FacebookYoutubeInstagram

Podolí ozdobí mokřad a časem i rozhledna

Podolí Zprávy 22. 1. 2015
Podolí ozdobí mokřad a časem i rozhledna
Foto: ilustr., web - commons.wikimedia.cz

Tři roky snažení jsou u konce. Podolí promění lokalitu Přední díly, ve které žije spousta vzácných živočichů a rostlin, v mokřad. Vybudování přírodního biotopu přijde na 3,2 milionu korun, obecní rozpočet to však nijak nepocítí. O placení se do poslední koruny postará dotace z Ministerstva životního prostředí.

Soustava mokřadů a tůní vyroste na jaře. Její realizace zabrání i lokálním záplavám při vydatných deštích. Vyroste za obcí směrem na Veletiny. „S nápadem vybudovat mokřad přišel nadšený obdivovatel přírody Pavel Podškubka, předseda komise pro životní prostředí. Zná v obci každý kout přírody, sám má doma rybník, ve kterém třeba chová i želvy,“ prozradila Jana Rýpalová, starostka Podolí.

Lokalita je plná vzácných rostlin a živočichů, včetně skokana zeleného, chráněného zákonem jako silně ohrožený druh, a užovky podplamaté, která má své místo na červeném seznamu nejohroženějších druhů. „Z ostatních živočichů vzpomenu třeba ropuchu zelenou, čolka obecného nebo užovku obojkovou. A v sousední lokalitě žije kuňka žlutobřichá a možná i čolek velký,“ prozradil před časem zastupitel Pavel Podškubka. Mokřadní biotop je i domovem divokých kachen, volavek, sluky lesní a motáka pochopa. Z rostlin se pak u podolského potoka daří orobinci, skřípinám a šípatkám.

Lokalita přímo vybízí k procházkám. „I proto ji do budoucna doplníme o naučnou stezku, ale i o rozhlednu, kterou postavíme v místě s názvem Strážné. I když nejde o nejvyšší bod obce, je tam krásný výhled do údolí na Brodsko. V minulosti zde stávaly strážné věže, které varovaly před nájezdem Uhrů,“ doplnila Jarmila Kasperová, místostarostka Podolí.

Autor: ceh

Vaše názory

Rozhledna na Salaši: propletené sedmičky nebo hasák?

Salaš

Rozhledna na Salaši: propletené sedmičky nebo hasák?

Salaš se brzy objeví na mapě rozhleden. V její dříve zanedbané části Paseky vyrůstá rozhledna, jež nápadně...

22. 1. 2015
Ze zisku doplatí tři úvěry

Staré Město

Ze zisku doplatí tři úvěry

Staré Město čeká hospodaření s mírně přebytkovým rozpočtem. Na konci roku 2015 vykáže zisk 4,9 milionu korun....

22. 1. 2015
Pacienti se snaží ušetřit, ale u bytovek porušují zákon

Uherské Hradiště

Pacienti se snaží ušetřit, ale u bytovek porušují zákon

Městská policie varuje. Parkoviště u bytových domů není určeno pro pacienty Uherskohradišťské nemocnice! Snaha ušetřit za parkovné...

22. 1. 2015
Hradiště ušetří za vytápění tělocvičny 200 tisíc

Uherské Hradiště

Hradiště ušetří za vytápění tělocvičny 200 tisíc

Až 200 tisíc ročně ušetří radnice v Uherském Hradišti za vytápění tělocvičny Základní školy UNESCO. Žáci nejstarší...

21. 1. 2015
TOPlist