FacebookYoutubeInstagram

Péče o opuštěné seniory visí na vlásku. Chybí na mzdy

Uherský Brod Zprávy 4. 12. 2018
Péče o opuštěné seniory visí na vlásku. Chybí na mzdy
Foto: Ilustrační foto

Pomoc opuštěným seniorům, o které se prostřednictvím Charity Uherský Brod starají tři dobrovolníci a dva zaměstnanci Charity, visí na vlásku. „Pokud by měla tato aktivita skončit, což vážně hrozí, tak řada seniorů zůstane zcela sama, bez pomoci zvenčí. A to by byla velká škoda,“ říká František Bílek, vedoucí Centra seniorů a zástupce ředitele brodské Charity. A dodává, že situace začíná být napjatá. Proč? „Ani od volených zástupců města, kteří mají ve financování sociálních služeb velké slovo, se pomoc osamoceným seniorům nesetkává s pochopením. Možná je to i kvůli tomu, že jsme v našem kraji jediní, kdo za osamocenými seniory vyráží do terénu. Nejbližší služba našeho typu je v Brně. Možná jsou v tom jiné důvody. Nevíme,“ podotýká Bílek.

Na takzvanou Sociálně-aktivizační službu pro seniory, která je pro více než čtyřicet seniorů z Brodska zdarma, chybí momentálně půl milionu korun určených na mzdy.

Pokud se peníze nenajdou například formou finančních darů nebo mimořádné dotace, služba v novém roce nejspíš skončí. Smůlou pro Charitu je, že dojíždění do bytů seniorů není registrovanou službou. Charita tak nemůže žádat o pomoc zlínské hejtmanství ani „přelévat“ peníze, které pravidelně získává od města Uherský Brod. „Město jen v letošním roce uvolnilo na činnost přesně 1 122 100 korun,“ upřesnila Elen Sladká, mluvčí města.

„Co se týká poskytování služeb seniorům, kteří z důvodu věku či zdravotního stavu potřebují pomoc při sebeobsluze, péči o domácnost nebo kontaktu se sociálním prostředím, tuto pomoc ve městě zajišťují pečovatelské služby oblastní Charity a městské příspěvkové organizace Sociální služby,“ vysvětluje Petr Vrána, místostarosta zodpovědný za ekonomiku. „Zajišťování trvalé společnosti osamělým seniorům v případě, kdy senior nepotřebuje další pomoc, je pak otázkou čistě dobrovolnictví. O této míře podpory však ze strany Charity jednáno nebylo,“ upozornil.

A jak vlastně sociálně-aktivizační služba funguje? „Pracovníci navštěvují opuštěné seniory jednou týdně. Klientům pomáháme trénovat paměť, procvičíme s nimi ruce a nohy, společně se modlíme … Mezi nejoblíbenější aktivity patří vycházky, třeba i na vozíku, či s chodítkem. Snažíme se být těmto osamoceným lidem co nejvíce nablízku. V některých případech jsme vlastně jedinou spojkou mezi nimi a okolním světem,“ popisuje František Bílek.

Pokud byste chtěli Charitě pomoci, máte možnost. Můžete se obrátit na svůj obecní úřad a upozornit jeho pracovníky na opuštěné lidi s tím, že jim chcete pomáhat. „Úřad pak tuto „poptávku“ snad posune dál, a tím se o problému začne na vyšších místech alespoň mluvit. Pak nezbývá, než doufat, že se najdou ochotní a soucitní lidé, kteří rádi nabídnou svůj čas opuštěným seniorům jako dobrovolníci,“ dodal František Bílek. 

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Kriminálka skřípla slovenský gang. Auta kradl i na Slovácku

Slovácko

Kriminálka skřípla slovenský gang. Auta kradl i na Slovácku

Kriminalisté ze Zlína odhalili pětičlennou skupinu Slováků, kteří na rozsáhlém území Moravy v posledních dvou letech ukradli...

3. 12. 2018
Shrábnou neuvolnění konšelé maximální odměnu?

Uherské Hradiště

Shrábnou neuvolnění konšelé maximální odměnu?

Opozice v Uherském Hradišti lapá po dechu! Vládnoucí koalice totiž na dnešním zastupitelstvu hodlá neuvolněnému místostarostovi Ivo...

3. 12. 2018
Dubový Baťa už sedí u Moravy, ožíval dva měsíce

Uherské Hradiště

Dubový Baťa už sedí u Moravy, ožíval dva měsíce

Jan Antonín Baťa v lehce nadživotní velikosti už pozoruje řeku Moravu. Lavičku s dřevěnou sochou podnikatele a...

3. 12. 2018
Lidé podepisují petici a žádají bezpečnější Brod. Stačily tři rvačky

Uherský Brod

Lidé podepisují petici a žádají bezpečnější Brod. Stačily tři rvačky

Hysterie je zbytečná a není na místě, Uherský Brod je bezpečné město. Do jedné věty se dá...

2. 12. 2018
TOPlist