FacebookYoutubeInstagram

Slovácké divadlo se rušit nebude!

Uherské Hradiště Zprávy 24. 6. 2019
Slovácké divadlo se rušit nebude!

Slovácké divadlo pojede dál, novým hitem je muzikál Chicago, který měl premiéru minulou sobotu.

Foto: MAREK MALŮŠEK

„O zrušení divadla může uvažovat jen blázen. Dokud já budu starosta, tak Slovácké divadlo v Uherském Hradišti bude.“ Takto reagoval starosta Stanislav Blaha na zprávu o možném zrušení divadla z ekonomických důvodů. Stanislav Blaha dokonce přijel herce uklidňovat přímo do divadla.

Výbuch emocí způsobil dokument vypracovaný ekonomickým odborem hradišťské radnice, který mezi šest variant řešení financování Slováckého divadla zahrnul mimo zvýšení vstupného, snížení platů a propouštění herců i jeho zrušení. Financování provozu divadla coby příspěvkové organizace města je totiž pro rozpočet stále větší břímě. Rok 2018 z něj odčerpal 23,5 milionu, letos to bude už 26,4 milionu korun.

„I když jsou otevřeny všechny možnosti řešení a musíme je brát v potaz, znovu zdůrazňuji, že varianta zrušení divadla nemá reálný základ. Její realizace je nemyslitelná. Divadlo zruší pouze zastupitelstvo sebevrahů,“ tvrdí Blaha.

Opoziční zastupitelé, ale i někteří umělci považují za zásadní faux pas radnice už pouze samotný nápad o spuštění opony…

„Teze o zrušení divadla bez náhrady neměly nikdy zaznít. Už úvahy o propouštění a méně nákladných výpravách znamenají konec divadla. Starostovi chci věřit, ale přesně s těmito nebezpečně vypuštěnými úvahami se bude pracovat dál,“ komentoval starostovo dušování, že divadlo nikdy nezruší, uznávaný režisér a scenárista Břetislav Rychlík, rodák z Uherského Hradiště, který debutoval právě ve Slováckém divadle.

I když radnice podle starosty dlouhodobě upozorňuje na neudržitelnost systému financování, které je vesměs na bedrech města, už od roku 2013, zatím žádné velké kroky k jeho nápravě podle opozice nepodnikla. „A v pondělí koalice odmítla i návrh na vypracování koncepce budoucího financování divadla, tak nevím, co si o tom máme myslet. Starosta se nyní dušuje, že dokud bude ve funkci, divadlo bude. Jenže problém je na stole od začátku minulého volebního období, kdy se starostou stal. A trošku se bojím, že jeho řešení odkládá na svého nástupce,“ kroutí hlavou opoziční zastupitel Tomáš Janča.

Ředitel divadla Michal Zetel už od města dostal za úkol zpracovat variantní řešení pro různou výši úspory městského příspěvku. „Jako aktuální cíl mi vedení města zadalo zastavit nárůst městské dotace v příštích letech a připravit se na variantu absence nebo poklesu dotace kraje a ministerstva kultury, která je každý rok otázkou vyjednávání a nikdy není jisté, zda a v jaké výši ji obdržíme,“ uvedl Zetel.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Sobotní lijáky vytopily sklepy i podjezd

Slovácko

Sobotní lijáky vytopily sklepy i podjezd

Lijáky, které se v sobotu odpoledne přehnaly Slováckem, natropily na desítkách míst škody na majetku, v Uherském...

24. 6. 2019
Zetel: Ode mě se propouštění očekávat nedá

Uherské Hradiště

Zetel: "Ode mě se propouštění očekávat nedá"

Ředitel Slováckého divadla Michal Zetel exkluzivně pro DOBRÝ DEN. Zpráva o možném rušení Slováckého divadla, jako...

24. 6. 2019
Rozhodnuto: Krajská supernemocnice se stavět nebude!

Zlínský kraj

Rozhodnuto: Krajská supernemocnice se stavět nebude!

Krajští zastupitelé dnes odmítli záměr na stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Stavbu za 8 miliard korun,...

21. 6. 2019
V Academic School jsou učitelé partnerem

Uherské Hradiště

V Academic School jsou učitelé partnerem

V naší škole pracují učitelé angličtiny a čeští učitelé jako rovnocenní partneři, kteří pomáhají každému dítěti dosáhnout...

20. 6. 2019
TOPlist