FacebookYoutubeInstagram

Odborné učebny v podkroví oživí jedině dotace

Polešovice Zprávy 3. 11. 2016
Odborné učebny v podkroví oživí jedině dotace
Foto: ilustr. web

Když Polešovice dosáhnou na dotaci z Evropské unie, základní školu zasáhne stavební zemětřesení, které ji promění v bezbariérovou a navíc se postará o nové odborné učebny. Tři vybavené nejmodernější technikou vyrostou v půdní vestavbě, projekt odhadem „spolkne“ 15 milionů korun.

„Stávající odborné učebny jsou malé, kapacitně nedostačují. Jelikož dětí stále přibývá, do jazykové učebny se sluchátky se dostanou jen na jednu ze čtyř hodin týdně, což je málo. V kvalitě výuky jde o výrazný rozdíl. A třeba počítače už máme pět let staré, jsou skoro na hranici životnosti,“ reagoval Radim Pikner, ředitel školy, kterou navštěvuje 275 žáků. Městys proto v podkroví počítá s vybudováním dílen pro praktickou výchovu, třídou pro informatiku a výuku cizích jazyků. „Aktuálně finišujeme s projektovou dokumentací, abychom mohli podat žádost o stavební povolení,“ informoval Michal Zapletal, starosta Polešovic.

Učebny se dočkají nejmodernějšího vybavení, včetně rychlého internetu nebo nezbytných „jazykových“ sluchátek. Součástí projektu je i vybudování venkovního skleněného výtahu, který promění školu v bezbariérovou, nebo sociálního zařízení pro tělesně postižené. Jelikož Evropská unie vyhlásí výzvu koncem října, Polešovické tlačí čas. „Věřím, že všechno stihneme a uspějeme. Jinak se zastaralých odborných učeben nezbavíme. Z vlastních prostředků projekt jednoduše neufinancujeme,“ zdůraznil Zapletal.

Odhadované náklady totiž podle něj atakují hranici 15 milionů korun. S dotací v kapse však městys zaplatí jen 15 procent, tedy zhruba 2,2 milionu. „S takovou částku bychom si už poradili. A nepotřebovali bychom ani úvěr,“ podotkl starosta. Jestli Polešovičtí uspějí, stavební práce se rozjedou příští rok o letních prázdninách. „Jinak to není možné, půjde totiž o tak zásadní stavební zásah, že je vyloučený současný provoz školy. V září je možné provádět jen dokončovací práce jako třeba montáž sádrokartonů, včetně vybavení. Součástí projektu je totiž i vybudování požárního únikového schodiště a vstupu do podkroví, což by narušovalo chod školy,“ dodal Zapletal, podle kterého školáci do nových učeb s největší pravděpodobností usednou až v lednu 2018. Přesný termín i cenu určí až výběrové řízení. Prioritou je však získání evropské dotace. 

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Opraví dvanáct let staré hřiště

Ořechov

Opraví dvanáct let staré hřiště

Dětské hřiště v Ořechově má nejlepší léta za sebou, obec jej proto ještě do poloviny listopadu zrekonstruuje....

3. 11. 2016
Valenta: Pohlídám si, aby se v Hradišti vybudoval nový pavilon interny

Zlínský kraj, Uherské Hradiště

Valenta: Pohlídám si, aby se v Hradišti vybudoval nový pavilon interny

Ve středu se senátor Ivo Valenta stal oficiálně také zastupitelem Zlínského kraje. Přestože bude společně s dalšími...

3. 11. 2016
Diváci usednou nad šatny

Uherský Brod

Diváci usednou nad šatny

Sportovní halu v Uherském Brodě obsadí v zimních měsících dělníci. Cíl jejich mise je jasný. Odstranit dlouhodobou...

3. 11. 2016
VÍME PRVNÍ: Podolí čekají předčasné volby! Rezignoval i starosta Hastík!

Podolí

VÍME PRVNÍ: Podolí čekají předčasné volby! Rezignoval i starosta Hastík!

Obyvatelé Podolí, kteří se postavili na stranu odvolané starostky Jany Rýpalové, slaví. Obec totiž čekají předčasné volby....

3. 11. 2016
TOPlist