FacebookYoutubeInstagram

Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Uherské Hradiště Zprávy 2. 4. 2015
Snaha o proměnu věznice? Jako jízda na horské dráze!

Petr Šťastný, soudce a tiskový mluvčí uherskohradišťského okresního soudu.

Foto: sal

Okresní soud v Uherském Hradišti je českou raritou, nesplňuje provozní, bezpečnostní ani požární kritéria ministerstva spravedlnosti pro fungování justičních budov. I přesto se léta nic neděje. Soudci marně čekají na rekonstrukci bývalé věznice, která je jejich jedinou nadějí na důstojné podmínky pro práci. „Těžko říct, jestli se dočkáme třeba za deset let. Před lety byla politická vůle, ale měla jen krátkého trvání. A další snažení připomíná jízdu na horské dráze, od euforie po zapomnění,“ posteskl si Petr Šťastný, soudce a tiskový mluvčí uherskohradišťského okresního soudu.

Areál bývalé věznice je stále pihou na tváři města. Má okresní soud aspoň nějaké indicie, že se v blízké budoucnosti rozjede tolik očekávaná rekonstrukce?

Jelikož si uvědomujeme stav věcí, vyvíjíme snahu o rekonstrukci památky. A v poslední době se začíná příznivěji vyvíjet i komunikace mezi ministerstvem spravedlnosti, které přiděluje investiční prostředky složkám rezortu. To platí i ve vztahu k možnostem získat na rekonstrukci prostředky z jiných fondů než justičních.

Předsedkyně soudu Hana Kurfiřtová při nástupu do funkce v březnu 2011 prohlásila, že je připravena vyvíjet na ministerstvo spravedlnosti tlak, aby nechvalně proslulý areál proměnilo v justiční palác. Co se za čtyři roky změnilo?

Situace ve státním rozpočtu nebyla v uplynulých letech nijak příznivá. To ale neznamená, že jsme nevyvíjeli žádnou snahu a zůstali pasivní. I přesto, že ministerstvo nepovažovalo za prioritu řešit stav Okresního soudu v Uherském Hradišti, byla na konci roku 2012 zpracována studie pro umístění justičních složek v Uherském Hradišti. Jasně ukázala vhodnost využití areálu bývalé věznice pro justiční potřeby a stala se klíčovým materiálem pro naše další úsilí.V bývalé věznici máme zhruba polovinu archivovaných písemností, především nejstarších ročníků. Jinou možnost nemáme, protože vyšší patra budovy na Svatováclavské podle statického posudku váhu uložených spisů neunesou.

Stěhováním soudu do věznice se každopádně splní přání několika generací soudců. Co je největší problém stávající budovy?

Ve většině hledisek prostory neodpovídají základním parametrům a potřebám justice, společná lokace se správními úřady, které mají zcela jiný režim, komplikuje každodenní život zaměstnancům i návštěvníkům budovy, která je sídlem okresního soudu.

Objekt na Svatováclavské však nebyl navržený k justičním účelům...

A to je právě důvod, proč neodpovídá provozním, bezpečnostním ani požárním kritériím ministerstva spravedlnosti pro zajištění justičních budov. Umístění zdejšího soudu je raritou v České republice.Z bezpečnostního hlediska je problémem například transport obviněných do cel a nevyhovující omezená kapacita eskortních cel.

Stát postupně opravil soudy ve Zlíně, Brně, Jihlavě a Hodoníně, ale do Uherského Hradiště léta nepřišla ani koruna. Jak si to vysvětlujete?

Můžeme se jen domnívat, proč žádný ze záměrů na rekonstrukci soudní budovy i  výstavbu nového sídla justičních složek v Uherském Hradišti nebyl realizován. Třeba současná nevýhodná pozice soudu při jednáních o uvolnění prostředků na rekonstrukce bývalé věznice tkví v kauze justičního areálu v Brně, kdy si jihomoravský justiční obvod vybral peníze takříkajíc dopředu, když pro dva soudy a dvě státní zastupitelství proinvestoval téměř dvě miliardy korun. Ale to je jen spekulace.

Existuje reálná šance, že se Uherské Hradiště třeba do deseti let dočká justičního paláce, respektive rekonstrukce bývalé věznice?

Když vezmeme v patrnost dosavadní vývoj asi dvacetiletého úsilí o získání důstojných prostor pro soud, není možné odhadnout, kdy se dočkáme. Byla období, kdy pro rekonstrukci bývalé věznice v sídlo justičních složek v rámci bývalého okresu Uherské Hradiště byla politická vůle, ale vždy měla jen krátké trvání. Období můžeme přirovnat k jízdě na horské dráze, od euforie po zapomnění. Okresní soud proto pokračuje i nadále v jednání, nejsme spokojeni se současným stavem ani neutěšeným stavem památky, která zasluhuje pozornost s ohledem na umístění v centru města i pohnutou historii. 

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří

Uherské Hradiště

Věznice dál chátrá. Záchrana se zatím nedaří

Chátrající objekt bývalé věznice v Uherském Hradišti, ve které za bývalého režimu mučili a popravili stovky lidí,...

2. 4. 2015
Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Uherské Hradiště

Memoria trvá na zachování samotek a kaple

Klíčovým hráčem v iniciativě za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti je spolek Memoria, který před pěti...

2. 4. 2015
Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

Moravský Písek

Děti z lesní školky jsou venku každý den, budovu nabídli myslivci

S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů. Motto lesních mateřských škol zní od loňského...

2. 4. 2015
Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Veselí nad Moravou

Ve Stolářské vyroste multifunkční dům. Nejpozději v roce 2020

Co s volnou plochou mezi Panským dvorem a kinem Morava? Co třeba postavit multifunkční dům s prodejnami...

2. 4. 2015

Související

Uherské Hradiště

Ledy se hnuly! Ministerstvo začalo řešit, co s věznicí

Rekonstrukci bývalé hradišťské věznice vzplanula další naděje. Ministerstvo spravedlnosti totiž konečně vyslyšelo volání ze slovácké metropole a...

Uherské Hradiště

Věznice: Petice má rozhýbat úředníky

Společně s Letní filmovou školou odstartovala v pátek odpoledne velká petiční akce, pomocí které chtějí její protagonisté...

Uherské Hradiště

Martin Vadas promluví o Miladě Horákové

Na pozvání spolku Memoria a Městských kin přijede ve středu 17. června v 18.00 do Uherského Hradiště...

Uherské Hradiště

Najde Babiš potřebné peníze?

Věznice má naději. Intervence senátora Ivo Valenty padla na úrodnou půdu. Ministr financí Andrej Babiš na jednání...

TOPlist