FacebookYoutubeInstagram

Revoluce v MHD! Více zastávek, spojů i návaznost na vlak ze Starého Města!

Uherské Hradiště Zprávy 1. 11. 2017
Revoluce v MHD! Více zastávek, spojů i návaznost na vlak ze Starého Města!

Část nové mapy tras MHD v souměstí Staré Město, Uherské Hradiště, Kunovice.

Foto: sal, mapa JAN KOLAŘÍK
Inzerce

Revoluce v MHD! Cestující v souměstí Uherské Hradiště, Staré Město, Kunovice čekají převratné změny, které odbourají léta kritizované problémy. Už v příštím roce ožijí nové zastávky i nové spoje, které síť veřejné dopravy přiblíží nejmodernějším evropským trendům! Radnice zaplatí miliony korun.

MHD čeká doslova zemětřesení, hlavně se zvýší hustota zastávek v centru, linky povedou vždy z jednoho okraje souměstí na druhý a cestující se konečně dočkají odpovídající návaznosti na vlakové nádraží ve Starém Městě, které je vstupní branou do celého souměstí.

Vyroste bezmála dvacet nových a staronových zastávek, za nejdůležitější odborníci považují tu u vlakového nádraží v Uherském Hradišti, „umprumky“, kde se potkají všechny městské linky, zimního stadionu, ve Staré Tenici a u Slováckého divadla. „Ale cestující určitě potěší i nová jednosměrná zastávka u Smetanových sadů, přidání protilehlé zastávky v ulici Jiřího z Poděbrad nebo zastávka u Hamé v Kunovicích,“ prozradil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Neméně zajímavými přírůstky jsou zastávky Svatojiřské náměstí, Komenského náměstí nebo Všehrdova. Vyladění linek MHD přinese tolik očekávaná přímá spojení mezi Mařaticemi a Štěpnicemi, Mařaticemi a Starým Městem, Jarošovem a Štěpnicemi, Kunovicemi a Starým Městem nebo Mařaticemi a nádražím v Kunovicích. „Linky zkrátka neskončí v centru, ale obslouží celé město. Pro Mařatice, Jarošov, Štěpnice, Staré Město i Kunovice navíc začne platit jednoduché pravidlo - ve všední dny mezi šestou ranní a devátou večerní pojedou autobusy z centra do centra maximálně v dvacetiminutových intervalech. Ve špičkách bude samozřejmě ještě kratší, v noci delší,“ prozradil Blaha. „Z centra města navíc garantujeme návaznost každého spoje do Jarošova a Štěpnic a přibližně každého druhého do Sadů, Vések a Míkovic,“ dodal starosta.

Novinky vycházejí z Koncepce veřejné dopravy, kterou zpracoval Jan Kolařík, zakladatel občanského sdružení Za lepší MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích. Jeho dílo je výsledkem šestiletého sbírání materiálů, výzkumů, jednání odborníků i dopravních projektantů. Podrobně jej město představí na středeční veřejné prezentaci v Klubu kultury. „Ještě jsme připraveni reagovat na realistické požadavky obyvatel. Ale už samotná dopravní koncepce vychází i z podnětů od lidí a také místních komisí,“ podotkl Blaha. Koncepce počítá s navýšením počtu ujetých kilometrů MHD za rok ze současných 470 tisíc na 1,1 milionu, což je srovnatelné číslo s podobnými městy jako třeba Tábor, Třebíč, Třinec nebo Mladá Boleslav.

Vybudování zastávek přijde odhadem na jednotky milionů korun, provozní náklady přesáhnou deset milionů, o které se podělí všechna města a také Zlínský kraj, který se na meziměstské dopravě rovněž významně podílí. „Nových zastávek se cestující dočkají už v příštím roce, úplně v novém kabátě se pak městská hromadná doprava představí v roce 2019. Ale samozřejmě za předpokladu, že koncepci schválí zastupitelstvo,“ zdůraznil Blaha.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

K Ceně za celoživotní přínos pomohla kniha, která ještě nevyšla!

Uherský Brod

K Ceně za celoživotní přínos pomohla kniha, která ještě nevyšla!

Udělení letošních brodských cen v oblasti kultury provázejí dvě události, které by neměly zapadnout. Předně - ještě...

1. 11. 2017
Jízda k Chatě Lopeník už nebude žádné peklo!

Lopeník

Jízda k Chatě Lopeník už nebude žádné peklo!

Bez nadsázky, komunikace v Lopeníku nejsou pro auta, která mají před servisem. Při nešetrném způsobu jízdy by...

1. 11. 2017
Smrt kojence lékaři nezavinili, policie případ odložila

Uherské Hradiště

Smrt kojence lékaři nezavinili, policie případ odložila

Lékaři mají čisté svědomí, na smrti dvouměsíční holčičky v Uherskohradišťské nemocnici nenesou žádnou vinu. Aspoň podle policie,...

31. 10. 2017
Řidiči ignorují objížďku a policie kasíruje

Uherské Hradiště

Řidiči ignorují objížďku a policie kasíruje

Risk v Míkovicích neznamená zisk, ale průvan v peněžence! Policie má totiž políčeno na řidiče, kteří totálně...

30. 10. 2017
TOPlist