Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční

Slovácko Zprávy 14. 2. 2018
Protikuřácký zákon táhne vesnické hospody ke dnu. Tržby jsou poloviční
Foto: Ilustrační foto - ara

Zatímco ve městech lidé nad zákazem kouření v restauracích, kinech, divadlech, koncertních sálech a otevřených zastávkách často jen mávnou rukou, hospodští na vesnicích skřípou zuby. Protikuřácký zákon, který platí od loňského června, je pro řadu z nich bez nadsázky likvidační.

„Ve městech mají lidé na výběr. Ale na vesnici? Moje tržby jsou od zavedení zákona poloviční, takže otevřeno bude u nás ještě letos a pak definitivně končím. Zkrátka zavřu,“ říká Ferdinand Kubáník, majitel restaurace U Kubáníků ve Starém Hrozenkově. „I kdy i my máme nižší tržby, zavírat se nechystáme,“ doplňuje obsluha Hospůdky U pošty, která stojí nedaleko Kubáníkovy restaurace. Servírka ale podotýká, že hospůdce vydatně pomáhá letní zahrádka. „K uzavřeným prostorám patří i posezení venku, kde se kouřit může,“ vysvětluje.

„Štěstí“, že k hospodě patří i zahrádka, zatím drží nad vodou i restauraci ZOO v Nezdenicích. Její majitel Tomáš Machala už loni v létě tvrdil, že krušné časy nastanou ve chvíli, kdy lidé přestanou posedávat venku. „Vůbec se mi to nelíbí. Už tak chodí posedět stále méně lidí. Pivo si totiž raději koupí v obchodě a vypijí si ho doma. A štamgasti, ti patří ke starším ročníkům. Očekávám proto další pokles tržeb, protože v případě stálých hostů jde o kuřáky, “ tvrdil Tomáš Machala. Jeho prognóza se právě nyní naplňuje.

Někde mají hospody otevřeno jen ve vybrané dny. To je případ Žítkovské hospody, kde vítají hosty jen ve středu, pátek, sobotu a neděli. „Otevřeno máme z nostalgie, na živobytí to už dávno není. Prodělávám, ale nemám to srdce zavřít lidem, se kterými se osobně znám,“ říká upřímně Petr Šimoník, majitel hospody. Jeho tržby šly od loňska dolů o třicet procent. „Jen o protikuřáckém zákonu to ale není. Vláda malé podnikatele zvysoka přehlíží. Po kolkování alkoholu a zavedení EET je zákon namířený proti kuřákům třetí ranou do zad,“ prohlásil Petr Šimoník.

Majitelům vesnických hospod a restaurací nedávno svitla naděje v podobě aktivity politiků ODS a Strany soukromníků ČR. Po loňské ústavní stížnosti, kterou iniciovali senátoři Jaroslav Kubera (ODS) a Ivo Valenta (Soukromníci), je tady společná snaha o úpravu zákona ve prospěch vesnických hospod. „Ať si každý vybere, jestli chce chodit do kuřácké, nebo nekuřácké restaurace. Nechápu, proč se stát rozhodl zlikvidovat venkovské hospůdky. Vždyť to postrádá jakoukoliv logiku,“ prohlásil Ivo Valenta. „Jsem krajně nespokojen s tím, že se nemůžeme svobodně rozhodnout, jak podnikat,“ přidal názor nezdenický hostinský Machala.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

„Za rok končím. A basta!“

Starý Hrozenkov

„Za rok končím. A basta!“

Sedmadvacet let funguje ve Starém Hrozenkově Restaurace U Kubáníků. Den co den, bez ohledu na roční období....

14. 2. 2018
Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!

Uherské Hradiště

Našla se spolehlivá past na zloděje kol. Syntetická DNA!

Chráněno DNA. Samolepka s tímto nápisem odradí zloděje jízdních kol, ale třeba i invalidních vozíků. Městská policie...

13. 2. 2018
Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Staré Město

Svatý Duch zůstane bez pamětního razítka. Je to prý zbytečnost

Turisté mají smůlu, z vyhlídkové věže kostele svatého Ducha ve Starém Městě si vzpomínku v podobě pamětního...

13. 2. 2018
Naganský expres čeká na holomrazy

Kunovice

Naganský expres čeká na holomrazy

„Naganský expres“ čeká poslední let. Legendární vládní letoun TU-154, který před šestnácti měsíci absolvoval Velký přelet z...

12. 2. 2018
TOPlist