FacebookYoutubeInstagram

Poražená ODS ztratí v Hluku starostu, město má vést lidovec Martin Křižan

Hluk Zprávy 22. 10. 2014
Poražená ODS ztratí v Hluku starostu, město má vést lidovec Martin Křižan

ODS už nebude vládnout ani v Hluku...

Foto: ilustr., web

Zatímco jinde už jsou koaliční vyjednávání v plném proudu, v Hluku nikam nespěchají. „Dali jsme si čas na vychladnutí hlav a snížení napětí z voleb. Týden není tak dlouhá doba, kterou by nikdo nevydržel. Navíc v něm ještě běží lhůta na možné odvolání proti výsledkům voleb,“ vysvětluje jejich hlucký vítěz, lídr lidovecké kandidátky Martin Křižan.

KDU-ČSL slaví v Hluku výrazný úspěch, jako jediná ze současných stran zastoupených v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu si polepšila. Z dosavadních tří zástupců je dnes na úkor ztrát ODS, TOP 09 a Věcí veřejných šest mandátů. Zatímco ODS ztrácí tři křesla, zástupci TOP 09 ani VV už v zastupitelstvu nezasednou.

Shrnuto: KDU-ČSL získala nejvíce procent (29,09), pro jejího lídra Martina Křížana hlasovalo 883 lidí. A to v případě Hluku znamená, že si strana bude nárokovat místo starosty. „Tak je to u nás zažité. Martin Křižan by podle mého osobního názoru měl získat místo starosty,“ říká otevřeně Marie Plačková, současná místostarostka za ODS.  

Časově dlouhý odstup mezi vyhlášením volebních výsledků a začátkem koaličních vyjednávání paradoxně nevede ke klidu, ale ke zvyšování napětí v táboře poražené ODS. Obavy občanských demokratů jsou oprávněné, na místě starosty jistě ztratí Jana Šimčíka, na odchodu může být i místostarostka Marie Plačková. Ze stranického pohledu se tedy schyluje k diplomatickému boji o post místostarosty. „Jako tradiční vítězové jsme se v minulosti vždy chovali ke stranám, kterým volby nevyšly, vstřícně a slušně. Domnívám se proto, že by se tak mohli zachovat i noví vítězové. My bychom tak mohli po jednáních získat pozici místostarosty,“ poznamenala Marie Plačková.

Vyjednávání začala zkraje tohoto týdne. „Otázku personálního obsazení bych zatím nechal otevřenou. Uvidíme, jaká jména navrhnou oslovení koaliční partneři,“ říká Martin Křižan. „Určitě je pro chod jakéhokoliv podniku dobré, a městský úřad je v podstatě podnik, když někdo z lidí, kteří mají zkušenosti a dokáží pomoci, zůstane. Jména možných kandidátů ale nevím, tak hluboce jsme problém ještě neprobírali. Po volbách jsme si jen popřáli k úspěchu u skleničky vína,“ uvedl Křižan.

Lidovci nebudou jednat pouze s ideově nesmiřitelnými komunisty. V zastupitelstvu nově zasedne pět zástupců ODS, čtyři ze sdružení HLUČANÉ, po třech mandátech mají ČSSD a KSČM. Jaká koalice asi vznikne?

Pokud jde o současného starostu Jana Šimčíka, ten obdržel 622 hlasů a z funkce odchází po dlouhých šestnácti letech. Pokud by dostal možnost získat post místostarosty právě on, přijal by novou výzvu? „Uvidíme, jak se situace vyvine. Ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý, jak bych chtěl dál pokračovat,“ odpověděl jedenašedesátiletý Šimčík, který vede skupinu pěti hluckých zastupitelů ODS.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

DNA na kukle není nový důkaz, tvrdí soud. Šimon zůstává za mřížemi

Uherské Hradiště

DNA na kukle není nový důkaz, tvrdí soud. Šimon zůstává za mřížemi

Třiadvacetiletý David Šimon z Uherského Hradiště zůstává ve Valdicích. Zlínský krajský soud jeho návrh na obnovu řízení...

22. 10. 2014
Rarita: V zastupitelstvu Šumic chybí čtyři lídři

Šumice

Rarita: V zastupitelstvu Šumic chybí čtyři lídři

Systém křížkování, kterým voliči stírají u svých oblíbených kandidátů handicap zařazení na nižší místa kandidátních listin, pokazil...

21. 10. 2014
Politická sexmise. V šesti obcích mají vládnout ženy

Slovácko

Politická sexmise. V šesti obcích mají vládnout ženy

Komunální volby vyvolaly v obcích Uherskohradišťska poměrně silné zemětřesení. Hned z dvanácti míst hlásí střídání stráží. Jestliže...

21. 10. 2014
Filmaři z Bánova si přivezli Best Friendship Award

Bánov

Filmaři z Bánova si přivezli Best Friendship Award

Film Kamil a já z amatérské tvůrčí dílny školního filmového kroužku z Bánova vstoupil do historie. Krátký...

21. 10. 2014
TOPlist