FacebookYoutubeInstagram

Pokoří Tři králové hranici 4 milionů korun?

Slovácko Zprávy 7. 1. 2019
Pokoří Tři králové hranici 4 milionů korun?
Foto: sal

Tříkrálová sbírka se rozjela na plné obrátky, stovky skupinek koledníků vyrazily do 78 obcí a měst na Uherskohradišťsku. Kašpar, Melichar a Baltazar lidem přejí štěstí, zdraví a pokoj v novém roce, za jejich štědrost je obdarovávají tradičním kalendářem a cukry. Překonají jejich pokladničky loňský rekord?

„Sbírkou se zapojujeme do pomoci trpícím a potřebným lidem, kteří žijí u nás i v zahraničí. Solidarita nám pomáhá vyjít ze zahledění se jen na vlastní potřeby a vidět také nouzi druhých,“ prohlásil arcibiskup Jan Graubner.

Tři králové se vyrojili v ulicích už podevatenácté, jejich mise skončí 14. ledna. „Samotné sbírce vždy předchází několikaměsíční přípravy,“ říká Jitka Raclavská, mluvčí Oblastní charity Uherské Hradiště. „Tvoříme soupisky vedoucích, vyhotovujeme průkazy koledníků, zapečeťujeme pokladničky, počítáme cukry, kalendáře, dárky a podle počtu skupinek je rozdělujeme do jednotlivých obcí. A samozřejmě zapůjčujeme na stovky tříkrálových plášťů,“ prozradila Raclavská.

Jelikož koledníci se lanaří rok co rok hůř a hůř, za odměnu od Charity dostávají vstupenky na Tříkrálový koncert v Brně, který tradičně přenáší Česká televize, a 20. ledna mají bezplatné bruslení v Uherském Hradišti. Všem koledníkům Olomoucké arcidiecéze pak v kostele Povýšení sv. Kříže v Prostějově požehnal biskup Mons. Josef Nuzík. „Počet koledníků je nakonec přibližně stejný jako loni, vyrazí do všech šestačtyřiceti obcí na Uherskohradišťsku,“ prozradil Jiří Jakeš, ředitel uherskohradišťské Charity. Koledníci se na požádání musí prokázat platným průkazem vedoucího skupinky, respektive plnou mocí, na které je uvedeno i číslo pokladničky.

Tříkrálová sbírka už šest let za sebou láme rekordy, loni lidé na Slovácku nasypali do zapečetěných pokladniček 3 948 286 korun - 2 524 352 na Uherskohradišťsku a 1 423 934 na Uherskobrodsku. Padne hranice 4 milionů? Oblastním charitám se podle letošního klíče vrátí 58 procent vybrané částky, deset procent půjde na humanitární pomoc a zbytek získají fondy olomoucké arcidiecéze. „Výtěžek opět použijeme na podporu hospicové péče, probíhající rekonstrukci a přístavbu Centra služeb pro osoby bez přístřeší a opravu budovy na Velehradské třídě,“ prozradila Raclavská, mluvčí hradišťské charity.

Autor: ceh

Vaše názory

První novorozenci roku mají jména filmových hrdinů

Uherské Hradiště

První novorozenci roku mají jména filmových hrdinů

Jméno, které proslavil herec Oldřich Nový, dostalo první miminko roku 2019 v Uherskohradišťské nemocnici. Kristián Michalík vážil...

7. 1. 2019
Nová hřbitovní brána je umělecké dílo

Boršice

Nová hřbitovní brána je umělecké dílo

Hřbitov v Boršicích má novou hlavní bránu, která je dílem uměleckých kovářů otce a syna Kučíkových. Její...

7. 1. 2019
Výtěžek ze sbírky se promění v pískoviště

Uherské Hradiště

Výtěžek ze sbírky se promění v pískoviště

Vánoční sbírka v Uherském Hradišti vynesla druhou nejvyšší částku v patnáctileté historii. Lidé do pokladniček na Masarykově...

7. 1. 2019
Zmizí Uhliska z mapy? Evropsky významné lokalitě už zvoní umíráček!

Babice

Zmizí Uhliska z mapy? Evropsky významné lokalitě už zvoní umíráček!

Uhliskám zvoní umíráček! Evropsky významné lokalitě, která je součástí Kněžpolského lesa, hrozí osud slepých ramen Blata a...

6. 1. 2019
TOPlist