FacebookYoutubeInstagram

Padesátníkům zvoní umíráček

Zlínský kraj Zprávy 27. 8. 2008
Padesátníkům zvoní umíráček

Konec haléřovým mincím. Česká republika bude mít od září až do zavedení eura už jen korunové mince. Bankovní rada České národní banky (ČNB) totiž usoudila, že padesátníky již neplní svou funkci oběživa, a rozhodla o jejich stažení.

V obchodech by se tato změna neměla příliš projevit. I nadále budou cenovky ukončeny haléři. Celkový nákup zaokrouhlí prodavači na koruny až u pokladny. Platnost pozbývají také papírové dvacetikoruny.

„V současné době je v oběhu přes čtyři sta deset milionů haléřů, což znamená, že jich, včetně kojenců, připadá přibližně čtyřicet na osobu,“ prozradil zajímavý ukazatel Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB, který předpokládá, že zrušení padesátníků se na konečných cenách projeví přibližně stejně jako zrušení desetníků a dvacetníků před pěti lety.

Od září tak již obchodníci padesátníky přijímat nebudou. Lidé je přesto nemusejí vyhazovat, banky je totiž budou přijímat až do konce srpna příštího roku. ČNB dokonce až do 31. srpna 2014. „Určitě je dobře, že padesátníkům odzvoní. Vždyť hliníkové mince už dávno nejsou v kurzu,“ je přesvědčený Josef Kopeček z Veselí.

Haléře se u nás objevily poprvé v roce 1384 za Václava IV., kdy byly jednostrannou stříbrnou mincí s hodnotou poloviny penízu. Ze stříbra byly haléře ještě i za Ferdinanda I. (1526 - 1564). Za císařovny Marie Terezie (1740 - 1780) byl haléř z mědi a od r. 1892, kdy se stal nastálo součástí naší měny, byl haléř z mosazi. Nyní končící padesátihaléř je tvořen z hliníku s příměsí hořčíku.

Autor: zde

Vaše názory

Zablokují silnici, už podruhé

Bzenec

Zablokují silnici, už podruhé

Svou nespokojenost s vysokým počtem projíždějících aut chtějí dát opět najevo obyvatelé Bzence. Nelíbí se jim, že...

27. 8. 2008
Trn z paty vytrhnou Němci

Blatnice pod sv. Antonínkem

Trn z paty vytrhnou Němci

Zastavit nepříznivý vývoj, při kterém se Blatnice stává jednou z nejvíce nezaměstnaností postižených obcí na Slovácku, chce...

27. 8. 2008
Zrod nové spolupráce

Zrod nové spolupráce

Baťova vila ve Zlíně se právě dnes zapíše do paměti Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR)....

27. 8. 2008
Pitínské škole chybí děti

Pitín

Pitínské škole chybí děti

Nejméně patnáct žáků ve třídě, tak zní zákonem stanovený limit pro základní školy. Ten se však ukázal...

27. 8. 2008
TOPlist