FacebookYoutubeInstagram

Řidiči falšují povolenky. Hříšníky odhalí kamera

Kostelany nad Moravou Zprávy 23. 1. 2020
Řidiči falšují povolenky. Hříšníky odhalí kamera
Foto: sal

Zákaz vjezdu nic nezměnil, historický most přes řeku Moravu dál čelí náporu bezohledných řidičů, mezi kterými už dokonce kolují falešné povolenky! Obec už ale odmítá přihlížet ničení technické kulturní památky z roku 1910, most konečně pohlídá a ochrání kamera. A není vyloučené, že si hříšníky vezme do parády policie.

„Instalování kamery je jediným možným řešením, jak zabránit devastaci dřevěných pojezdových desek i samotného mostu. Řidiči jsou totiž nepoučitelní, zákaz vjezdu vůbec nerespektují. Cestu přes most si stále častěji zkracují i přepravní společnosti a občas k němu zabloudí i kamion, který se pak složitě otáčí,“ zlobí se Pavel Duda, starosta Kostelan nad Moravou, které se myšlenkou střežení mostu kamerou zabývají už léta. Její oživení však přibrzdil zákon na ochranu osobních údajů. „Všechno musíme ošetřit legislativně tak, abychom za represi nebyli popotahováni u soudu. Dolaďujeme poslední detaily,“ potvrdil starosta.

Aktuálně platí, že na historický most, který byl v roce 1997 prohlášen za technickou kulturní památku, mají povolený vjezd pouze obyvatelé Kostelan, pracující v kunovické průmyslové zóně nebo vlastnící na druhém břehu řeky Moravy polnosti, případně zahrádky. I když oficiálně spatřilo světlo světa kolem 110 povolenek, realita je jiná. „V oběhu už jsou i falešné povolenky. Jenže nic nezmůžeme, nemáme právo nikoho zastavit ani kontrolovat. To může jen policie, která tady nemůže stát věčně,“ posteskl si Duda. Řidiči už navíc mají recept, jak na muže zákona vyzrát. „Jednoduše se domluví a jako první vždy jede držitel povolení. Když je vzduch čistý, dá mobilem echo kolegům z okolních obcí, kteří bez problémů projedou taky,“ odtajnil jednoduchou fintu jeden z řidičů, který odmítl zveřejnit jméno.

Památku s jedinečnou konstrukcí a nosným systémem tak ochrání jedině kamera, kterou zatím obec vybírá. U mostu už instalovala sloup pro její umístění, přišel na 30 tisíc korun. „Věřím, že brzy všechno doladíme a záznam z kamery policii, případně u přestupkového řízení poslouží k udělování pokut. Jinak se nic nezmění,“ má jasno Duda. Když represe narazí na legislativu, kamera zachytí aspoň případné nájezdy vandalů nebo pachatele poničení mostu, třeba právě řidiče načerno projíždějících vozidel.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

V obcích si oddechli. Kamiony si cestu přes okresky nezkracují

Slovácko

V obcích si oddechli. Kamiony si cestu přes okresky nezkracují

Kamiony jezdí dál po silnici I/50, nově zavedenému mýtnému se pomocí odbočení na okresní silnice vyhýbají jen...

23. 1. 2020
Hluk bude mít tajemníka, prvního v porevoluční éře

Hluk

Hluk bude mít tajemníka, prvního v porevoluční éře

Vyhřátá kancelář, stálý plat i prémie, práce tak akorát a spousta volného času? Pokud tato představa o...

22. 1. 2020
Zbytky ve školní stravě? Padlo trestní oznámení, k dalším se schyluje

Uherský Ostroh

Zbytky ve školní stravě? Padlo trestní oznámení, k dalším se schyluje

Kauza údajného vracení zbytků jídel do nových porcí, která od loňského listopadu hýbe Uherským Ostrohem, bude případem...

22. 1. 2020
Hledá se čtrnáctiletý Pavel Basák. Neviděli jste ho?

Zlínský kraj

Hledá se čtrnáctiletý Pavel Basák. Neviděli jste ho?

Policisté od pondělního podvečera pátrají po čtrnáctiletém Pavlu Basákovi z Brna. Chlapec po sedmnácté hodině utekl ze...

21. 1. 2020
TOPlist