FacebookYoutubeInstagram

Slovácko je nejbezpečnějším místem v Česku, Spravedlnosti tady unikne jen 26 pachatelů ze sta!

Slovácko Zprávy 13. 2. 2020
Slovácko je nejbezpečnějším místem v Česku, Spravedlnosti tady unikne jen 26 pachatelů ze sta!
Foto: sal

Jejich revírem je Slovácko, jejich tempo je vražedné, jejich protivníci nemají šanci. Kriminalisté na Uherskohradišťsku se totiž pyšní nejvyšší objasněností trestných činů v republice! Ze sta pachatelů spravedlnosti unikne jen 26. Okres Uherské Hradiště je tak jedním z nejbezpečnějších v zemi.

„Šetřili jsme 1 247 trestných činů (loni 1 388 - pozn. autora), objasnili jsme jich 73,8 procenta, což je meziroční nárůst o 1,3 procenta,“ potvrdila Simona Kyšnerová, mluvčí uherskohradišťské policie.

Nejotřesnějším případem roku 2019 byla vražda teprve osmidenního novorozence v Bojkovicích, ze které policie obvinila jeho devětadvacetiletou matku. „Pitva prokázala, že dítě předávkovala kodeinem. Je stíhána vazebně a v případě prokázání viny jí hrozí trest odnětí svobody až na dvacet let nebo výjimečný trest,“ připomněla Lenka Javorková, krajská policejní mluvčí, podle které vražda miminka otřásla i zkušenými policisty. Tragédie se stala v polovině listopadu.

Počet všech násilných trestných činů se zastavil na čísle 160, což je o třináct více než v roce 2018. Kriminalisté nejčastěji šetřili úmyslné ublížení na zdraví (79), nebezpečné vyhrožování (29), porušování domovní svobody (28) a vydírání (4). Přibylo i mravnostních trestných činů, kterých se stalo 27, prim hrálo znásilnění (9) a pohlavní zneužívání (9).

Největší díl koláče kriminality však tradičně tvoří majetková trestná činnost. „Vyšetřovali jsme 356 případů, tedy o 55 méně než v předešlém roce. Pachatelé se vloupávali do firem, obchodů, restaurací, chat, domů, bytů i vozidel a odnášeli cennosti, elektroniku, nářadí, jízdní kola, kovové předměty a další vybavení,“ vypočítala Kyšnerová. Policii tradičně zaměstnávali i kapsáři, kteří řádili v obchodech, restauracích a dalších místech hojně navštěvovaných veřejností, ale i podvodníci (47), výtržníci (16) nebo sprejeři (34). Terčem zlodějů se stalo 19 aut a stejný počet jízdních kol. Ve statistikách figuruje i 83 trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí. „Velkou měrou se na čísle podílejí řidiči, kteří usedli za volant i přes zákaz. Ve 152 případech řídili pod vlivem alkoholu nebo drog,“ prozradila mluvčí, která poukázala i na 82 rodičů neplatících výživné na své děti.

Kriminalisté odhalili také více než třicet případů, souvisejících s drogovou trestnou činností. Nejčastěji vyráběnou, přechovávanou a prodávanou drogou zůstává pervitin a marihuana. Hospodářských trestných činů se stalo 189, nejčastěji se jednalo o neoprávněné držení platební karty (25), podvod (18), úvěrový podvod (40), zpronevěru (12) a daňové delikty.

„Ze 876 stíhaných osob bylo 259 recidivistů, 74 cizinců, 22 pachatelů ještě nemělo patnáct let a 28 nebylo plnoletých. 370 hříšníků sklouzlo za hranici zákona pod vlivem alkoholu nebo drog,“ prozradila ještě Kyšnerová s tím, že kriminalisté při odhalování trestných činů loni zajistili majetek a peníze v hodnotě 18 milionů korun.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Ochrana kol syntetickou DNA je hitem. A zájem stále roste

Uherské Hradiště

Ochrana kol syntetickou DNA je hitem. A zájem stále roste

Kdo zaváhal, má smůlu. Po syntetické DNA, která je nejúčinnější prevencí proti krádeži jízdních kol, se jen...

12. 2. 2020
Východ je plný aut, parkuje se i na zastávkách. Radnice zatím řešení nemá

Uherské Hradiště

Východ je plný aut, parkuje se i na zastávkách. Radnice zatím řešení nemá

„Vítejte na sídlišti Východ! Na místě s tragickým parkováním, které nemá město v plánu nijak řešit.“ Kritikou...

12. 2. 2020
Žena vjela kamionu přímo pod kola. Neměla šanci přežít

Bánov

Žena vjela kamionu přímo pod kola. Neměla šanci přežít

U Bánova dnes dopoledne zemřela po těžké havárii osmačtyřicetiletá řidička Škody Fabia. K neštěstí došlo před desátou...

11. 2. 2020
Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování

Slovácko

Vnitro tlačí na kraj kvůli supernemocnici, chce nové hlasování

Sobota 29. února. To je nejzazší termín, do kterého se má zlínské hejtmanství vyjádřit k dopisu, jímž...

11. 2. 2020
TOPlist