FacebookYoutubeInstagram

Olej nepatří do výlevek, ulice zdobí speciální nádoby

Uherské Hradiště Zprávy 19. 2. 2019
Olej nepatří do výlevek, ulice zdobí speciální nádoby
Foto: sal

Uherské Hradiště s příchodem nového roku rozmístilo po městě šestadvacet speciálních nádob, které jsou určené na sběr použitého oleje a tuku. Radnice pilotní projekt po roce vyhodnotí. Když jej obyvatelé přijmou, zelené nádoby o objemu 240 litrů se stanou další zbraní v boji s odpady.

„Instalací sběrných nádob usilujeme o snížení množství olejů, které lidé vylévají do kanalizace, případně je vyhazují do kontejneru na komunální odpad,“ vysvětlil Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště. Neorganizované vyhazování tuků a olejů výrazně znečišťuje životní prostředí, především odpadní potrubí a systém kanalizace. „Snahou města je ochrana životního prostředí a veřejného i soukromého majetku před zbytečnou a nákladnou údržbou odpadních systémů,“ dodal Bouda.

Olej a tuk se do speciálních separačních zelených nádob ukládá v uzavřených plastových obalech, nejlépe v PET lahvích. Následně se ekologicky likvidují. „Vhodné nejsou původní petky od oleje, protože jejich uzávěry dobře netěsní, nejlepší jsou PET lahve od minerálek se šroubovacím uzávěrem,“ doporučuje místostarosta, podle kterého separační nádoby slouží výhradně k ukládání potravinářských olejů a tuků. „Snad nikoho ani nenapadne do nich vhazovat třeba použité motorové oleje,“ věří Bouda. Radnice nádoby rozmístila do všech městských částí, přesná místa jsou v aplikaci GIS na webových stránkách města.

Uherské Hradiště patří v oblasti odpadového hospodářství mezi krajské lídry. „Ve třídění odpadu tradičně obhajujeme první příčky v kraji, na což jsme hrdí. Smlouvu na odběr olejů máme zatím na rok, pak projekt vyhodnotíme a věřím, že jej prodloužíme,“ uvedl starosta Stanislav Blaha.

Autor: ceh

Vaše názory

Jedno parkoviště načerno? Sporných území jsou ve Strání desítky!

Strání

Jedno parkoviště načerno? Sporných území jsou ve Strání desítky!

V nadsázce, proměna části soukromé zahrady v obecní parkoviště, o které DOBRÝ DEN informoval podrobně na konci...

19. 2. 2019
Kriminalita klesá, ale stupňuje se násilí u dětí

Slovácko

Kriminalita klesá, ale stupňuje se násilí u dětí

Kriminalita na Slovácku prudce klesá, meziročně spadla o třináct procent! Počet trestných činů za rok 2018 se...

18. 2. 2019
Farmář přišel o dvě ovce

Uherské Hradiště - Sady

Farmář přišel o dvě ovce

Zdivočelý pes zardousil dvě ovce, které se pásly na oploceném pozemku za rodinným domem u železniční dráhy...

18. 2. 2019
Opozice táhla za jeden provaz, dostala křesla v komisích

Uherské Hradiště

Opozice táhla za jeden provaz, dostala křesla v komisích

Tlak opozičních stran přinesl ovoce, společným prohlášením si „vydupali“ navýšení počtu členů v komisích rady města z...

18. 2. 2019
TOPlist