FacebookYoutubeInstagram

Pamětní desky vojáků se léta válely ve věži

Osvětimany Zprávy 26. 8. 2014
Pamětní desky vojáků se léta válely ve věži
Foto: sal

Pamětní desky vojáků padlých za I. světové války, na které se více než 70 let prášilo v kostelní věži, jsou znovu na očích veřejnosti. Osudy hrdinů si v Osvětimanech připomněli u příležitosti 100 let od vypuknutí válečného konfliktu. Znovuodhalené a vysvěcené pamětní desky našly důstojné místo u kostela sv. Havla.

„Z osvětimanské farnosti narukovalo ke střeleckému pluku v Hodoníně nebo Břeclavi asi 250 vojáků, jedenapadesát se však už domů nikdo nevrátilo. Po válce jejich památce tehdejší farář Josef Brázdil věnoval pamětní desky, které umístil na stěnu při vchodu do kostela,“ říká Lubomír Berka, místostarosta a kronikář Osvětiman.

Jenže za II. světové války je Němci nechali demontovat a farář je ukryl do věže kostela, kde je až v roce 1967 objevil právě Berka. „To jsem dělal ministranta,“ vzpomíná místostarosta. Jenže na jejich odhalení se čekalo dalších bezmála 50 let. „Už za komunistů jsem se snažil o jejich znovuodhalení, ale zbytečně. Až teď se do díla pustil farář Anton Kasan, byla to vyloženě jeho iniciativa,“ říká Berka. I když městys chtěl desky vrátit na původní místo, nakonec po dohodě s farářem vsadili na samostatný pomníček u kostela, na který je místní kameník našrouboval.

Každá mramorová deska nese jméno padlého vojáka, místo narození a rok úmrtí. „Jsou evidovány jako válečné hroby. Lidé se často ptali, kde jsou. Spousta vůbec netušila, že jsou ve věži,“ podotkl místostarosta.

Desky odhalil a vysvětil farář Anton Kasan, který sloužil i zádušní mši. Za památník a instalování vzpomínky na válečné hrdiny městys zaplatil dvanáct tisíc korun.

Autor: ceh

Vaše názory

Drslavice chystají zábavný den, začne u křížku

Drslavice

Drslavice chystají zábavný den, začne u křížku

Obec Drslavice pořádá v neděli 7. září ve spolupráci s nadací Na kole dětem charitativní akci Společně...

26. 8. 2014
Zateplením úřadu ušetří 120 tisíc

Topolná

Zateplením úřadu ušetří 120 tisíc

Až 120 tisíc korun ročně ušetří Topolná za vytápění obecního úřadu. Obec totiž dosáhla na dotaci z...

26. 8. 2014
Jankovice zakáží popíjení alkoholu v ulicích

Jankovice

Jankovice zakáží popíjení alkoholu v ulicích

Jankovice se zřejmě stanou nejmenší obcí v republice, která obecně závaznou vyhláškou zakáže konzumaci alkoholu na veřejných...

26. 8. 2014
Ujíždějící svah zpevní koše ze svařovaných sítí. Naplní je kameny

Blatnička

Ujíždějící svah zpevní koše ze svařovaných sítí. Naplní je kameny

Výjimečná situace, velká investice, nepřehlédnutelná stavba. Tři „nej“ provázejí zpevnění nestálého svahu v Blatničce, který v té...

25. 8. 2014
TOPlist