FacebookYoutubeInstagram

Penkův statek balancuje na hraně demolice. Rozhodnou statici

Hluk Zprávy 18. 12. 2013
Penkův statek balancuje na hraně demolice. Rozhodnou statici

Penkův statek

Foto: ara

Dva roky uplynuly, ale klíčová otázka jak dál s Penkovým statkem zůstává bez konkrétní odpovědi. Jasno do problému, který je v Hluku stále živým tématem pro místní politickou reprezentaci i veřejnost, nevneslo ani letošní poslední zasedání zastupitelstva.

Další osud historického komplexu budov s nádvořím, který leží jen několik kroků od centra, dnes závisí na výsledku statického posudku a vyřešení problému s odvodněním areálu. Pokud nebude žádná z expertíz negativní, usnesení zastupitelů o uvolnění tří milionů z rozpočtu na rok 2014 na sanaci střechy a zachování zdí už nic nestojí v cestě. Avšak v opačném případě by se demolici nejspíš nezabránilo. Mimochodem - jak zbourání, tak obnova by si vyžádaly zhruba stejnou částku. Náklady na obě varianty vychází na přibližně 3 miliony korun.

Další kuriozitou je fakt, že k vývoji událostí nepřispělo město Hluk, které si areál koupilo v devadesátých letech za 3,3 milionu, ale Spolek za ochranu a obnovu Penkova statku. Za jeho vznikem stojí skupina podnikatelů a především místní patriot Miroslav Šuránek. Nebýt spolku, statek by už nejspíš nestál. V otázce dalšího využití statku „bezradní radní“ totiž už loni v září doporučili zastupitelům schválit demolici. Navrhli také využití nově získaného prostoru pro potřeby města. Jak se ukázalo, dodnes v Hluku neexistuje plán jak s plochou naložit. Na posledním zasedání proto dostali slovo zástupci spolku.

„Přišli jsme vás požádat o šanci,“ řekl Miroslav Šuránek. „Chceme vědět, jestli stojíte o opravu. A také chceme zjistit, co navrhujete dělat dál.“

Šuránek se svým doprovodem předložil zastupitelům tu nejlevnější variantu ze všech. „Chtěli bychom očistit stěny všech budov i střed nádvoří, vybudovat novou střechu a zastavit další devastaci,“ řekl.

„Statek nepochybně má svoji historickou hodnotu, a pokud je tady šance na využití ve prospěch města, byla by škoda ji zavrhnout,“ podpořil Šuránka hradišťský podnikatel Petr Kavan. Tento rodák z Hluku a jeden ze zakládajících členů nového spolku připomněl, že pokud jde o případnou demolici, podobný osud čekal v padesátých letech i hluckou tvrz. Dnes je to vyhledávané místo nejen pro obyvatele města. „Spolek má dva hlavní cíle. Jde o předsevzetí k plné spolupráci s městem a zachránit, co zachránit jde. Také jde o důkladný historický a stavebněhistorický průzkum s cílem zabránit fyzické devastaci. To dosud v Hluku nikdo neudělal. Penkův statek určitě na zboření ještě není. Určitě existují i památky v daleko horším stavu a podařilo se je zachránit. Jde jen o to najít dobrou vůli. Myslím, že by se mohla nalézt.“

Miroslav Šuránek usiluje o záchranu Penkova statku už od roku 2011. Městu tehdy nabídl, že zanedbaný areál odkoupí. V jeho prvních plánech bylo i vybudování kotelny na biomasu, která by vytápěla také několik městských budov včetně školy a školky. Odvážný projekt počítal také s umístěním městského informačního centra, muzea, knihovny i základní umělecké školy. „V tuto chvíli nám jde hlavně o to, aby se statek nezbořil,“ podotkl.

Žádný pevný termín k dalším krokům k záchraně zatím není. První výsledky od statiků se očekávají v průběhu ledna 2014.

Autor: JAROSLAV CHUDARA
Inzerce

Vaše názory

Změna: jeden vlak chybí, možná pojede cyklobus

Změna: jeden vlak chybí, možná pojede cyklobus

Od neděle platí v autobusové i železniční dopravě nové jízdní řády. Změny v podobě nového vedení linek,...

17. 12. 2013
Lhota chystá rozpočet. Schválí i příspěvek na dopravu?

Hluk, Ostrožská Lhota

Lhota chystá rozpočet. Schválí i příspěvek na dopravu?

Obec Ostrožská Lhota bude příští rok hospodařit se zhruba 28 miliony korun, zastupitelé o přesné výši rozpočtu...

17. 12. 2013
Bojkovice chtějí mola u Olšavy. Povodí nesouhlasí

Bojkovice

Bojkovice chtějí mola u Olšavy. Povodí nesouhlasí

Cesta kolem Olšavy, která se klikatí Bojkovicemi, má být příjemnější. Město chystá na trase dlouhé 400 metrů...

16. 12. 2013
Závada na brodském majetku? Stačí kliknout myší

Uherský Brod

Závada na brodském majetku? Stačí kliknout myší

Uherský Brod nebere fenomén internetových služeb na lehkou váhu a pokračuje v jejich rozšiřování. Od závěru minulého...

16. 12. 2013
TOPlist