FacebookYoutubeInstagram

Pozůstalí si v zimě a dešti užijí

Stříbrnice Zprávy 13. 1. 2009
Pozůstalí si v zimě a dešti užijí

Hřbitov ve Stříbrnicích čeká rekonstrukce, konečnou podobu mohou ovlivnit i obyvatelé

Obyvatelé Stříbrnic mají šanci ovlivnit budoucí podobu hřbitova, který už volá po zásadní rekonstrukci. Ještě do čtvrtka se mohou písemně vyjádřit, jakou ze dvou navržených studií považují za ideálnější, a případně přijít i s připomínkami. Jako nejzásadnější problém se jeví pohyb po hřbitově, bez chodníků jde často o zdraví.

„Jelikož je místo posledního odpočinku v mírném svahu, lidé na trávě nezřídka padají. Třeba teď v zimě je pohyb mezi hroby velký problém, ale stejně tak po celý rok, když zaprší,“ vysvětluje nutnost rekonstrukce František Píštěk, starosta Stříbrnic. „Jde však teprve o první krůček k nápravě, ještě je před námi dlouhá cesta,“ ví moc dobře.

Zastupitelé proto vyzvali spoluobčany, kteří hřbitov navštěvují nejčastěji, aby se ke studii regenerace vyjádřili a přispěli svým názorem či podnětem k jeho výsledné podobě, jež poslouží několika dalším generacím. „Varianty se v podstatě liší jen v řešení sklonu schodiště a dvěma podobami urnového pole, jinak jsou totožné. Vždy se vychází z původní koncepce hřbitova,“ říká Píštěk.

Aktuální podoba stříbrnického hřbitova je stará více než třicet let, kdy došlo k jeho rozšíření a úpravě hrobových míst do řad. Absence chodníků lidem už činí nemalé potíže. „Studie počítá s dobudováním hlavních přístupových chodníků po vrstevnicích, které zpřístupní hřbitov i pro postižené občany, a po spádnicích, dále pak s chodníky mezi řadami hrobů,“ prozradil Píštěk. Hřbitov získá i chybějící mobiliář (lavičky, odpadkové koše a osvětlení) a oplocení, ale zase zřejmě přijde o obřadní místnost. „Její statika je narušena, hrozí zřícením. Projektanti proto navrhují její demolici a jako náhradu volí lehký dřevěný altán s posezením. Navrženou variantu je však ještě potřeba citlivě zvážit,“ vysvětlil starosta. Zeleň zůstane na hřbitově takřka nedotčena, pokácí se pouze čtyři stromy a nově se vyřeší oplocení v kombinaci s živým plotem.

Jestli se však studie promění v realitu, záleží také na občanech, kteří mají ještě do čtvrtka šanci se vyjádřit. „Už během vánočních svátků přišlo několik mailů, ale největší nápor očekávám až poslední den. Výzva je každopádně vyvěšená v kostele, na úřední desce i webových stránkách obce,“ podotkl Píštěk, který věří, že rekonstrukce vdechne místu pokojného odpočinku blízkých a předků důstojnou podobu. 

Autor: ceh

Vaše názory

Silnice bude uzavřena

Staré Město

Silnice bude uzavřena

Řidiči se musí obrnit trpělivostí, od března je čeká další z uzavírek! Na čtyři měsíce se neprodyšně...

13. 1. 2009
Svazácké torzo nahradí bytový komplex

Uherské Hradiště

Svazácké torzo nahradí bytový komplex

Torzu stavby Domu mládeže se blýská na lepší časy! Léta chátrající objekt na ulici 28. října v...

13. 1. 2009
Mrazy udeřily, vodaři se otáčejí

Slovácko

Mrazy udeřily, vodaři se otáčejí

Kruté mrazy zasáhly i Uherskohradišťsko, rtuť teploměru klesá až k minus dvaceti stupňům Celsia! Zima přidělává vrásky...

13. 1. 2009
Zámecká parcela bude již brzy patřit Drslavicím

Drslavice

Zámecká parcela bude již brzy patřit Drslavicím

Mýtinka v lesním porostu mezi Drslavicemi, Hradčovicemi, Vlčnovem a Uh. Brodem řadu let láká místní k příjemné...

13. 1. 2009
TOPlist