FacebookYoutubeInstagram

Rarita v Polešovicích: z kohoutků poteče kojenecká voda!

Polešovice Zprávy 4. 4. 2012
Rarita v Polešovicích: z kohoutků poteče kojenecká voda!
Foto: ilustr.
Inzerce

Maminkám v Polešovicích brzy odpadnou starosti s nakupováním balené kojenecké vody. Už v květnu jim postačí otočit kohoutkem vodovodu! Městys se totiž napojí na nový, 120 metrů hluboký vrt pitné vody, jejíž mikrobiologická hodnota je de facto bezchybná. Obsahuje pouze 6 mg/l dusičnanů, přičemž limit pro kojeneckou vodu je až 10 mg na litr vody.

Polešovičtí mají odnepaměti vlastní vodovod, pyšní se totiž nevyčerpatelnými ložisky kvalitní pitné vody, kterou zásobují dokonce i okolní obce Vážany, Tučapy a Ořechov. Jelikož je ale stávající vrt už třicet let starý a pouze osmatřicet metrů hluboký, ve vodě se rok co rok zvyšoval obsah dusičnanů až na 38 miligramů na litr. „I když je hraniční limit padesát miligramů, nechtěli jsme už dál čekat. Po úspěšné žádosti o dotaci jsme zaplatili geologický průzkum a udělali tři vrty hluboké více než sto metrů. A výsledek je úžasný,“ prozradil Michal Zapletal, starosta Polešovic. Ze tří provedených vrtů radní vybrali nejvydatnější pramen s minimálním množstvím dusičnanů. „Obsahuje pouze šest miligramů na litr, což je hodnota kojenecké vody,“ zdůraznil Zapletal. Zbylé dva vrty poslouží jako záloha v případě, že odběr vody výrazně stoupne.

O kvalitě pitné vody z polešovické lokality Drahy svědčí pravidelný zájem Slováckých vodáren a kanalizací, které od městyse ročně kupují na 25 tisíc kubíků vody pro Vážany, Tučapy a Ořechov. „Vydatnost nového vrtu je až čtyři litry za sekundu, což bez problémů postačí na naplnění vodovodního řadu u nás a uspokojíme i vodaře,“ hlásí Zapletal. I v okolních obcích se tak mohou těšit na podstatně kvalitnější vodu.

Geologický průzkum a vrty stály 3,5 milionu korun, pokladna městyse však přišla jen o 350 tisíc, zbytek zajistila dotace z ministerstva životního prostředí. „Ještě ale zaplatíme půldruhého milionu za tři sta třicet metrů nového vodovodního řadu, natažení elektřiny a čerpadlo,“ doplnil starosta, který nevyloučil, že nový vrt poněkud zvedne cenu vody. Aktuálně lidé platí 24 korun za kubík. „Maximálně o korunu, ale to je ještě předčasné,“ podotkl Zapletal. Kojenecká voda poteče z polešovických kohoutků nejpozději v květnu.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Fotograf pořídil snímek záhadné koule. UFO vyloučeno?

Uherský Ostroh

Fotograf pořídil snímek záhadné koule. UFO vyloučeno?

Jak se s tou zprávou svěřit a nebýt za pošetilce, na kterého si lidé ukazují prstem? Za...

4. 4. 2012
Hrad láká na dětský okruh

Buchlovice

Hrad láká na dětský okruh

Turistická sezona zvedla oponu, v sobotu se otevřely brány kulturních památek v celé zemi. První návštěvníky přivítal...

4. 4. 2012
Vandr pěšky i na kole

Nivnice

"Vandr" pěšky i na kole

Náročnější turisté se chystají na sobotu, na tradiční, ale extrémně obtížnou Vandráckou padesátku. I když pochod z...

4. 4. 2012
Dva týdny, 130 požárů...

Slovácko

Dva týdny, 130 požárů...

Pohár trpělivosti a tolerance hasičů přetekl. Zlínský kraj na jejich popud vyhlásil takzvané období sucha, kdy až...

3. 4. 2012
TOPlist