FacebookYoutubeInstagram

Rozhledna na Salaši: propletené sedmičky nebo hasák?

Salaš Zprávy 22. 1. 2015
Rozhledna na Salaši: propletené sedmičky nebo hasák?

Detail na vyhlídkovkou část rozhleny.

Foto: archiv DDK

Salaš se brzy objeví na mapě rozhleden. V její dříve zanedbané části Paseky vyrůstá rozhledna, jež nápadně připomíná instalatérský hasák. Obec však se stavbou nemá nic společného, jde o soukromou iniciativu jednoho z usedlíků, který v podhůří Chřibů žije.

„Aktuálně finišujeme s ocelovou konstrukcí, která ještě získá modřínový kabát. Kdo přijde, vystoupá po 112 schodech a rozhlédne se z výšky 386 metrů nad mořem,“ prozradil investor, který si přál zůstat v anonymitě. „Nestojím o žádnou popularitu nebo zviditelnění. Zařízení je můj dar obci, snad přiláká turisty,“ vysvětlil.

Rozhledna bude mít dvě vyhlídky, ve výšce 15 a 20 metrů, bezpečnost návštěvníků zajistí 110 cm vysoké zábradlí. I když na první pohled připomíná hasák, autor se inspiroval motivem dvou proti sobě otočených sedmiček.

Vyrůstá v lokalitě Paseky, která byla léta zanedbávaná a zarostlá náletovými dřevinami. „Paseky byly ostudou Salaše,“ říká devětatřicetiletý investor, který pozemky koupil, zkulturnil a v květnu plánuje slavnostně otevřít rozhlednu. Ocelová konstrukce už dnes z dálky vítá návštěvníky obce.

I když stavbu rozhledny financuje výhradně z vlastních prostředků, turistům nabídne výhled do okolní krajiny bezplatně a po celý rok. „Uvidí Velehrad, Uherské Hradiště, Javořinu a snad i Buchlov, ale nad ním visí otazník,“ podotkl investor, který původně plánoval rozhlednu o šest metrů vyšší. Jenže později - po jednání na odboru životního prostředí - od primárního záměru ustoupil. „Vyhlídkové zařízení zkompletují přístupový chodník, lavičky a informační tabule,“ dodal.

Autor: ceh

Vaše názory

Podolí ozdobí mokřad a časem i rozhledna

Podolí

Podolí ozdobí mokřad a časem i rozhledna

Tři roky snažení jsou u konce. Podolí promění lokalitu Přední díly, ve které žije spousta vzácných živočichů...

22. 1. 2015
Ze zisku doplatí tři úvěry

Staré Město

Ze zisku doplatí tři úvěry

Staré Město čeká hospodaření s mírně přebytkovým rozpočtem. Na konci roku 2015 vykáže zisk 4,9 milionu korun....

22. 1. 2015
Pacienti se snaží ušetřit, ale u bytovek porušují zákon

Uherské Hradiště

Pacienti se snaží ušetřit, ale u bytovek porušují zákon

Městská policie varuje. Parkoviště u bytových domů není určeno pro pacienty Uherskohradišťské nemocnice! Snaha ušetřit za parkovné...

22. 1. 2015
Hradiště ušetří za vytápění tělocvičny 200 tisíc

Uherské Hradiště

Hradiště ušetří za vytápění tělocvičny 200 tisíc

Až 200 tisíc ročně ušetří radnice v Uherském Hradišti za vytápění tělocvičny Základní školy UNESCO. Žáci nejstarší...

21. 1. 2015
TOPlist