FacebookYoutubeInstagram

Policie nasazuje proti cizincům Schengenbus

Zlínský kraj Zprávy 29. 11. 2018
Policie nasazuje proti cizincům Schengenbus
Foto: Policie ČR

Schengenbus, speciální vozidlo vybavené technikou na odhalování padělaných cestovních dokladů a listin, patří společně s videospektrálním komparátorem k účinným zbraním cizinecké policie. Nová technika přispěla loni k odhalení 45 padělků identifikačních karet Rumunska a dokladů k vozidlům. Mimořádné kontroly cizinců napříč celým Zlínským krajem už dávno nejsou ničím výjimečným, do hledáčku se už dostaly ubytovny v Uherském Brodě, Uherském Ostrohu, Velkých Karlovicích a Otrokovicích.

A výsledek? „Zajistili jsme celkem čtyřiadvacet lidí především z Ukrajiny, přičemž se třiadvaceti je zahájeno správní vyhoštění,“ říká Lenka Javorková, mluvčí krajské policie. „Nejdéle si pobyt u nás prodloužil cizinec, který překročil povolenou dobu pobytu o osmdesát dnů. V několika případech už policisté rozhodli o správním vyhoštění cizinců s dobou zákazu pobytu na území EU v rozmezí od půl do jednoho roku. Cizinci přijeli do České republiky za prací, ale pobývali u nás na polská pracovní víza, což je k výkonu zaměstnání neopravňuje. V průběhu lednových kontrol policisté zjistili tři padělané doklady. Jednalo se o poměrně nezdařilé padělky identifikačních karet Maďarska, které při kontrole předložili státní příslušníci Ukrajiny a Moldávie,“ doplnila policejní mluvčí.

Cizinecká policie uskutečnila celkem 48 pobytových kontrol. Na mušce byla a zůstávají také vozidla, která překračují státní hranici ve směru ze Slovenska do České republiky. Nejde přitom jen o osobní a nákladní vozy, namátkově se kontrolují i autobusy mezinárodní přepravy. Těch cizinecká policie loni zastavila a zkontrolovala celkem 117.

„Zahájili jsme celkem 166 správních řízení, z toho skončilo 161 případů rozhodnutím o správním vyhoštění,“ pokračuje Lenka Javorková. „S dvaceti cizinci se pak vedlo trestní řízení ve věci maření výkonu úředního rozhodnutí, jelikož pobývali na území republiky i přes pravomocný zákaz pobytu nebo pravomocné rozhodnutí o správním vyhoštění.“  

Zlínskému kraji se nevyhýbají ani nelegální převozy osob. „První případ se odehrál v březnu na Uherskohradišťsku a druhý v říjnu na Zlínsku. Celkem čtyři příslušníci Afghánistánu vnikli na území Srbska do ložných prostor nákladních vozidel s cílem dostat se na území států západní Evropy. Tři dospělé cizince jsme umístili do Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty a jedno dítě jsme museli předat pracovníkům sociálněprávní ochrany dětí, jelikož nemělo doprovod,“ prozradila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Autor: ara

Vaše názory

Síť zastávek MHD se rozrůstá, vyroste i v Rybárnách

Uherské Hradiště

Síť zastávek MHD se rozrůstá, vyroste i v Rybárnách

Jako houby po dešti vyrůstají v Uherském Hradišti nové zastávky MHD, ale i přístřešky, které ochrání cestující...

29. 11. 2018
Vánoční sbírka potěší děti v tísni

Uherské Hradiště

Vánoční sbírka potěší děti v tísni

Tradiční vánoční sbírka zvedá oponu, od 30. listopadu mají obyvatelé města Uherské Hradiště šanci opět přispět do...

29. 11. 2018
Kauza Zapletal se vrací, ve hře je 470 tisíc. Padne obvinění?

Uherský Brod

Kauza Zapletal se vrací, ve hře je 470 tisíc. Padne obvinění?

Neklidné vánoční svátky a možná i celý nový rok má před sebou bývalý ředitel brodského Domu kultury...

28. 11. 2018
Zámek v Buchlovicích lámal rekordy, po devíti letech uvítal 100 tisíc návštěvníků

Buchlovice

Zámek v Buchlovicích lámal rekordy, po devíti letech uvítal 100 tisíc návštěvníků

I když zámek v Buchlovicích o dvacet korun zvedl vstupné základního prohlídkového okruhu, zažil rekordní sezonu! Poprvé...

27. 11. 2018
TOPlist