FacebookYoutubeInstagram

Rodinné pasy letí do koše. Zlínský kraj je zrušil!

Uherské Hradiště Zprávy 15. 5. 2015
Rodinné pasy letí do koše. Zlínský kraj je zrušil!
Foto: ilustr. web - www.ceskatelevize.cz

Výlety za památkami, návštěva muzea nebo ZOO se rodinám s dětmi letos prodraží. Zlínský kraj totiž nečekaně vycouval z projektu Rodinné pasy, do kterého se za sedm let existence připojilo 20 tisíc rodin. Každým rokem využívaly slevy v průměru na 250 turistických cílech. Hejtmanství rodiny nově odkazuje na Region Slovácko Pas, což je však jen těžko srovnatelné...

„Je smutné, že před volbami všichni slibují podporu rodinám s dětmi, ale jakmile se dostanou k moci, tak se ukáží v pravém světle. Rodinné pasy jsme využívali od samého začátku. I když sleva nebyla nijak velká, ušetřili jsme dětem třeba na zmrzlinu,“ zlobí se Markéta Dvořáková, maminka dvou školáků z Uherského Hradiště. A není zdaleka jediná.

Výhody bezplatného Rodinného pasu využívaly tisíce lidí. Ve Zlínském kraji totiž bylo od zahájení projektu v roce 2008 vydáno zhruba 20 tisíc pasů, každoročně slevy poskytovalo v průměru 250 zařízení, včetně příspěvkových kulturních organizací, jejichž zřizovatelem je Zlínský kraj. I přesto končí. Proč? „Různé typy slevových karet, které na trhu fungují, se na území kraje zbytečně překrývaly,“ odpověděla Renata Škrobálková, tisková mluvčí Zlínského kraje, s tím, že vydané Rodinné pasy je možné nadále používat v krajích, kde projekt pokračuje a naopak získává na popularitě. Třeba v Jihomoravském kraji připravili na letošní turistickou sezonu spoustu novinek.

Jedinou „konkurencí“ Rodinných pasů je na Uherskohradišťsku Region Slovácko Pas, který je ale šitý na míru výhradně turistům. Je možné jej totiž získat pouze při ubytování ve vybraných zařízeních jako bonus po dobu pobytu nebo na 7 dní při nákupu regionálních produktů nad 200 korun v informačních centrech. „Když je pěkné počasí, jezdíme s dětmi na výlety každou sobotu, někdy i v neděli. A přece si každý týden nekoupíme výrobky za dvě stovky, abychom dostali slevu padesát korun. To je naprostý nesmysl,“ má jasno Dvořáková.

Zlínský kraj za Rodinné pasy za sedm let zaplatil více než 3,6 milionu korun. Mluvčí nepřímo prozradila, že za jejich zrušením stojí i malá frekvence používání karet. „Když společnost, která zakázku na Rodinné pasy vyhrála, dělala před třemi lety anketu, jak často se využívají, skoro pětina respondentů odpověděla, že ani jednou. Osmačtyřicet procent méně než desetkrát, dvaatřicet procent asi třicetkrát a jen dvě procenta víckrát,“ poznamenala Škrobálková.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Rodinné pasy mají jihu Moravy podporu, senior pasy platí i v cizině

Rodinné pasy mají jihu Moravy podporu, senior pasy platí i v cizině

Zatímco Zlínský kraj podporu manželstvím s dětmi formou rodinných pasů k 1. lednu 2015 zrušil, v tom...

15. 5. 2015
Anketa asi nic nezmění, na poštu stále jen o dovolené

Uherské Hradiště

Anketa asi nic nezmění, na poštu stále jen o dovolené

Vyzvednout si na poště doručený dopis nebo balík, to je pro většinu lidí rutina. Jenže obyvatelům Míkovic,...

15. 5. 2015
V Kněžpoli se nedokáží shodnout na místu, kde postavit dům pro seniory

Kněžpole

V Kněžpoli se nedokáží shodnout na místu, kde postavit dům pro seniory

Dům pro seniory v Kněžpoli stále zůstává jen na papíře. Zastupitelé totiž neposvětili ani druhé místo určené...

15. 5. 2015
Nepomuckému hrozí, že se naučí plavat

Osvětimany

Nepomuckému hrozí, že se naučí plavat

Osvětimany se pyšní sedmi kulturními památkami, dvě z 18. století už ale léta chátrají. Sochu sv. Jana...

15. 5. 2015
TOPlist