FacebookYoutubeInstagram

Pokuta až 300 tisíc? Majitelé billboardů si z hrozby nic nedělají

Slovácko Zprávy 13. 9. 2018
Pokuta až 300 tisíc? Majitelé billboardů si z hrozby nic nedělají

S billboardy u silnic první třídy jsou dlouhodobé potíže, nemají tam co dělat.

Foto: sal

Zlínský kraj se pustil do boje s nelegálním billboardy u silnic první třídy, jejich majitelé aktuálně ve schránkách nacházejí výzvy k odstranění. Když si postaví hlavu, hrozí jim pokuta až 300 tisíc korun. Na Uherskohradišťsku už od silnic zmizely první poutače a postupně se vytratí další, proces potrvá několik měsíců.

„V ochranném pásmu silnice I/50 se nachází desítky billboardů, jejich majitele obesílám na základně podnětu dopravního inspektorátu uherskohradišťské policie. U silnici I/55 jsou reklamní zařízení teprve mapována a následně se vše řeší od hranice Olomouckého po Jihomoravský kraj,“ prozradila Emilie Slavíková, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Zlínského kraje. „Do konce loňského roku jsme podali čtyřiatřicet podnětů na odstranění ilegálních billboardů, čtyři ještě stále stojí. Letos jsme poukázali na dalších sedmapadesát, které se průběžně odstraňují,“ informovala Milena Šabatová, mluvčí uherskohradišťské policie, podle které byla většina billboardů mimo obce a města na Uherskohradišťska instalována bez stavebního povolení.

I v Uherském Hradišti jsou však reklamy bez „papírů“. „Většina reklamních zařízení prošla stavebním řízením, ale schvalovací proces proběhl bez účasti policie, která se vyjadřuje k umístění z pohledu BESIPu. Jen v několika málo případech jsme byli požádáni o vyjádření, ale vždy jsme vydali zamítací stanovisko, neboť se jednalo o reklamu v křižovatkách, zatáčkách nebo v blízkosti přechodů pro chodce,“ uvedla Šabatová.

Billboardy kolem dálnic a silnic první třídy zakázal zákon loni v září. Majitelům nařizuje odstranit reklamy, které jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři napočítali, že jde o 7 tisíc reklamních zařízení, přičemž asi tři tisíce z nich jsou v rozporu se zákonem. „Když známe vlastníka, většinou je v termínu sám odstraní. Jakmile ale není dohledatelný, po vypršení lhůty je odstraní Ředitelství silnic a dálnic, které má vymýcení nelegálních billboardů na starosti,“ uvedla Slavíková, podle které je situace na Uherskohradišťsku obdobná jako ve zbylých okresech Zlínského kraje. „Kdo billboard v dané lhůtě neodstraní, koleduje si o pokutu až do výše tří set tisíc korun,“ vzkazuje majitelům reklamních ploch u silnic první třídy Slavíková.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Rozšíření cyklostezky vzbudilo emoce, ale všechno je košer!

Uherské Hradiště

Rozšíření cyklostezky vzbudilo emoce, ale všechno je košer!

I když obyvatelé ulice Zahrádky v Uherském Hradišti poukazovali na nelegální stavební ruch v jejich okolí, který...

12. 9. 2018
Děti chtěl vzít s sebou na onen svět. Holčičce zasadil 18 ran nožem!

Staré Město

Děti chtěl vzít s sebou na onen svět. Holčičce zasadil 18 ran nožem!

„Je to strašné, děsí mě to. Takhle to dopadnout nemělo, chtěl jsem spáchat sebevraždu. Nikdy jsem neměl...

12. 9. 2018
Bánov vyhlásil sbírku pro rodinu, která v Egyptě ztratila otce

Bánov

Bánov vyhlásil sbírku pro rodinu, která v Egyptě ztratila otce

Přesně tři měsíce, od 5. září do 5. prosince potrvá veřejná sbírka, kterou vyhlásila obec Bánov na...

11. 9. 2018
Petice nájemníků zabrala, ale za byty si připlatí

Uherské Hradiště

Petice nájemníků zabrala, ale za byty si připlatí

Jedenáctileté martyrium je u konce! Obyvatelé bytového domu na Průmyslové ulici v Uherském Hradišti vytahují šampaňské z...

11. 9. 2018
TOPlist