FacebookYoutubeInstagram

Otazníky kolem milionů pro katolickou školu. Dotace je i není

Uherský Brod Zprávy 8. 8. 2018
Otazníky kolem milionů pro katolickou školu. Dotace je i není
Foto: ilustr. web

Katolická základní škola nakonec přestavbu za 53 milionů korun, proti níž se v brodské Židovně zvedla vlna odporu, vůbec nemusí uskutečnit. Neboť peníze z prostředků EU, které by měly zaplatit na 70 procent nákladů, zároveň jsou i nejsou na cestě.  

V čem je problém? „Škola získala pouze předběžný příslib dotace. Jenomže vyplacení částky se může uskutečnit pouze na základě právoplatného stavebního povolení a to škola nevlastní,“ vysvětluje místostarosta Petr Vrána, radní pro školství. „Ve věci dnes navíc existuje také odvolání u krajského úřadu, proto jsou debaty o přidělení dotace a rekonstrukci velmi předčasné,“ upozornil Petr Vrána.

Odvolání podal Libor Odstrčil, obyvatel jednoho ze dvou bytových domů v Jirchářské ulici, mezi kterými škola stojí. Odstrčil je také spoluautorem petice, kterou na sídlišti Židovna podpořilo na 500 lidí. „Ve svém odvolání jsem navíc poukázal na fakt, že pokud škola ke 30. červnu letošního roku nezíská dotaci, tak jí nájemní smlouva s městem končí k poslednímu červnu příštího roku,“ sdělil Libor Odstrčil.

Další z místostarostů David Surý se nedomnívá, že by školu za rok čekala změna působiště. „Škola je v městském domě dobrým nájemníkem, a pokud vím, tak lidem působnost školy nevadí. Ohradili se proti přestavbě,“ poznamenal Surý. A současně odmítl zprávy z ústraní, že vedení města prodloužilo škole termín pro získání dotace do 30. září 2018. „To není pravda. Škola jistou žádost poslala, ale detaily neznám a městská rada o ničem nejednala,“ zdůraznil místostarosta.

Signatáři petice tvrdí, že přístavba obyvatele připraví o soukromí, klid a navíc jim těsným spojením se školou znehodnotí cenu nemovitostí. „Přístavbou se zasáhne přímo do soukromí obyvatel, protože okna z přístavby jsou namířena k bytovým jednotkám,“ tvrdí Libor Odstrčil.

Ředitel školy Ivo Ertl se obavám diví. „Škola vlastní projekt vypracovaný odborným projektantem, který dobře zvážil zastínění i další připomínky obyvatel okolních bytů, kteří s ní za dvanáct let sousedství jinak neměli problém. Budova je ve špatném stavu, a pokud se do ní nebude investovat, může být v budoucnu nebezpečná pro své okolí. Proto bych rád obyvatele okolních domů vyzval, aby neblokovali záchranu poslední budovy z bývalé Židovny, bez dotace z EU se nám to nepodaří,“ napsal mimo jiné Ertl v reakci na dohady o možném stěhování školy (viz DOBRÝ DEN z 30. června).

Katolická ZŠ dnes sídlí na dvou místech. V Jirchářské ulici funguje první stupeň, starší děti dochází do tříd vyčleněných v ZŠ Na Výsluní.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Archeologové objevili hrob „polešovické princezny“

Polešovice

Archeologové objevili hrob „polešovické princezny“

Unikátní nálezy vydalo jedno z největších pravěkých pohřebišť na jižní Moravě, které archeologové odkrývají už pátým rokem...

8. 8. 2018
Pacienti už nezmoknou, zastávku u špitálu konečně zastřeší!

Uherské Hradiště

Pacienti už nezmoknou, zastávku u špitálu konečně zastřeší!

Déšť, vítr, slunce i sníh už tři roky komplikují život pacientům Uherskohradišťské nemocnice, kteří jezdí za ošetřením...

8. 8. 2018
Tropy v nemocnici: Sestřičky ochlazují pokoje, operace se neruší

Uherské Hradiště

Tropy v nemocnici: Sestřičky ochlazují pokoje, operace se neruší

Na rozdíl od jiných nemocnic v zemi, které kvůli vlně veder ruší dlouhodobě plánované operace, se v...

7. 8. 2018
Turista z Brodska přišel v Egyptě o život. V Rudém moři ho napadl žralok

Uherskobrodsko

Turista z Brodska přišel v Egyptě o život. V Rudém moři ho napadl žralok

Měla to být klidná dovolená u Rudého moře. Rodina z obce na Uherskobrodsku si vybrala vyhlášené egyptské...

7. 8. 2018
TOPlist