FacebookYoutubeInstagram

Sadská výšina? Už brzy možná Výšina sv. Metoděje

Uherské Hradiště Zprávy 15. 5. 2013
Sadská výšina? Už brzy možná Výšina sv. Metoděje

Sadská výšina

Foto: www.slovackemuzeum.cz
Inzerce

Oslavy 1150. výročí příchodu byzantských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu si vyžádají rychlou akci. Sadská výšina, která je archeologickou Národní kulturní památkou, se dočká nové přístupové cesty a taky zřejmě nového oficiálního názvu - Výšina sv. Metoděje.

Důstojnou cestu a příjezd pro obsluhu stavební firma postaví rychlostí blesku, do 10. června. „Lokalita si lepší dostupnost i prezentaci v rámci výročí zaslouží,“ vysvětlil Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště. Příjezdová komunikace o délce bezmála 200 metrů, která bude spojnicí s ulicí Větrnou, přijde na dva miliony korun. „Podél sjezdu se objeví i veřejné osvětlení, k čemuž použijeme svítidla s vysokotlakou sodíkovou výbojkou,“ doplnil Jan Pášma, tiskový mluvčí uherskohradišťské radnice.

Archeologická lokalita Sadská výšina je spojována s místem působení arcibiskupa Metoděje, výukou jeho žáků a také s místem jeho pohřbu. I proto se radnice vážně zabývá myšlenkou přejmenování lokality na Výšina sv. Metoděje. „Snahou je, aby lidé, kteří sem jezdí z různých koutů, pochopili historii místa spojeného s cyrilometodějskou tradicí. Sadská výšina navíc ani není oficiální název, vyšel z pojmenování archeology. Často se používají i Špitálky,“ vysvětlil Blaha. Každopádně přejmenování nejdříve musí schválit zastupitelé.

Autor: ceh

Vaše názory

Pořadatel rally pustil  do oběhu video. Ukazuje čtyři dívky chvíli před smrtí

Uherský Brod

Pořadatel rally pustil do oběhu video. Ukazuje čtyři dívky chvíli před smrtí

Auto se řítí do mírné levotočivé zatáčky. Na rovince za ní, kousek od levé krajnice, stojí hlouček...

15. 5. 2013
Fotbalový soud tvrdě potrestal klub z Pitína

Pitín

Fotbalový soud tvrdě potrestal klub z Pitína

Fotbalový soud se nemazlil s Pitínem, který z kauzy nedohraného střetnutí okresní soutěže na půdě Uh. Ostrohu...

15. 5. 2013
Pozor! Na turisty pod Buchlovem číhá liška

Buchlovice

Pozor! Na turisty pod Buchlovem číhá liška

Lesnická naučná stezka Okolo Buchlova má nové přírůstky. Dřevěné exponáty srnčí zvěře z dílny slovenského řezbáře Bronislava...

14. 5. 2013
Brod pošle do sociální oblasti 1,51 milionu

Uherský Brod

Brod pošle do sociální oblasti 1,51 milionu

Brodské zastupitelstvo pošle letos do sociální oblasti 1,51 milionu. „Z této částky jsme předběžně vyčlenili 150 tisíc...

14. 5. 2013
TOPlist