FacebookYoutubeInstagram

Sbírka má úspěch, na sochy věrozvěstů už chybí jen 118 tisíc

Velehrad Zprávy 9. 4. 2019
Sbírka má úspěch, na sochy věrozvěstů už chybí jen 118 tisíc
Foto: archiv Jana Leitgeba

Sochy svatých Cyrila a Metoděje, které ozdobí pilíře u vstupu do poutního areálu ve Velehradě, už získávají finální podobu. Z kamenných bloků ožívají pod rukama kameníka Jana Leitgeba v Blansku. A do závěrečné fáze vstupuje také veřejná sbírka, k zaplacení díla už chybí jen 118 tisíc korun.

Výroba uměleckého díla, jehož návrh vybrali zástupci arcibiskupství ve veřejné soutěži před dvěma lety, se pomalu chýlí ke konci. „Sochy se nacházejí v hrubém stavu a čeká nás dotažení finální podoby, při které věrozvěstové získají výsledné rysy,“ potvrdil Vladimír Matoušek, jeden ze dvou autorů, kteří se inspirovali v antických sochách. „Ale i v touze po oproštěnosti, která koresponduje s naší dobou. Vyhnuli jsme se tradičnímu baroknímu pojetí a zobrazili Cyrila a Metoděje v jiném kontextu. I když byli ministři tehdejší velmoci, neváhali, šli do cizí země, aniž věděli, co je čeká, a zásadně ovlivnili naši historii,“ říká druhá z autorů Radim Horák.

Ruku v ruce se už připravují i kamenné plotny, které poslouží jako podstavce soch. „Na vstupní pilíře velehradského areálu je připevníme během dubna,“ dodal Matoušek.

S instalací soch se počítá v červnu, aby jejich krásu obdivovali už poutníci během Dnů lidí dobré vůle, které si letos připomenou 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila. „Výročí dělá letošní pouť ještě významnější, proto je dobře, že ji oslavíme už s novými sochami,“ svěřil se Mons. Jan Peňáz, předseda Matice velehradské.

Jelikož umělecké dílo přijde na 688 500 korun, což není v silách farnosti, vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké veřejnou sbírku. Na kontě je aktuálně přes 569 tisíc, do cílové sumy tak zbývá vybrat necelých 118 tisíc korun. „Snad se kvůli včasnému dokončení soch nezadlužíme,“ přeje si Mons Peňáz. „Věřím, že všechny dárce potěší pohled na sochy i myšlenka, že k jejich vzniku přispěli. Na Velehradě se tak budou cítit víc jako doma,“ dodal předseda Matice velehradské.

Autor: ceh

Vaše názory

Drslavice jsou bez dluhů. Vzhůru k investicím!

Drslavice

Drslavice jsou bez dluhů. Vzhůru k investicím!

V Drslavicích mají „čistý štít“. Obec je po pěti letech bez dluhů a pouští se do několika...

9. 4. 2019
Červený koberec je samá díra, řidiči trpí

Uherské Hradiště

Červený koberec je samá díra, řidiči trpí

Řidiči kroutí hlavou, červený koberec na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti je v dezolátním stavu, je samá...

9. 4. 2019
Sbírejte kiláky, energii proměníte na peníze

Uherské Hradiště

Sbírejte kiláky, energii proměníte na peníze

Už pátý ročník benefičního běhu „2 míle pro Diakonii“ je za dveřmi. Obout tretry a spojit zdravý...

9. 4. 2019
Nová krajská nemocnice? Rozhodnutí nakonec padne až v červnu

Zlínský kraj

Nová krajská nemocnice? Rozhodnutí nakonec padne až v červnu

Krajští zastupitelé nerozhodli o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, po osmihodinové pondělní debatě nakonec odložili problém až...

8. 4. 2019
TOPlist