FacebookYoutubeInstagram

Přesun granátometů skončil. Zapomeňte

Bojkovice Zprávy 30. 6. 2015
Přesun granátometů skončil. Zapomeňte

Granátomety RPG používala armáda také v Afghánistánu

Foto: ilustr. web - www.army-shop.cz

Přesun celkem 47 tisíc kusů granátometů typu RPG 75 z areálu bojkovické Zevety, kde měly být špatně uskladněny, skončil. Munice patřící dceřiné společnosti Zeveta, firmě Pyro Technology, je nově uložena v pronajatých skladech na Táborsku. Zapomeňte? To půjde stěží.

Desetidenní policejní akce proti sobě postavila soupeře těžké váhy. Na jedné straně stojí policie, na druhé vedení Zevety Bojkovice. Z větší části jde o tvrzení proti tvrzení. Jisté je pouze to, že bezmála 300 tun munice už v Bojkovicích není.

Co se bude dít v nadcházejících dnech? Kdo akci zaplatí? Stát, nebo majitelé munice? „Veškerý další postup bude záviset na výsledku právě probíhajícího správního řízení,“ odpovídá Jozef Bocán, mluvčí Policejního prezidia ČR.

K výsledkům řízení, které může trvat ještě týdny, vzhlíží také šéfové Zevety. „S výrobou výbušnin a jejich skladováním nemá v zemi nikdo větší zkušenosti než Zeveta. Je proto přinejmenším zvláštní, že policie takto neadekvátně a bezprecedentně reaguje na dosud neukončené správní řízení. Mělo se rozhodovat na základě faktů a odbornosti, ne na základě emocí. Proto nás policejní krok odvézt zbraně velmi zaskočil,“ říká Radoslav Moravec, ředitel Zevety.

Policie jako důvod převozu uvedla, že budova, do níž Pyro Technology granátomety umístila, už nesplňuje požadavky na bezpečnost. Střelivo se tak údajně mohlo dostat ven a následně do nepovolaných rukou. To považuje Zeveta za první „úder“. Ředitel Radoslav Moravec odmítá, že by munici mohli získat nepovolaní lidé. „V žádném případě. Sklady stojí v uzavřeném areálu, který má vnitřní i vnější ochranný perimetr. Jsou nepřetržitě strážené službou, objekt je oplocen, jednotlivé sklady mají elektronické zabezpečení,“ ujišťuje.

Bojkovickému skladu chybí například betonový strop, trezorové dveře a mříže, což je podle policie v rozporu se zákonem o zbraních. Policisté navíc poukazují na nefunkční zabezpečovací systém.

„Policií odvezené RPG obsahují zhruba 10 tun výbušniny TNT. Právě z tohoto důvodu se nemají skladovat jako standardní zbraně a střelivo, nýbrž jako výbušniny, a to ve schválených skladech. Umístění do skladů pro zbraně a střelivo je v případě výbuchu paradoxně mnohonásobně nebezpečnější,“ tvrdí ředitel Moravec. „V případě exploze by se z těchto prostor naopak de facto staly pro okolí extrémně nebezpečné „bomby“. Účinky případné exploze v těchto nevhodných prostorách by nebyly usměrněny určeným směrem jako v našich skladech, ale trosky by se rozmetaly do celého okolí. Jedná se nejen o aplikování zdravého rozumu a fyzikálních zákonů, ale také o zkušenost, která byla v minulosti mnohokrát vykoupena krví.“

Dohady, jak se granátomety vyrobené v Zevetě dostaly do majetku Pyro Technology, která je nyní v likvidaci, vysvětluje Radoslav Moravec v tiskovém prohlášení. Uvádí v něm, že dceřiná firma munici s více než 2,5krát prošlou záruční dobou vykoupila zpět od české armády proto, aby ji odborně rozebrala, případně repasovala na funkční, tedy znovu použitelné zbraně.

Některé z objektů, kde byly granátomety uskladněny, měly podle policie popraskané zdi a plechovou střechu, některým budovám pak strop zcela chyběl. Ani s tím Zeveta nesouhlasí. „RPG byly v areálu v Bojkovicích skladovány v souladu s platnou legislativou. S nebezpečnými materiály nakládáme zodpovědně, bezpečně a v souladu s aktuální legislativou, což ostatně již potvrdily i dřívější kontroly ze strany státních orgánů, zejména pravidelné roční kontroly Obvodního báňského úřadu a také Policejního prezidia ČR,“ uvádí společnost Zeveta.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Do kříže vložili vzkaz budoucím generacím

Svárov

Do kříže vložili vzkaz budoucím generacím

Kamenný kříž u Zábojníkového ve Svárově se vrátil na původní místo, na kterém stával od roku 1920....

30. 6. 2015
Březová má novou halu. Za 20 milionů

Březová

Březová má novou halu. Za 20 milionů

Multifunkční halou pro sportovní, kulturní a společenské akce se mohou pochlubit v Březové. Malá obec s tisícovkou...

29. 6. 2015
Starostka Nivnice Kaislerová rezignovala!

Nivnice

Starostka Nivnice Kaislerová rezignovala!

Vladimíra Kaislerová už nebude starostkou Nivnice. Na svoji funkci rezignovala přesně před týdnem na zasedání zastupitelstva. Společně...

29. 6. 2015
Město přichází o miliony, ale akcie zatím neprodává

Uherské Hradiště

Město přichází o miliony, ale akcie zatím neprodává

Uherské Hradiště se stále potýká s propadem příjmů, který má na svědomí nižší výběr daně z přidané...

29. 6. 2015
TOPlist