FacebookYoutubeInstagram

Poslanci rozjeli hru o věznici!

Uherské Hradiště Zprávy 22. 12. 2009
Poslanci rozjeli hru o věznici!
Foto: sal

Nekonečný příběh o snaze převést zubožený objekt bývalé věznice v Uh. Hradišti na město se „točí“ dál. Do scénáře už však výrazně zasáhli regionální poslanci. Vládě předložili návrh speciálního zákona, který má nechvalně proslulý areál bezplatně převést do rukou města. Jestli projde bez komplikací, na jaře zazní poslední „klapka“...

Vláda má zákon z dílny Jaroslava Plachého, který podpořil i Antonín Seďa, na stole od pátého prosince. Na ortel má třicet dní. „Když se nevyjádří, souhlasí. Očekávám však, že jej neposvětí, jde totiž o zcela výjimečný postup,“ počítá s překážkami Plachý. Do boje poslance vyprovokoval postoj ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, která už se prý poohlíží po licitátorovi... „Jelikož skutečně dražba hrozí, vsadili jsme na jedinou možnost. Zákon na jedno použití,“ přikyvuje Antonín Seďa, který za převod věznice bojuje už léta. Ale marně. Na nejlepší cestě byl za éry ministra Pospíšila. Jenže elán zchladila další rošáda...

Věznice je kulturní památkou, přesto pod křídly státu už patnáct let jen chátrá. A památkový zákon dostává na frak. „Její stav je tak vážný a nebezpečný, že už se objektem neprovádí ani při dnech otevřených památek,“ zdůraznil Seďa. „A přitom si zasluhuje mimořádnou pietní úctu, vždyť za jejími zdmi bylo při výsleších umučeno nebo zastřeleno devětadvacet nevinných lidí!“ připomíná pohnutou historii Plachý.

Jestli zákon projde, městu určí dvě podmínky. Vybudovat do deseti let Muzeum totality a významně pamatovat na vzdělání. Jinak věznici bezplatně vrátí státu. „Vláda se musí do pátého ledna vyjádřit, pak se uvidí. Ani negativní postoj nás ovšem neodradí, jsme připraveni bojovat za jedinou cestu, která vede ke kýženému cíli. Dalším stupněm bude sněmovna, pak senát a prezident. Když všechno půjde hladce, na jaře je věznice města,“ přeje si Plachý. „Dražba je nesmysl, stejně objekt nikdo nekoupí. A když se převod neurychlí, nedosáhneme na evropské peníze do roku 2013. Už opravdu nemáme čas,“ vzkazuje vládě Seďa.

Jejich iniciativu všemi deseti podporuje i Zlínský kraj, návrh zastupitelům přednesl Libor Lukáš, statutární náměstek hejtmana. „Ačkoliv nejde o úplně systémové řešení, je to cesta, jak převést věznici na město, které se o ni na rozdíl od ministerstva bude starat,“ je přesvědčený Lukáš. Podporu zákonodárné iniciativě vyjádřili všichni krajští zastupitelé, včetně komunistů. 

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Bibli z roku 1488 už nikdo neuvidí

Uherské Hradiště

Bibli z roku 1488 už nikdo neuvidí

Kdo zaváhal, má smůlu. Unikátní bibli z roku 1488 už ve Slováckém muzeu nikdy neuvidí. První česká...

22. 12. 2009
Je retardér k Buchlovu zbytečný?

Buchlovice

Je retardér k Buchlovu zbytečný?

Piráti silnic, kteří si pletli průjezd Buchlovicemi se závodním okruhem Formule 1, se postarali o instalování tří...

21. 12. 2009
Obec vystrašil únik plynu

Zlechov

Obec vystrašil únik plynu

Zlechov se zahalil do plynového oparu, štiplavý zápach ve vzduchu nevěstil nic dobrého! Obec se stala na...

21. 12. 2009
Hořké Vánoce lidí bez práce

Slovácko

Hořké Vánoce lidí bez práce

Vánoce ve spoustě rodin zřejmě nebudou dvakrát veselé. Na Uherskohradišťsku je totiž bez práce nejvíce lidí v...

21. 12. 2009
TOPlist