Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Průlom v osudu věznice. Na podzim bude jasné, kdo se přestěhuje do bývalého lágru

Uherské Hradiště Zprávy 8. 8. 2017
Průlom v osudu věznice. Na podzim bude jasné, kdo se přestěhuje do bývalého lágru
Foto: ilustr., sal

Starosta i senátor rezolutně odmítli „nulovou“ variantu a konzervaci věznice v současné podobě

Osud bývalé uherskohradišťské věznice začíná mít opět konkrétnější obrysy. Specializovaná firma z Brna totiž už začala pracovat na kompletní studii využitelnosti. Do konce října by tak mělo být jasné, v co se již v průběhu několika let bývalý totalitní lágr promění.

„Řešení věznice jsme posunuli zatím historicky nejdál,“ řekl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, který společně se senátorem Ivo Valentou důsledně tlačí na stát, aby neotálel s rozhodováním o budoucnosti věznice.

„Na společném jednání jsme si vyžádali přesný harmonogram i pravidelnou výměnu informací. Volby nevolby, teď je třeba rekonstrukci věznice dotáhnout do konce,“ dodal senátor Valenta.

Fakt, že se věci daly do pohybu, potvrzuje i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je teď již majitelem věznice. „V současné době je studie využitelnosti zpracovávána vítězem výběrového řízení,“ uvedl Radek Ležatka, tiskový mluvčí ÚZSVM.

„Strašákem“ se však staly podmínky, které si ÚZSVM vložilo do podmínek na zpracování studie využitelnosti. Úředníci totiž nechali firmu zpracovat i variantu, kdy by došlo pouze ke konzervaci věznice a jejímu zachování v současném stavu.

„V zadání studie je samozřejmě požadováno zpracování všech dostupných variant tak, aby následně bylo možné komplexně posoudit a vyhodnotit všechny možnosti, které přicházejí v úvahu,“ potvrdil Ležatka s tím, že jde o nezbytný zákonný postup.

Takové řešení však politici ze Slovácka jednoznačně odmítají. „Rozumím opatrnostnímu postupu ÚZSVM, ale všem je předem naprosto jasné, že o žádné nulové variantě nemůže být ani řeč. Jsme přesvědčeni o tom, že stát dodrží svůj závazek, co nejdříve rozhodne o rekonstrukci věznice a využije její prostory k muzeu totality i jako zázemí soudu a příp. dalších státních institucí. A my si to rádi pohlídáme,“ řekl rozhodně starosta Blaha.

A stejně to vidí také slovácký senátor. „Od rekonstrukce věznice neustoupíme. Zároveň je dobrou zprávou to, že se Uherské Hradiště stalo pilotním místem, kde se stát koncepčně zamýšlí nad rozmístěním státních institucí. Výsledkem by pak mělo být rozhodnutí o tom, které úřady se kam přestěhují, aby jejich provoz stál stát co nejméně. A to je podle mého soudu dalším vítaným efektem našeho společného tlaku na vládu, aby vyřešila osud věznice i nevyhovující zázemí okresního soudu,“ doplnil Ivo Valenta, který zároveň pochválil ÚZSVM za to, že k rozmístění institucí přistoupil skutečně koncepčně a řeší tím prostory všech institucí ve městě. 

Autor: šon

Vaše názory

Cestu do Slavkova „dláždí“ eura

Dolní Němčí

Cestu do Slavkova „dláždí“ eura

Peníze Unie pomohou v následujících čtyřech měsících obnovit na mnoha místech poničenou silnici mezi Dolním Němčím a...

8. 8. 2017
Myslivci nechtějí střílet divočáky! Nevědí, kam je v parnu uložit

Slovácko

Myslivci nechtějí střílet divočáky! Nevědí, kam je v parnu uložit

Na jednu stranu je tady kvůli obavám z rozšíření nákazy afrického moru prasat stav nebezpečí a nařízení...

7. 8. 2017
Prasata pohnula i zákonem. Střílet se smí i nelegálními způsoby

Slovácko

Prasata pohnula i zákonem. Střílet se smí i nelegálními způsoby

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek vyhlásil v pondělí ve 13 hodin „stav nebezpečí.“ Důvodem je obava z...

7. 8. 2017
Slovácku vládly tropy. Bude hůř?

Slovácko

Slovácku vládly tropy. Bude hůř?

Padesát stupňů ve stínu jako minulou středu na Sardínii sice region nesužovalo, i tak se na Slovácku...

7. 8. 2017
TOPlist