FacebookYoutubeInstagram

Školka je prázdná, děti našly azyl v tělocvičně

Ořechov Zprávy 30. 1. 2020
Školka je prázdná, děti našly azyl v tělocvičně
Foto: Ilustrační foto

Školka v Ořechově osiřela, děti našly dočasný azyl v tělocvičně základní školy. Ve „vyhnanství“ se ocitly kvůli totální rekonstrukci objektu z roku 1978, která navýší kapacitu ze současných 24 na 40 dětí. Stavební firma si za dílo naúčtuje 22,6 milionu korun, obec však zaplatí „jen“ 5 milionů.

„Kapacita školky je dlouhodobě nedostačující, dvě až čtyři děti každoročně jezdí do okolních obcí, což samozřejmě není ideální. I proto jsme se rozhodli, že nevyužitou půdní vestavbu proměníme v druhou třídu pro šestnáct dětí a vyhovíme tak požadavkům všech rodičů,“ uvedla Jarmila Jilgová, starostka Ořechova.

Aktuálně školku navštěvuje 20 dětí, ostatní jsou v okolních obcích. Po rekonstrukci se kapacita vyšplhá na 40. Obec přitom zvažovala i jiné využití půdní vestavby, třeba jako klubovnu nebo byty. „Školka měla původně rovnou střechu, do které však zatékalo, takže jsme před deseti lety udělali sedlovou střechu a půdu nechali prázdnou. Ale nakonec se ukázalo, že dětí přibývá a je nutné řešit kapacitu školky,“ připomněla Jilgová.

Jelikož budova školky je z roku 1978 a s výjimkou sedlové střechy, oken a zateplení za 42 let neprošla žádnou zásadní rekonstrukcí, stavaři ji berou pěkně z gruntu. I proto učitelky a děti čekalo stěhování, dočasný azyl našly v tělocvičně základní školy, kde zůstanou až do konce školního roku.

Stavaři si mezitím posvítí na kompletní rozvody, vzduchotechniku, podlahy, dveře, bezbariérové schodiště, ale i kuchyň, která už rovněž kapacitně pokulhává. „Když se školka stavěla, počítalo se s třiceti obědy, dnes vaříme devadesát, protože je vozíme i do místní školy a školky ve Vážanech. A po rekonstrukci počty ještě navýšíme o místní seniory,“ vysvětlila starostka. Až se děti vrátí v září "domů", školku ani nepoznají.

Rekonstrukce totiž „spolkne“ 25,7 milionu korun, 19,6 milionu do vinařské obce pošle Evropská unie. „V celkové částce je zahrnuto i vybavení kuchyně, kterého se dotace netýká. O dofinancování se postaráme z vlastních prostředků a pětimilionovým úvěrem,“ doplnila Jilgová.

Autor: ceh

Vaše názory

Integrované dopravě svítí zelená. Ale kdy se spustí?

Slovácko

Integrované dopravě svítí zelená. Ale kdy se spustí?

Napětí mezi dopravci skončilo, hejtmanství dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) svolení k podepsání dlouhodobých...

29. 1. 2020
Krajská hygiena řešila už pět případů s podezřením na koronavir!

Zlínský kraj

Krajská hygiena řešila už pět případů s podezřením na koronavir!

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje řešila ke včerejšku na území celého regionu už pět osob, které měly...

29. 1. 2020
Bílá dodávka křižuje regionem. Posádka láká školačky na odvoz i peníze

Bílovice, Kněžpole, Mistřice

Bílá dodávka křižuje regionem. Posádka láká školačky na odvoz i peníze

Region Za Moravú je na nohou, rodiče dětí školou povinných mají strach! Kriminalisté se od Nového roku...

29. 1. 2020
Tichošlápek sebral elektroniku i klíč od auta

Uherskobrodsko

Tichošlápek sebral elektroniku i klíč od auta

Pohybová čidla, minikamery, propojovací kabely a paměťové karty, televizní anténa, videorekordér, SIM karta a náhradní klíče od...

29. 1. 2020
TOPlist