FacebookYoutubeInstagram

Plačková: Penkův dvůr? Na tahu je ministerstvo kultury

Hluk Zprávy 12. 9. 2013
Plačková: Penkův dvůr? Na tahu je ministerstvo kultury
Foto: ilustr., web

Obrazně řečeno - Marii Plačkové začal v pondělí 2. září 2013 nový rok. A stejně jako hrdinové její právě rozečtené knihy Floriana Illiese s jednoduchým názvem 1913, přiřadí si také ona události nadcházejících dvanácti měsíců k těm důležitým. Aniž by to ještě před měsícem tušila, Marie Plačková vyměnila milovanou práci knihovnice za krátkodobou funkci místostarostky Hluku. Její mise by měla skončit v říjnu 2014, kdy se uskuteční obecní volby. „Je totiž možné, že v nich už kandidovat nebudu. Vážně nad tím uvažuju,“ říká nová místostarostka za ODS.

Avšak politický postup dosavadní radní a předsedkyně kulturní komise na místo zástupkyně starosty není překvapením. Po rezignaci dosavadního místostarosty Davida Hájka byla jedinou kandidátkou, kterou přijali bez výhrad jak vítězové obecních voleb, jimiž jsou v Hluku občanští demokraté, tak jejich koaliční partneři ze sdružení Hlučané a KDU-ČSL.

„Patří k nekonfliktním a respektovaným zastupitelům, je členkou rady a dobře se orientuje v kultuře. A Hluk má právě rozjeté dvě důležité akce spojené s kulturou. Jde o premiérovou Jízdu králů v roce 2014 pod záštitou UNESCO a dokončení rekonstrukce víceúčelové haly pro sport a kulturu,“ řekl na adresu devětapadesátileté političky už před volbou Igor Dostal, lídr Hlučanů.

Jízda králů a proměna haly, to byly původně dva zásadní úkoly pro bývalého místostarostu Hájka. Ten poslední týden v srpnu oficiálně složil funkci kvůli aféře s prodejem obecních pozemků zastupiteli Šimonu Pachlovi. Hájkovým odchodem z úřadu ovšem spolupráce s vedením města nekončí. „Naopak. Zajištění Jízdy králů je naše společné, obrovské téma i úkol. Právě se chystáme svolat kulturní komisi. Čeká nás toho spousta. Od zajištění koní po složení družiny. Například místní divadelní ochotníci už mobilizují, snad by chtěli na slavnostech zahrát i něco z inscenace Hejtmana Šarovce. Budeme s nimi proto brzy jednat,“ vysvětluje místostarostka.

David Hájek nastavil podle Marie Plačkové laťku do výšky, kterou prý nebude snadné překonat. „Víte, není zvykem, aby bylo město takzvaně plné místostarosty. David neváhal sednout na kolo a podívat se na řešení aktuálního problému. Na vlastní oči chtěl vidět, jak, co a kde funguje. V tom byl nedostižný a bez nadsázky je mým vzorem. Jeho fungování na radnici se mi líbilo,“ řekla Marie Plačková.

Místostarostka, která si za sebe v knihovně našla sama náhradu, její místo získala dlouholetá knihovnice Božena Stuchlíková z Uherského Ostrohu, bude stejně jako Hájek dojíždět do práce na kole.

„Už samotná cesta na úřad by se mohla stát velkou inspirací. Věřím, že i mě budou lidé zastavovat a říkat, co je potřeba,“ usmála se Marie Plačková.

Je tady však jeden úkol, který k úsměvu příliš nesvádí. Jde o další využití Penkova dvora, který kvůli nedostatku peněz v městské pokladně chátrá jen několik kroků od centra.

Penkův dvůr patří ve městě k diskutovaným problémům. V současné době se čeká na verdikt ministerstva kultury, které má určit, zda objekt je, či není kulturní památkou. V případě kladné odpovědi je úkol pro Hluk jasný: udržet a opravit někdejší zemědělský dvůr pro budoucí generace. Záporná odpověď pak zřejmě rozvíří další diskuse. Před vedením obce budou dvě možnosti: nákladné zakonzervování současného stavu nebo stejně drahá demolice. Velkou otázkou pak určitě bude, co do areálu umístit.

„Představy o vzniku obchodů, kanceláří nebo nových služeb jsou také hezké. Jenomže - v centru města najdete dnes spoustu kancelářských i jiných prostor, o které není zájem. Umístit do objektu knihovnu, dům dětí nebo muzeum by bylo krásné. Všechno je o penězích. Čas a stav městské pokladny možná přesně ukážou jak na věc jít,“ uvedla místostarostka.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Včely ohrožuje mor, kraj vybral firmu na monitoring

Včely ohrožuje mor, kraj vybral firmu na monitoring

Výzkumný ústav včelařský z Máslovic. Tak se jmenuje organizace, ke které dnes vzhlíží s nadějí místní včelaři....

12. 9. 2013
Komňa otevřela hřiště, které si užívají děti i dospělí

Komňa

Komňa otevřela hřiště, které si užívají děti i dospělí

V Komni otevírali nové víceúčelové hřiště nadvakrát. Zdržení však nezpůsobily potíže se stavbou, ale rozmary počasí. Vytrvalý...

12. 9. 2013
Louka vydala brožuru o historii, náklady nezveřejní

Louka

Louka vydala brožuru o historii, náklady nezveřejní

Přečtení pouhých šestadvaceti stran stačí i k tomu, abyste se dozvěděli vše podstatné z historie obce Louka...

11. 9. 2013
Rating obhájili, rezervy kryjí polovinu dluhu

Uherské Hradiště

Rating obhájili, rezervy kryjí polovinu dluhu

Uherské Hradiště na národní stupnici obhájilo ratingové hodnocení Aa1. Hospodaření města je podle mezinárodní ratingové agentury Moody´s...

11. 9. 2013
TOPlist