FacebookYoutubeInstagram

Práci hledá každý pátý

Zprávy 24. 2. 2009
Inzerce

Nezaměstnaných prudce přibylo, prognózy o zlepšení nemluví

Najít volné pracovní místo se stává stále větším problémem. Firmy v regionu totiž prakticky bez výjimky vyhlásily stop stav, nikoho nepřijímají a svým kmenovým pracovníkům mnohde zkracují úvazky. V některých obcích regionu je už i 20 procent lidí bez práce, a aby toho nebylo málo, ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo vyhlášku, která obcím značně ztížila zaměstnávání osob na tzv. veřejně prospěšné práce.

Doslova zděšení vyvolala ve tvářích starostů normativní instrukce č. 2 vydaná ministerstvem práce a sociálních věcí v polovině ledna letošního roku, která určuje, koho mají obce najímat na tzv. veřejně prospěšné práce. Čtyři procenta dočasně zaměstnaných mají mít do dvaceti let věku, dvacet procent nad padesát let, polovinu musí tvořit ženy, deset procent lidé, kteří pečují o fyzickou osobu do patnácti let věku, a 40 procent z nich musí být vedeno na úřadě práce jako dlouhodobě nezaměstnaní. To je jen stručný obsah instrukce, která je pro obce zcela nepřijatelná.

„Je to naprostý nesmysl. Musíme přece zaměstnat ty, kteří mají potřebnou odbornost. Prakticky bezvýhradně potřebujeme muže, protože si neumím představit, jak tady jezdí ženy s traktorem nebo se ohánějí křovinořezem,“ poukazuje na absurdnost vyhlášky starosta Moravského Písku Jan Tihlařík, kterému dávají za pravdu všichni námi oslovení starostové. „Ta procenta nejde v žádném případě dodržet,“ zní od nich unisono.

Proti direktivě se okamžitě ohradil i ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva. „Byl jsem to okamžitě řešit na ministerstvu. Vyhláška měla posloužit jako nástroj na obtížně zaměstnatelné lidi, ale byla nešťastně nastavena. Bude proto stažena a obce budou moci zaměstnávat lidi na veřejně prospěšné práce stejně, jako tomu bylo v minulosti.“

Tato zpráva může starosty jedině potěšit. V některým obcích totiž počet nezaměstnaných lidí prudce roste, a jak statistiky ukazují, o práci pro obec jeví zájem především ti, kteří nejsou dlouhodobě bez zaměstnání. „Loni jsme tady měli dvanáct procent nezaměstnaných a nyní je to již více než dvacet procent. O práci přišli především ti, co pracují v lesích, a pár jich skončilo i ve velické Kordárně. Pozitivní signály, které by hovořily o vzniku nových pracovních míst, přitom bohužel nemáme,“ uvedl starosta Javorníku Jan Hozák.

Javorník s 20,4 % nezaměstnaných vede nyní statistiku obcí z Veselska a Horňácka s nejvyšší mírou lidí bez práce. V těsném závěsu je i nedaleká Nová Lhota s 19,4 %, což místním na optimismu příliš nepřidává. V rámci celého Veselska je nyní bez zaměstnání 2273 lidí, oproti loňským 2104. Počet vedených v evidenci úřadu práce tak v tomto regionu stoupl z 9,9 % na 11,1 %.

Autor: zde

Vaše názory

Dva lidé zemřeli při požáru

Moravský Písek, Veselí nad Moravou

Dva lidé zemřeli při požáru

Doslova ohnivý večer zažili ve středu obyvatelé jednoho z činžovních domů na sídlišti Hutník. Bohužel se ovšem...

24. 2. 2009
Švýcar se blíží

Uherské Hradiště

Švýcar se blíží

Švýcarský umělec, fotograf a spisovatel Markus Zohner dorazí do Uh. Hradiště, které je jednou ze zastávek podél...

18. 2. 2009
Za plynovod zvelebí střed obce

Podolí

Za plynovod zvelebí střed obce

Zastupitelé Podolí usilují o odkoupení domu a přilehlých pozemků o rozloze skoro devět tisíc metrů čtverečních v...

18. 2. 2009
Zvolili desatero, tíží je doprava a špitál

Uherské Hradiště

Zvolili desatero, tíží je doprava a špitál

Obyvatelé Uherského Hradiště mají jasno! Na premiérovém veřejném fóru určili deset priorit, kterými se mají konšelé intenzivně...

18. 2. 2009
TOPlist