FacebookYoutubeInstagram

Senzace! Naganský expres získal 1,2 milionu korun

Uherské Hradiště Zprávy 6. 4. 2016
Senzace! Naganský expres získal 1,2 milionu korun
Foto: ilustr. web

Už je to uděláno, už je to hotovo. „Naganský expres“, bývalý vládní speciál Tupolev TU-154 M, na podzim „přistane“ v Leteckém muzeu v Kunovicích. Velký přelet, crowfundingová kampaň na webu startovac.cz, totiž od lidí získal více než 1,2 milionu korun, což je trojnásobek potřebné částky!

„Už ani nevím, jak všem poděkovat. Jestli se za tohle vůbec dá poděkovat. Obrovská podpora nás ještě více v naší práci nakopla,“ svěřil se Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a kapitán Velkého přeletu. Nadšencům, kteří stroj rozebírají na pražském vojenském letišti Kbely, poslalo 1 335 lidí neuvěřitelných 1 220 811 korun!

Sbírka vypukla 22. února, přesně osmnáct let po triumfu Jágra a spol. na olympiádě v Naganu. České hokejisty do Prahy totiž přivezl právě vládní speciál Tupolev TU-154 M. „Ve sbírce jsme chtěli vybrat čtyři sta tisíc korun, které nám chyběly na náročný a raritní silniční transport do Kunovic. Limit byl měsíc. Ale potřebnou sumu jsme měli už za necelých 39 hodin,“ smekl před dárci Hrabec.

Jelikož třicetidenní kampaň v Kunovicích připravovali téměř rok, výsledek je pro letecké nadšence sladkou odměnou. Shromáždili nejen sumu potřebnou na transport letounu, ale získali i peníze na nákup originálních nástupních schodů k letadlu, vybudování betonového podstavce a na opravu a konzervaci laku, který za léta stání ztratil ochranné vlastnosti. „Třešničkou na dortu byl finiš kampaně, kdy nám lidé během posledních 24 hodin přispěli i na výrobu chybějících reversů motorů (obraceče tahu, které zjednodušeně řečeno letadlo brzdí při přistání - pozn. autora), které už na letadle nejsou,“ prozradil Hrabec. Úsilí nadšenců podpořili i Petr Kopfstein, pilot elitní série světových závodů Red Bull Air Race, nebo Dan Pribáň, organizátor ztřeštěných expedic se žlutými trabanty po celém světě.

Za peníze si lidé vybírali ze široké škály atraktivních darů. Od samolepek, minimodelu „túčka“ a triček přes letenku na Velký přelet až po speciální dres se svým vlastním jménem a číslem koupené sedačky.

Velký přelet se vybranou sumou zařadil mezi historicky pátý nejlepší projekt českého crowdfundingu. „Jelikož naši posádku tvoří dříči od letadel - letečtí mechanici, piloti, technici, ale také nadšení dobrovolníci, kteří se projektu věnují ve volném čase, podařil se nám malý zázrak,“ říká Hrabec. Letečtí nadšenci z Kunovic vzbudili zájem široké veřejnosti, příznivců techniky a letectví, ale i fanoušků ledního hokeje. „Zavrhli jsme dotace, nechtěli jsme projekt „pokřivit“, aby pasoval do kolonky ve formuláři. Ukázali jsme veřejnosti, co děláme, a lidé nám hned dali najevo, že je to smysluplné. Je to asi ten nejlepší druh veřejné dotace, jaký znám,“ směje se šéf muzea. „Je to šílený projekt, který má mnohem větší rozměr. Nejde jen o záchranu jednoho letadla, ale o celé kunovické muzeum,“ dodal už vážně Hrabec.

Autor: PETR ČECH
Inzerce

Vaše názory

Pečeť už nestačí. Obec vybírá nový znak i vlajku

Stříbrnice

Pečeť už nestačí. Obec vybírá nový znak i vlajku

Stříbrnice drží jeden primát, který jim asi velkou radost nedělá. Jsou poslední obcí na Uherskohradišťsku bez znaku...

6. 4. 2016
Dub u cesty připomíná bitvu z roku 1116

Dolní Němčí

Dub u cesty připomíná bitvu z roku 1116

Na konci Dolního Němčí, přesněji u křížení cyklostezky do Slavkova a Nivnice, roste od konce března zatím...

6. 4. 2016
Orkla převzala Hamé, zaplatila skoro 5 miliard

Kunovice

Orkla převzala Hamé, zaplatila skoro 5 miliard

Společnost Hamé, přední výrobce potravin v Česku, na Slovensku i v dalších zemích střední a východní Evropy,...

5. 4. 2016
Vánoční strom nestačí, v Pašovicích mají i velikonoční

Pašovice

Vánoční strom nestačí, v Pašovicích mají i velikonoční

V Pašovicích si založili novou tradici, u obecního domu si před velikonočními svátky nazdobili třešeň. O výzdobu...

5. 4. 2016
TOPlist