FacebookYoutubeInstagram

Školáci zamíří do azylu. Dělníci musí měnit toalety

Uherské Hradiště Zprávy 10. 5. 2018
Školáci zamíří do azylu. Dělníci musí měnit toalety
Foto: ilustr. web

Základní škola UNESCO v Uherském Hradišti v červnu osiří, žáky však prodloužené letní prázdniny nečekají. Azyl najdou na půdě nedaleké střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické. Do „lavic usednou“ stavaři, kteří se pustí do rekonstrukce sociálního zařízení, elektrorozvodů a promění školu v bezbariérovou.

„Hygienické zařízení je už v havarijním stavu, technické problémy jsou na denním pořádku,“ komentoval situaci Zdeněk Procházka, místostarosta Uherského Hradiště, které je zřizovatelem školy. „Rozvody se nachází za hranicí životnosti, odpadní potrubí z litinových dílů je značně zkorodované, tady havárii očekáváme každým dnem. Elektroinstalace v hlavní budově je nevyhovující a zastaralá, v polovině budovy je jištěna keramickými pojistkami. Výpadkům elektrické energie a několika případům prasklého vodovodu jsme v poslední době čelili hned několikrát,“ popsal situaci Jan Remeš, zástupce ředitele ZŠ UNESCO, kterou navštěvuje 643 žáků.

Všichni od 4. června usednou do lavic střední školy, která sídlí jen o dvě stě metrů dál. Středoškoláky ale vůbec nepotkají. „Jelikož v červnu už je po maturitách i závěrečných učňovských zkouškách a navíc řada tříd zrovna absolvuje odbornou praxi ve firmách, tak jsme schopni uvolnit jednu ze tří školních budov pro UNESCO,“ prozradil Jaroslav Zatloukal, ředitel střední školy. Školáci tak obsadí budovu bývalé průmyslovky v Kollárově ulici.

Stavaři mají za úkol modernizovat hygienické zařízení v pravé a centrální části objektu, vyměnit přesluhující rozvody vody, odpadů i elektřiny a vybudovat výtah, čímž škola získá punc bezbariérovosti. I když dělníci mají šibeniční termín, radnice věří, že do konce letních prázdnin misi ukončí. „Na dodržení termínu jsme kladli mimořádný důraz. Kdyby se práce protáhly do září, byl by to problém,“ zdůraznil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Stavební firma se do školy vrátí zase až v roce 2019, kdy také zrekonstruuje hygienické zázemí tělocvičny.

Radnici vystaví účet ve výši bezmála 48 milionů korun. „Jelikož možná dotace je maximálně pět milionů korun, školu opravíme bez ohledu na to, jestli uspějeme,“ dodal Blaha.

Základní škola UNESCO se tak pozvolna mění ve „zlaté prasátko“, město do historického objektu totiž za posledních pět let investovalo už desítky milionů korun (fasáda, šatny, zateplení tělocvičny nebo kanalizace). V součtu s prázdninovou investicí půjde už o více než sto milionů.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Dobrá zpráva. Uherskohradišťská nemocnice vykázala zisk 72 milionů!

Uherské Hradiště

Dobrá zpráva. Uherskohradišťská nemocnice vykázala zisk 72 milionů!

Uherskohradišťská nemocnice je stále jedničkou ve Zlínském kraji. Aspoň co se týká hospodářského výsledku. Za rok 2017...

10. 5. 2018
Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé

Uherský Brod

Bludiště v parku nebude. Nápad je prý dobrý, ale dílo drahé

Kruhové bludiště v brodském parku Komenského sady se stavět nebude. Zastupitelé investiční záměr odmítli s tím, že...

10. 5. 2018
Ulité kafe. Zbourat, nebo prodat?

Uherský Brod

Ulité kafe. Zbourat, nebo prodat?

Budoucnost dnes už zavřené brodské kavárny Ulité Kafé a přilehlé parcely už nejspíš nezůstane v rukách současného...

9. 5. 2018
Hercům hrozí přesun do kasáren. Najde radnice společnou řeč se sokoly?

Uherské Hradiště

Hercům hrozí přesun do kasáren. Najde radnice společnou řeč se sokoly?

Čísla jsou neúprosná, radnice v Uherském Hradišti investovala do oprav Slováckého divadla za posledních pět let bezmála...

9. 5. 2018
TOPlist