FacebookYoutubeInstagram

Šije celé Slovácko, prioritou je nemocnice

Slovácko, Uherské Hradiště Zprávy 24. 3. 2020
Šije celé Slovácko, prioritou je nemocnice

Do šití roušek se pustily také zaměstnankyně obecního úřadu v Šumicích.

Foto: OÚ Šumice

Akutní nedostatek roušek vyvolal obrovskou vlnu solidarity, roušky se šijí ve firmách i rodinách. Největší počet jich putuje do Uherskohradišťské nemocnice, ochrana lékařů a sester je totiž prioritou. Roušky musí být ze 100% bavlny, dvouvrstvé a s gramáží 140/m2. Sběrné místo je na hlavní vrátnici nemocnice.

„Už jsme dostali dva tisíce látkových roušek, přihlásily se opravdu desítky jednotlivců, ale i organizací a firem. Jsme jim za pomoc velmi vděční, pomáhají nám v situaci, kdy zdravotnických pomůcek není nazbyt a každá taková pomoc má pro nás velký význam,“ uvedl Egon Havrlant, mluvčí Uherskohradišťské nemocnice s tím, že žádá dárce, aby na uchycení roušek používali šňůrky, nikoliv gumičky, které nelze vyvařit. Kolik roušek aktuálně nemocnici chybí a na jakých odděleních, nebo pracovištích, není jasné. Otázky DOBRÉHO DNE totiž zůstaly bez odpovědi.

Lékaři a zdravotní sestry jsou každopádně v domácích i firemních šicích dílnách vždy na prvním místě. „Prvních dvě stě roušek jsme zavezli do nemocnice v Uherském Hradiště, kde jich je akutní nedostatek. A teď šijeme pro ostatní,“ řekl Ivan Klauda, majitel fitness centra v Uherském Ostrohu.

„Byznys“ rozjely i zaměstnankyně Obecního úřadu v Šumicích Marie Tlachová a Blanka Hrubošová, které si otevřely šicí dílnu v přísálí kulturního domu. „K ruce mají zručnou švadlenu Jitku Slámečkovou a s žehličkou v ruce Janu Zlatníkovou, „šicí linka“ se od rána nezastaví. Roušky zatím šijí z materiálu, který měly v domácích zásobách. Ale obec jim látky určitě dokoupí,“ poznamenal Josef Janča, starosta Šumic.

Dvouvrstvé roušky s možností vložení další filtrační a hygienické vložky obec rozdává do místních obchodů, lékárny, mezi obyvatele a rovněž je zaveze do Domova seniorů v Nezdenicích. „Věřím, že se situace s ochrannými prostředky v krátké době zlepší a stát začne s distribucí roušek a respirátorů pro všechny potřebné,“ doufá Janča.

Od čtvrtka totiž v Česku platí zákaz vycházení na veřejnost bez zakrytí úst a nosu. Je přitom jedno, jestli obličej zahalí rouška, šála nebo šátek, cílem je zabránit šíření kapének.

Autor: ceh

Vaše názory

Modrá linka posiluje chat

Slovácko

Modrá linka posiluje chat

Bující epidemie koronaviru má dopad i na psychiku obyvatel, v mnohých totiž vyvolává úzkost, strach z budoucnosti...

24. 3. 2020
Koupili látky za 8 tisíc a šijí roušky pro každého

Uherský Ostroh

Koupili látky za 8 tisíc a šijí roušky pro každého

Šijí roušky jako o život a rozvážejí je sestřičkám a lékařům do Uherskohradišťské nemocnice, ale i sousedům...

24. 3. 2020
Covid-19 mění jízdní řády autobusů i vlaků. Platí vánoční režim, desítky vlaků nepojedou vůbec

Zlínský kraj

Covid-19 mění jízdní řády autobusů i vlaků. Platí vánoční režim, desítky vlaků nepojedou vůbec

Pokud využíváte dopravní linky Zlínského kraje, pak byste tuto zprávu neměli přehlédnout. V souvislosti s vládním nařízením...

23. 3. 2020
Venku bez roušky? Pokuta až 20 tisíc

Uherské Hradiště

Venku bez roušky? Pokuta až 20 tisíc

Vládu předstihli o 24 hodin. Radnice v Uherském Hradišti jako první v zemi vydala nařízení, podle kterého...

23. 3. 2020
TOPlist