FacebookYoutubeInstagram

Podle kriminálky ujížděli pachatelé směrem na Brno. Svědci tvrdí opak

Uherské Hradiště Zprávy 11. 12. 2019
Podle kriminálky ujížděli pachatelé směrem na Brno. Svědci tvrdí opak

Pachatelé loupežného přepadení se měli podle policie vydat z centra Uherského Hradiště směrem na Brno. Ale bylo to skutečně tak?

Foto: Policie ČR

Stali se terčem justičního omylu, do vězení je poslal pes! Tak reagují na odsouzení Miloše Zezuly a Martina Skalického jejich rodiny. Za loupežné přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti vyfasovali trest osm a pět let za mřížemi. S ortelem se však odmítají smířit. „Musíme bojovat za pravdu a spravedlnost, nechceme žít ve státě, kde klidně odsoudí nevinného člověka, který si odpyká trest za skutečného pachatele. Myslím, že můžeme motivovat i jiné rodiny, které se s podobnými problémy setkaly,“ prohlásila v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN S KURÝREM Eva Slováčková, jedna z iniciátorek facebookové výzvy, jejíž znění visí i po benzinkách v Uherském Hradišti, Starém Městě a okolí.
Jaká je zatím odezva veřejnosti?

Výhradně pozitivní, což nás mile překvapilo. Každým dnem se navíc zájem o případ loupežného přepadení v Uherském Hradišti zvyšuje. Je to pro nás dost povzbuzující, všem děkujeme. Už teď je zřejmé, že policie nebyla schopna vypátrat svědky, kteří by třeba odkryli, kudy odjížděli pachatelé z místa trestného činu. A když už se k informacím dostala, nepředala je dál orgánům činným v trestním řízením.

Už máte nějaké informace, vodítko, stopu, vedoucí k možným pachatelům…?
Osobními schůzkami a telefonáty se svědky, kteří se nám ozvali právě přes facebook, jsme získali informace o směru jízdy pachatelů, jakým ujížděli po loupežném přepadení. Svědectví popírají tvrzení policie, že prchali směrem na Brno. Ale stále hledáme další indicie, které nám pomohou odhalit pravdu.

Za takové informace nabízíte odměnu 300 tisíc korun. Původní částka byla ale „jen“ sto tisíc. Proč to navýšení? A jste připraveni nabídnout i víc?
Důvod zvýšení odměny je prostý, původně ji totiž vypsala jen rodina Skalických, po dohodě s panem Zezulou jsme pak odměnu navýšili na 300 tisíc. Určitě je to víc motivující. Ale peníze skutečně dostane jen ten, kdo přinese zásadní informace, které povedou k dopadení skutečných pachatelů. A v takovém případě klidně vyplatíme ještě víc.

V obci odkud odsouzení pocházejí, nikdo nevěří, že loupili. Jak to všechno snáší?
Samozřejmě velmi špatně. Je to dost psychicky náročné pro odsouzené i jejich rodiny a přátele. Dosud jsme byli všichni naivní a slepě věřili, že spravedlnost a pravda zvítězí. Bohužel jsme se přesvědčili o opaku. Když se policie, státní zastupitelství a soudy rozhodnou zničit lidský život, tak to ze své funkce dokáží…

Vrchní soud potvrdil pro odsouzené 5 a 8 let vězení. A přitom neexistují žádné přímé důkazy, pouze pachové stopy…
Ano, tak to bohužel je. Pachové stopy navíc byly jedinými provedenými důkazy, a to v rozporu s nejnovějšími vědeckými poznatky, které upozorňují až na padesátiprocentní chybovost psů. Připouští se i možnost přenosu pachových stop, což potvrdili i znalci.

Odsouzeným však několik svědků potvrdilo alibi…
Soudce je označil jako nedůvěryhodné. U Zezuly svědčily osoby jemu známé a u Skalického nevzal vůbec v potaz výslech jeho kolegy z práce, prý je také nedůvěryhodný…

Kauza hodně připomíná osud Davida Šimona z Uherského Hradiště, který si rovněž na základě pachových stop odpykává trest 22,5 let za vraždu seniora ve Slopném. Věříte, že zvrátíte osud vašich příbuzných?
Nic jiného nám nezbývá. I když třeba pomalu, věříme, že spravedlnost dojde do svého cíle. A maximálně jí půjdeme naproti.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Příbuzní odsouzených nabízejí 300 tisíc jako odměnu za odhalení skutečných pachatelů

Uherské Hradiště

Příbuzní odsouzených nabízejí 300 tisíc jako odměnu za odhalení skutečných pachatelů

Vrchní soud v Olomouci jejich odvolání smetl do koše! Třicetiletý Martin Skalický a dvaačtyřicetiletý Miloš Zezula ze...

11. 12. 2019
Kauza „Jídelna“: Nový případ pro policii?

Uherský Ostroh

Kauza „Jídelna“: Nový případ pro policii?

Vyhrožování, nadávky, zlé pohledy a ignorace. Tomu všemu dnes čelí Eva Kovaříková z Uherského Ostrohu. Žena, označovaná...

10. 12. 2019
Vánoce milují i kapsáři. Strážníci mají pohotovost

Uherské Hradiště

Vánoce milují i kapsáři. Strážníci mají pohotovost

Invaze kapsářů je za dveřmi! Vánoční svátky, jarmark a tradiční nákupní horečka každoročně přitahují kapesní zloděje jako...

10. 12. 2019
Jablek je méně, výrobě to nevadí

Nivnice

Jablek je méně, výrobě to nevadí

Slabá úroda jablek se letos odráží v jejich menším výkupu. Nivnická Linea, která patří na trhu k...

10. 12. 2019
TOPlist