FacebookYoutubeInstagram

Pašovice chystají zdražení odpadu

Pašovice Zprávy 10. 1. 2017
Pašovice chystají zdražení odpadu

Už pouze následujících dvanáct měsíců udrží v Pašovicích ceny za svoz odpadu na částce 350 korun za osobu bez rozdílu věku. Jedny z nejnižších cen v regionu se tak obci podaří udržet už pouze jediný rok. Otázkou zůstává, jak hluboko budou muset obyvatelé sáhnout do kapsy.

„V roce 2017 se ještě bude platit jako dosud. Zastupitelé se shodli a odsouhlasili platbu dosavadních 350 korun na obyvatele. Ale v tom následujícím roce už to nebude možné. Je třeba lidem trpělivě vysvětlit, proč se nutně schyluje ke zdražení,“ říká starosta Vlastimil Řezníček.

Výše nové částky se tak nejspíš promění v téma, kolem kterého bude mezi zastupiteli i veřejností ještě hodně vzruchu. Starosta Řezníček odhaduje navýšení nejspíš o stovku, tedy na 450 korun. „Nejde o to, že patříme k obcím s nízkou sazbou, ale o skutečnost, že náklady na svoz odpadu, který končí na skládce Prakšická v Uherském Brodě, se zvyšují,“ doplnil starosta Řezníček.

V pozadí chystaného zdražení je fakt, že skládka Prakšická, kam míří odpad z většiny míst Uherskobrodska, se naplňuje. A cílovým místem likvidace nemá být v blízké budoucnosti region, ale spalovna v Brně. Kamiony plné odpadu by se pak měly vypravovat na cestu do jihomoravské metropole z nové vysokokapacitní haly. Skládka Prakšická se zaplní a uzavře v roce 2024, a do té doby už musí hala stát. Vzniknout by měla pravděpodobně poblíž současné obří skládky.

Že je nejvyšší čas situaci řešit, to dokládá i skutečnost, že město Uherský Brod si už nechalo zpracovat studii nazvanou Strategie svozu a nakládání s komunálním odpadem v ORP Uherský Brod po ukončení skládky TKO Prakšická. Brodští radní se začnou problematikou zabývat v dubnu 2017. „Po jednání městské rady se stanoví další postup. Starostové všech okolních obcí, tedy i Pašovic, budou včas informováni. Budeme také iniciovat jednání se společností Rumpold, která skládku Prakšická provozuje. Jestli se bude stavět nová odpadová hala, nebo se použije jiné technické řešení, to není v tuto chvíli aktuální,“ sdělil už dřív David Surý, místostarosta Uherského Brodu.

Autor: ara

Vaše názory

První byla Evička, pardon, Štěpánka

Uherské Hradiště

První byla Evička, pardon, Štěpánka

Čtrnáct hodin čekala Uherskohradišťská nemocnice na první miminko roku 2017. Primát nakonec získala Štěpánka Půlpánová ze Strání,...

10. 1. 2017
Ředitel divadla předložil plán opatření. O co jde, radnice tají

Uherské Hradiště

Ředitel divadla předložil plán opatření. O co jde, radnice tají

Ředitel Slováckého divadla Michal Zetel dodržel termín a radním Uherského Hradiště předložil plán opatření, která mají odstranit...

10. 1. 2017
Řidiče ohrožují naváděcí pruhy, ale policie je v klidu

Staré Město

Řidiče ohrožují naváděcí pruhy, ale policie je v klidu

Řidiči si stále rvou vlasy a nechápavě kroutí hlavou. Terčem jejich kritiky, ale i příčinou drobných ťukanců,...

9. 1. 2017
Tři králové vyrazili do ulic, pokoří rekord?

Slovácko

Tři králové vyrazili do ulic, pokoří rekord?

Tříkrálová sbírka se rozjela na plné obrátky, na sedm set skupinek koledníků vyrazilo do 78 obcí a...

9. 1. 2017
TOPlist