FacebookYoutubeInstagram

„OSA mě přinutila zaplatit za rádio, které dávno nemám“

Uherské Hradiště Zprávy 13. 5. 2019
„OSA mě přinutila zaplatit za rádio, které dávno nemám“

Zákaznicím Kamily Hrňákové zní od loňského června už jen „tóny“ fénu, nůžek a holicích strojků. I když rádio v jejím provozu nenajdete, poplatky za něj OSA získala. „Než riskovat soud, tak jsem raději zaplatila,“ konstatovala kadeřnice.

Foto: archiv Kamily Hrňákové
Inzerce

Mezi živnostníky se říká, že existují tři jistoty. Smrt, daně a poplatky OSA. Neboť i když prokazatelně ve svém provozu nevlastníte rádio, platit za jeho užívání musíte. Nejde přitom o žádnou zanedbatelnou částku. „Od loňského 12. června ve svém kadeřnictví žádné rádio nebo přehrávač CD nemám, ale roční poplatek ve výši 6 236 korun jsem nakonec zaplatit musela. Chtěla jsem se vyhnout soudu. Samotná bych s velkou společností neměla sebemenší šanci uspět…,“ říká Kamila Hrňáková.

Jak je možné platit za něco, co nevlastníte? Příběh podnikatelky z Uherského Hradiště, která je majitelkou kadeřnického salonu v Otrokovicích, začíná loni na podzim. Kamila Hrňáková tehdy odmítla podepsat hromadnou licenční smlouvu o veřejném provozování. Důvodem byl fakt, že jí Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, známý pod zkratkou OSA, až do října nedoručil smlouvu za rok 2018. „Přesně 12. června 2018 jsem poslala e-mail se žádostí o zaslání smlouvy. Protože mi nikdo neodpověděl, tak jsem usoudila, že bez smlouvy nejsem oprávněna užívat rádio, a proto jsem ho ze svého kadeřnictví odvezla a od té doby ho nepoužívám,“ vysvětluje kadeřnice.

OSA ji pak před vánočními svátky šokovala zasláním smlouvy s tím, že má zaplatit podle podnikatelky ničím nedoloženou částku 3 118 korun, což je suma za půlroční užívání rádia. „Byla jsem postavena před hotovou věc. Dostala jsem k podpisu smlouvu, ze které ani oslovené právničce vůbec nebylo jasné, za co přesně mám zaplatit. Navíc s částkou, kterou považuji za chybně vypočítanou. Takže jsem vše reklamovala,“ pokračuje Kamila Hrňáková.

A upozorňuje, že návrh licenční smlouvy za loňský rok obdržela v době, kdy zákaznicím už rádio dávno nehrálo. „Do 12. června, kdy jsem rádio pustila naposled, jsem přístroj provozovala v dobré víře v souladu s podmínkami licenční smlouvy na rok 2017, a proto jsem požádala o zaslání nové složenky s výpočtem úhrady z ročního poplatku za rok 2017, který byl 2 187 korun. Zpětné účtování poplatku podle sazebníku zaslaného až k poslednímu říjnu 2018 považuji za prokazatelné jednání v rozporu s dobrými mravy,“ je přesvědčena Hrňáková.

OSA vysvětlila navýšení autorské odměny stručně. „OSA z. s. byl počínaje 1. 1. 2018 pověřen společnostmi Intergram, Dilia, OOA-S a OAZA coby jediný kolektivní správce. Proto i nadále trváme na uzavření licenční smlouvy,“ uvedla Andrea Langerová, referentka zákaznického centra OSA.

V poštovní schránce kadeřnice se následně objevilo upozornění, že částku 3 118 korun má zaplatit nejpozději do 31. března. „V opačném případě po Vás budeme nuceni vymáhat zaplacení bezdůvodného obohacení ve výši dvojnásobku obvyklé autorské odměny ve smyslu § 40 odstavce 4 autorského zákona č. 121/200 Sbírky v platném znění,“ uvedlo Zákaznické centrum OSA. Pikantní je, že „výhrůžná“ písemnost, kterou má redakce k dispozici, je opatřena pouze razítkem, bez čitelného jména pisatele. „Po poradě s právníkem jsem se nakonec rozhodla smlouvu podepsat…,“ konstatovala Kamila Hrňáková a ke své vynucené rezignaci dodává: „Nešlo mi o to nezaplatit. OSA mě ale zkrátka postavila před hotovou věc ve stylu zaplatit musíte, jinak bude soud za neoprávněné užívání. Takto by se k drobným podnikatelům nikdo chovat neměl.“

Dobrou zprávou pro Kamilu Hrňákovou a všechny drobné podnikatele je, že i když senátní verze novely autorského zákona neprošla nedávno v Poslanecké sněmovně o tři hlasy, tak šance na změnu zákona a „zkrocení“ OSA zůstává. „Je dobře, že debaty a bouřlivé diskuze k tomuto tématu i přes výsledek hlasování neustaly,“ říká slovácký senátor Ivo Valenta, jenž novelu inicioval. „Nejen na sociálních sítích se zvedla obrovská vlna nespokojenosti s hlasováním poslanců vládní koalice. Možná právě to přimělo zástupce ANO, kteří původně návrhu nedali zelenou, k tomu, aby teď otočili, své rozhodnutí přehodnotili a toto téma znovu zvedli. Chtějí se tedy nyní sami zasadit o to, aby byli živnostníci osvobozeni od placení autorských poplatků za rádia a televize v provozovnách, kde pouštění hudby nemá hospodářský význam. Iniciativa 56 senátorů se tak nakonec vyplatila a to jsem rád. Boj za tisíce živnostníků nyní tedy opět máme šanci vyhrát,“ dodal Ivo Valenta.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Jarní úklid? Výsledek potěší lidi v nouzi

Uherské Hradiště

Jarní úklid? Výsledek potěší lidi v nouzi

Jarní úklid skončil, první ze série materiálních sbírek Charity Uherské Hradiště je minulostí. Zákazníci uherskohradišťského hypermarketu na...

13. 5. 2019
Radnice otevřela restauraci

Uherský Brod

Radnice "otevřela" restauraci

Restaurace brodského Domu kultury, kterou místní radnice nechala zrekonstruovat, je po třech letech znovu v provozu. Obnova...

13. 5. 2019
Za Paměť národa premiérově i v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště

Za Paměť národa premiérově i v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště se přidá do rodiny měst, ve kterých zapustil kořeny Běh pro Paměť národa, jehož cílem...

13. 5. 2019
Doprava přes Buchlovské hory je už bez omezení. Auto, které sežehly plameny, je pryč

Buchlovice

Doprava přes Buchlovské hory je už bez omezení. Auto, které sežehly plameny, je pryč

Průjezd Buchlovskými horami je po dopolední nehodě znovu plynulý. Hasiči tady kolem deváté hodiny likvidovali následky požáru,...

9. 5. 2019
TOPlist