očkování? Nejvhodnější je nechat se očkovat před nástupem chřipkové epidemie, tedy v poslední čtvrtině roku. „Ideální je říjen nebo listopad. Nicméně i očkování v nastupující chřipkové epidemii může mít význam, jen by očkovaná osoba měla vědět, že ochrana nastupuje asi za čtrnáct dnů po očkování a že do té doby proti chřipce chráněná není,“ upozornila ředitelka Hana Tkadlecová.

Autor: ara

Vaše názory

Jarošovský pivovar rozjíždí výrobu, novinkou je Jura

Uherské Hradiště

Jarošovský pivovar rozjíždí výrobu, novinkou je Jura

Jarošovský pivovar ožívá, do obnovení výroby piva v Uherském Hradišti už zbývají jen hodiny. Hlavní sládek Jan...

25. 1. 2017
Chřipka udeřila. A vítězí

Slovácko

Chřipka udeřila. A vítězí

„Tak tohle nerozchodím.“ Nejspíš také patříte k těm, kteří chtěli překonat chřipku, zařekli se, ale brzy po...

25. 1. 2017
Viru chřipky počasí nevadí. Útočí v teple i chladu

Zlín

Viru chřipky počasí nevadí. Útočí v teple i chladu

„Onemocnění chřipkou může mít různou intenzitu. Lidé s lehkým průběhem, které ani jako chřipka nemusí vypadat, roznáší...

25. 1. 2017
Obchod v Salaši má znovu otevřeno

Salaš

Obchod v Salaši má znovu otevřeno

Obyvatelé Salaše už nemusí za nákupem jezdit do šest kilometrů vzdáleného Velehradu, případně ještě dál do Starého...

24. 1. 2017
TOPlist